Akár 300 ezer forintos büntetést is kockáztat, aki elmulasztja a NAV adategyeztetését.


A Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke, Vágujhelyi Ferenc, nemrégiben új részleteket osztott meg a februárban megkezdődő adategyeztetési folyamatokról, amelyek főként a vállalkozásokra vonatkoznak. Azok, akik elmulasztják az adategyeztetést, akár 300 ezer forintos büntetéssel is szembesülhetnek. A NAV célja ezzel a lépéssel a rendszer átláthatóságának növelése, amelynek révén könnyebben kiszűrhetők a jogszerűtlen praktikák. Ezen kívül Vágujhelyi Ferenc az eÁFA rendszer előnyeit is kiemelte, amely várhatóan hozzájárul a hatékonyabb adókezeléshez.

Februárban indulnak a vállalkozásokat célzó, első adategyeztetések a NAV-nál, az újfajta - adózókat partnerként kezelő, transzparens - eljárással a csalárd adózók is könnyen kiszűrhetők - közölte Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke az MTI-vel. A vállalkozások is nyernek vele, hiszen az adatelérés okát nem egy revizori ellenőrzésben kell tisztázni, hanem egy egyszerű, online eljárásban, ahol csak a hiba típusát kell megjelölni - tette hozzá.

Az adategyeztetési folyamat célja az adatok átlátható visszakeresése és az együttműködés elősegítése. A NAV lehetőséget biztosít az adózóknak arra, hogy tisztázzák az esetleges eltéréseket, és csupán akkor alkalmaz szankciót, ha az érintett fél figyelmen kívül hagyja a felhívást, és 15 napon belül nem reagál. Fontos, hogy érdemes elvégezni az egyszerű, gyors és online adategyeztetést, nem csupán a 300 ezer forintos bírság elkerülése miatt, hanem azért is, mert ha a szükséges korrekciók elmaradnak, revízióra is sor kerülhet, mivel a hivatal rendelkezésére áll minden szükséges információ – összegzett az elnök.

Emlékeztetett, hogy egyre több adatra lát rá az adóhivatal, és a kockázatelemzés is egyre pontosabb. Jelenleg a revizorok - jellemzően ellenőrzéskor - tárják fel, hogy tévedés, elírás vagy szándékos adóeltitkolás áll az eltérő adatok mögött. Ezen változtat az új adategyeztetési eljárás, amely partnerként kezeli az adózókat, hiszen transzparens módon mutatja vissza az adatokat - emelte ki Vágujhelyi Ferenc.

Az adózók számára nyílik meg először a lehetőség, hogy saját maguk orvosolják az eltérésekből fakadó hibákat, nem pedig a revizoroknak. Lényeges, hogy a NAV biztosítja ezt az alkalmat, lehetővé téve az adózók számára, hogy saját hatáskörükben, üzletpolitikájuk és számviteli rendszerük keretein belül korrigálják az adateltéréseket - tette hozzá.

Az egyeztetés során gyakran kiderül, hogy a számlaszámot tévedésből hibásan adták meg, vagy esetleg valamilyen trükkel próbálnak élni, például egy teljesen fiktív számla alapján kérik vissza az áfát az államtól. Előfordulhat, hogy a számlán feltüntetett vállalkozó, aki a kiállító, még csak nem is tud az említett számla létezéséről. Az adatok ellenőrzése különösen fontos akkor is, ha közel valós idejű információk, mint például online számlaadatok, online pénztárgép nyilvántartások vagy vámadatok alapján sokkal magasabb összegű fizetendő áfa mutatkozik, mint ami a vállalkozó áfabevallásában szerepel - hívta fel a figyelmet az elnök.

Az újfajta eljárás bevezetésével az eltéréseket gyorsan, könnyen és egyszerűen tisztázhatják a vállalkozások, ami sokkal kényelmesebb a cégeknek is, hiszen így a NAV nem időigényes hatósági eljárással terheli őket - mondta.

Az első adategyeztetésekre még februárban sor kerül - közölte az elnök. Elmondta, hogy a vállalkozások támogatása, felkészülése érdekebén az egyeztetések kampányszerűen, azonos típusú - a kockázatelemzők által feltárt - eltérésekre fókuszálnak, így például az áfabevallás és az online számla adatai közti eltérésre.

Vágujhelyi Ferenc az elektronikus áfarendszer, azaz eÁFA előnyeit is kiemelte. Az eÁFA nemcsak közvetlen hozzáférést kínál a NAV által kezelt tranzakciós adatokhoz, hanem jelentős mértékben digitalizálja a bevallási folyamatot is. Ezen felül a számlabefogadókat megszabadítja egy plusz kötelezettségtől, az úgynevezett M-lapos adatszolgáltatástól is. Az elnök hozzátette, hogy az eÁFA alkalmazása révén elkerülhetjük az áfabevallással kapcsolatos adategyeztetési eljárást is.

Related posts