Törökország 30%-kal növeli a minimálbért, ezzel próbálva javítani a munkavállalók megélhetési körülményeit.


Törökország a 2025-ös évre tervezett intézkedései között szerepel, hogy a minimálbért 30%-kal emeli meg. Ez azt jelenti, hogy a korábbi 17 002 lírát 22 104 lírára, vagyis körülbelül 250 ezer forintra növelik – számolt be róla a Bloomberg.

A havi minimálbér 2025-re 17 002 líráról 22 104 lírára nőtt, ami jelentős emelkedést jelent.

- jelentette be kedden Vedat Isikhan munkaügyi miniszter. Az emelés összhangban állt a piaci előrejelzésekkel. A munkavállalók több mint egyharmada minimálbérből tengődik, amely más jövedelmek mércéjeként is funkcionál.

A befektetők figyelmeztettek arra, hogy bármilyen 30%-ot meghaladó áremelkedés komoly kihívás elé állíthatja a központi bank inflációs előrejelzéseit, és bonyolultabbá teheti a 2023 februárja óta várt első kamatcsökkentés időpontjának meghatározását.

A döntéshozók várakozásai szerint az inflációs ütem, amely jelenleg 47,1%-on áll, jövő év végére 21%-ra mérséklődik. A jegybank monetáris politikai bizottsága pedig csütörtökön fogja bejelenteni a kamatváltozásról szóló döntését.

Recep Tayyip Erdogan elnök a közelmúltban jelentős mértékben emelte meg a béreket, hogy elnyerje a választók támogatását, akik az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb megélhetési válságával néznek szembe. Ez a lépés növelte a hazai keresletet, ám ezzel párhuzamosan megnehezítette a központi bank számára az infláció kontrollálását.

Tavaly májusi újraválasztása óta Erdogan új, piacbarát csapatot állított fel, hogy visszafordítsa az unortodox politikával - többek között az ultraalacsony kamatlábakkal - okozott károkat. A Mehmet Simsek pénzügyminisztert és Fatih Karahan jegybankelnököt is magában foglaló csapat gyorsan 50%-ra emelte az alapkamatot, elnyerve a külföldi befektetők elismerését.

Related posts