A lakosság jelentős mértékben fordul a bankokhoz, hogy hitelhez jusson.
A személyi kölcsönök, lakáshitelek és babaváró támogatások iránti kereslet folyamatosan növekszik, hiszen egyre többen keresnek olyan pénzügyi megoldásokat, amelyek segítenek megvalósítani álmaikat és terveiket.
A bankok az utolsó negyedév kezdetén jelentős lendületet adtak a már amúgy is gyengélkedő lakossági hitelezésnek. Az októberi adatok szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nyilvántartása alapján a háztartások nettó hitelfelvétele 122,2 milliárd forintot tett ki, ami azt jelenti, hogy ennyivel nőtt a kölcsönök állománya a törlesztésekhez képest. Ezzel a háztartások összesített hitelállománya a valaha mért legmagasabb, 10 944,2 milliárd forintra emelkedett. A Bank360.hu elemzői már most biztosra veszik, hogy az év végére a családok bankoknál elérhető hitelkerete átlépi a 11 ezer milliárd forintos pszichológiai határt. Érdemes megjegyezni, hogy ebben az összegben nem szerepelnek más típusú hitelek, mint például a munkáltatói kölcsönök vagy a pénzügyi vállalkozásoktól származó lízingek.
A lakáshitelek továbbra is pörögnek, októberben az új szerződések értéke meghaladta a 118 milliárd forintot, összesen több mint 6200-an vettek fel hitelt. Az idén ezzel már 1120 milliárd forint fölött van az új szerződött állomány. Ez azt jelenti: jók az esélyek arra, hogy 2024-ben rekordot döntsön a lakáshitelezés - legalábbis a szerződéses összeget tekintve. A korábbi rekord 2021-ben volt, 1300 milliárd forintot meghaladó folyósítással, 2022 is jól sikerült, akkor a szerződéses összeg megközelítette az 1200 milliárd forintot.
A lakáshitelek túlnyomó része, mintegy 80%-a használt ingatlan vásárlására irányul, míg az új lakásokra csupán a hitelek körülbelül 10%-a jut. A fennmaradó összegek építkezésre, felújításra vagy egyéb célokra kerülnek felhasználásra, ahogyan azt a statisztikák mutatják. Októberben a támogatott hitelek aránya 24%-ot tett ki, ebből a legtöbb valószínűleg a CSOK Plusz keretein belül került folyósításra, de a falusi CSOK-hoz kapcsolódó hitelprogramok is számítanak. Mivel azonban a felújításra szánt hitelek összege alig haladta meg a 4 milliárd forintot, valószínű, hogy a júliusban elindított energetikai otthonfelújítási program első hónapjaiban csak korlátozott számú igénylő jutott el a szerződéskötésig.
A lakáshitelek kamata októberben csökkent valamelyest: az átlagos kamatláb 6,7 százalékos volt, az átlagos THM pedig 7,13 százalékosra süllyedt.
Bár a lakáshitelpiacon még kérdéses, meglesz-e az idén a rekord, a személyi kölcsönöknél már nyugodtan hátradőlhetnek a bankárok. Októberben 80,6 milliárd forint volt a szerződéses összeg, ami történelmi rekord. A korábbi csúcs júliusban volt, akkor is meghaladta a folyósítás a 80 milliárdot. Az idén tíz hónap után már 680 milliárd forint fölött volt a szerződéses összeg, az év két utolsó hónapja pedig valószínűleg szintén erős lesz, hiszen a karácsony előtti időszakban jobban mennek a fogyasztási hitelek. A szerződésszám is magas: az idén tíz hónap után már közel járt a 260 ezerhez, októberben is több mint 27,8 ezren vettek fel személyi kölcsönt.
Október hónapban a személyi kölcsönök kamata csökkenést mutatott. Az átlagos hitelszerződések esetében a kamatláb 16,72 százalékra, míg a THM 17,01 százalékra csökkent. Ugyanakkor a fogyasztási hitelek egy része esetében észlelhető volt egy kamatemelkedés is; például a folyószámlahitelek és a kártyahitelek kamata elérte a 22 százalékot, sőt, a kártyahiteleknél ez a mérték akár meg is haladhatja ezt a szintet.
A szeptemberi költési láz után októberre is számos család találta magát nehéz helyzetben a hónap végére. A folyószámlahitelek összege megközelítette a 4 milliárd forinttal 271 milliárd forintra nőtt, ezzel pedig szinte öt éve nem látott csúcsot ért el.
Október hónapban jelentős érdeklődés övezte a babaváró hitelt, amelynek hátterében részben szezonális tényezők álltak. Sok fiatal pár a nyári időszakban kötött házasságot, és őszi időszakra időzítették a hitel igénylését. Az október különösen kiemelkedő volt, hiszen több mint 2200 házaspár folyamodott a támogatott kölcsönért, ezzel a 2024-es év legerősebb hónapját produkálva. A bankok összesen 24 milliárd forintnál is többet folyósítottak ezen a hiteltípuson, ami arra utal, hogy a legtöbb igénylő a maximális, 11 millió forintos összeget kérte. A Bank360.hu elemzése szerint az élénkülés mögött az a tény is állhat, hogy a jövő évben szigorodnak a jogosultsági feltételek: 2025-től a kamatmentes kölcsön csak abban az esetben lesz elérhető, ha a házaspár női tagja nem haladja meg a 30 évet. Ennek következtében már megjelentek a bankoknál a "last minute" igénylők, akik sietnek, hogy még kihasználhassák a lehetőséget.