A külügyi államtitkár nyilatkozata szerint a Trump-kormányzat vállalta, hogy megszünteti azokat a támogatási programokat, amelyekkel "beavatkoztak Magyarország belső ügyeibe".


Az amerikai fejlesztéspolitika felülvizsgálatának folyamatába a magyar kormány egy képviselőjét is meghívták, számolt be Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára Washingtonban tett nyilatkozatában.

Az államtitkár egy interjú keretében az MTI-nek kifejtette, hogy az új amerikai kormányzat kötelezettséget vállalt arra, hogy megszünteti azokat a támogatási programokat, amelyek az utóbbi években a magyar belpolitikába való beavatkozást célozták.

Azbej Tristan megosztotta, hogy ő volt az első külföldi kormánydelegáció vezetője, aki tárgyalásokat folytatott Pete Maroccóval. Marocco az amerikai külügyminisztérium segélyezési politikáért felelős vezető tisztségviselője, akit Marco Rubio külügyminiszter bízott meg az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) működésének felülvizsgálatával. Mindez a háttérben zajlott, miután Donald Trump elnök célul tűzte ki az amerikai segélyezéspolitika átfogó reformját.

Az államtitkár nyilatkozata alapján a találkozón felmerült, hogy Joe Biden elnöksége alatt az Egyesült Államok kormányzata 7,4 millió dollár értékben nyújtott támogatást amerikai adófizetői forrásokból a magyar ellenzéki pártok kampányainak.

"Pete Marocco részéről elhangzott az ígéret, hogy azonnali hatállyal véget vet azoknak a támogatási programoknak, amelyekkel megpróbáltak Magyarországon a belügyekbe beavatkozni, illetve a migrációt támogatni Magyarország vonatkozásában is" - fogalmazott Azbej Tristan.

Ahogy azt korábban is írtuk: a USAID-et 1961-ben, John F. Kennedy elnök kormányzása alatt hozták létre humanitárius célokra. Évente dollármilliárdokat oszt szét világszerte a szegénység enyhítésére, a betegségek és éhínségekre kezelésére, valamint arra, hogy reagáljon a természeti katasztrófákra. Emellett a demokrácia építését és a fejlődést is elősegíti az NGO-k, a független média és a társadalmi kezdeményezések támogatásával.

A közelmúltban Elon Musk és csapata célkeresztbe vette az USAID-et, amely a fejlesztési és segélyezési ügyekért felelős. E lépés súlyos humanitárius válság kockázatát idézheti elő, sőt, egyes források szerint felmerült az ügynökség teljes megszüntetésének lehetősége is. Ugyanakkor Marco Rubio külügyminiszter egy kiszivárgott dokumentum alapján zárt diplomáciai körökben arra utalt, hogy valójában ennél sokkal mérsékeltebb megoldásokat terveznek.

Mindenesetre Orbán Viktor, a magyar miniszterelnök, a közelmúltban az X platformján megosztotta:

Úgy fest, hogy az USAID támogatta a brüsszeli ultraprogresszív Politicót, valamint szinte az összes magyarországi baloldali médiát az előző amerikai adminisztráció idején. Én pedig a bomlasztás évének kiáltottak ki...

Majd hozzátette azt is:

Egyébként nem csupán a magyar miniszterelnök dicséretét nyerte el ezzel a Trump-adminisztráció, hanem Dmitrij Medvegyev is kifejezte támogatását az ügynökség támadásával kapcsolatban.

Azbej Tristan jelen volt a Washingtonban megrendezett Nemzetközi Vallásszabadság Konferencián, ahol lehetőséget kapott arra, hogy megszólaljon, éppen J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke után.

Related posts