A nagymama, aki túlszárnyalta a profi befektetők teljesítményét.
Az alábbi szöveg Sólyomi Dávid legújabb könyvéből, a "Túl az osztalékon"-ból származik, amely nemrégiben látott napvilágot. A mű különlegessége, hogy a Portfolio.hu könyvesboltjában is beszerezhető.
Tom Gayner, a Markel vezérigazgatója, akit a mini Berkshire Hathaway-ként is emlegetnek, szívesen osztja meg nagymamája történetét. Amikor nagymamája megözvegyült, egy körülbelül 15 különböző részvényből álló portfóliót örökölt. Érdekes módon sosem nyúlt ezekhez a részvényekhez, hanem haláláig hűen megőrizte őket. Ahogy Gayner megfogalmazza: "ebben a kis portfólióban ott volt a Lockheed Martin és a Pepsi is. Valójában a többi részvény akár nullára is süllyedhetett volna, és ez mit sem számított volna."
Fogadni mernék, hogy nagymamám befektetési hozamai a 95. percentilisbe repítették őt, mindez pedig azért történt, mert két óriási nyereséget hozó részvényt szerzett, amelyeket 30 éven át megőrzött.
A történet számos tanulságot kínál, amelyeket érdemes megfontolni. Különösen figyelemre méltó, hogy rávilágít a befektetők egyik legnagyobb pszichológiai kihívására: a tág és szűk keretezés (broad vs. narrow framing) dilemmájára. A szűk keretezés azt jelenti, hogy minden egyes részvény különálló entitásként jelenik meg számodra, és mindegyiken nyereséget vársz el. Ez a mentalitás, amely a szokványos veszteségkerüléssel párosul, katasztrofális eredményekhez és rengeteg kínhoz vezethet. A napi árfolyam-ingadozások folyamatos figyelése csapdát jelent, hiszen a gyakori, apró veszteségek okozta fájdalom sokkal intenzívebb, mint a hasonló mértékű nyereségek öröme.
A tág keretezés viszont azt jelenti, hogy a részvényportfóliód összességétől reméled a kedvező teljesítményt.
Nem helyezel túl nagy hangsúlyt a portfóliód egyedi részvényeire. Ez a megközelítés lényegesen fokozhatja a részvényekbe való befektetési kedvet, hiszen a részvények a vagyonépítés szempontjából a legjobban teljesítő eszközosztályok közé tartoznak.
Ami a saját nézőpontomat illeti, sosem vállalnék el egyetlen fogadást, még akkor sem, ha az esélyek kedveznek nekem. Viszont örömmel állok elébe ugyanannak a fogadásnak, ha azt többször is megismételhetem. Ebben az esetben a valószínűségek már konkrét formát öltenek, és az előnyöm pénzre váltható. Nyugodtan nevezhetsz kockázatkerülőnek, de a lényeg pontosan ebben a megközelítésben rejlik! Ha több tucat pozitív várható értékű lehetőséget választasz, akkor hosszú távon jól járhatsz, amennyiben képes vagy elengedni az egyedi részvényekkel kapcsolatos aggodalmakat, és hagyod, hogy a mögöttes valószínűségek érvényesüljenek.
Érdemes észrevenned, hogy Gayner nagymamája nem siettette el a teljesítményét, mint ahogy azt sok befektető szokta. Ráadásul az örökségként kapott portfóliójába olyan kiemelkedő minőségű növekedési vállalatok részvényei is bekerültek, amelyek minden hosszú távú befektető számára vonzó lehetőséget jelentenek.
Sólyomi Dávid a részvénybefektetési világban elsősorban az osztalékokra összpontosító megközelítéséről vált ismertté. Legújabb könyve, a "Túl az osztalékon", azonban egy új perspektívát kínál: betekintést nyújt abba, hogyan jutott el a megbízható osztalékfizetőktől a minőségi növekedési vállalatok világába. A bevezetőjében így fogalmaz: "Sok időt igényelt egy olyan bizonyított keretrendszer kidolgozása, amely képes a nem osztalékot fizető vállalatok tengerén belül is azonosítani a kiemelkedő cégeket, még akkor is, ha azok között sok a gyenge és kockázatos elem." Az intézményi szintű EVA (Economic Value Added) adatokhoz való hozzáférés lehetővé tette a számviteli torzítások kiküszöbölését, így a globális részvényuniverzumban található több ezer cég valódi üzleti teljesítményének alapos elemzését végezhették el. Ennek következményeként a szűrési és elemzési folyamat során 60 vállalatot választottak ki (12 különböző országból), amelyek méltók az EVA Monster minősítésre. Függetlenül attól, hogy osztalékot fizetnek-e vagy sem, ezek a kiemelkedő minőségi növekedési cégek minden hosszú távú befektető figyelmére számot tarthatnak. Ha szeretnél többet tudni róluk, jó helyen jársz!
A cikk célja, hogy bemutassa és népszerűsítse a saját termékünket.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A forrása: Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ