Amikor a gyermeknek valamilyen indoka van arra, hogy ne vágyjon az iskolába menni, fontos figyelembe venni az érzéseit és gondolatait.
Legyünk őszinték: a szeptemberi évnyitó és az azt követő tanév sok gyerek számára inkább rémálom, mint izgalmas várakozás. Sőt, a szülők körében is egyre több a kétely az új tanév kapcsán, hiszen a bizonytalanság mostanában mindennapi társunkká vált. A gyerekeket pedig gyakran nehéz rávenni, hogy elinduljanak az iskolába, főleg, ha egy színes és tartalmas nyarat hagytak maguk mögött.
Egy ideig talán még megérthetjük, hogy a gyerekeknek nehézséget okoz a visszatérés a megszokott iskolai rutinhoz, de ha szeptember második felében is fáradt, nyűgös vagy fejfájós alsós vagy felsős diákot látunk, az már aggasztó. Ha ezek a szokatlan tünetek huzamosabb ideig fennállnak, érdemes arra gondolni, hogy nem feltétlenül "romlott el" a gyerek, hanem esetleg vashiányos lehet. Jó hír, hogy ezt viszonylag egyszerűen lehet kezelni.
Persze, íme egy egyedi változat: **Kérdőjelek a testünk jeleiben** Amikor a testünk valami szokatlant jelez, érdemes figyelmet fordítani rá. Ezek a furcsa tünetek, amelyek eltérnek a megszokottól, gyakran figyelmeztetnek minket, hogy valami nincs rendben. Legyen szó fáradtságról, szokatlan fájdalmakról vagy akár hirtelen változásoktól a hangulatunkban, a gyanús jelek mindig okot adnak az aggodalomra. Az ilyen tünetek megértése és nyomon követése segíthet abban, hogy időben lépjünk és megőrizzük egészségünket.
A jelek tárháza igen széles: aluszékonyság, fáradtság, koncentrációzavar, sápadtság, motiválatlanság, közönyösség, légszomj, töredezett körmök, izomfájdalmak, enerváltság, gyakori fertőzés. De van, akinél romló tanulási eredmények, étvágytalanság vagy éppenséggel hányinger formájában jelentkezik a hiányállapot. És még jó, ha tünetekkel hírt ad magáról a kiürülőben lévő vasraktár, mert ritkán, de egyeseknél a legkisebb jel nélkül kell kinyomozni, hogy miért érzi magát diszkomfortosan a gyerek.
A kisiskolásokat különösen érzékenyen érintheti a vashiány, mivel folyamatosan növekednek, ami a kiskamaszokra és a tinédzserekre is igaz. Az intenzív fizikai és szellemi fejlődés sokuknál annyira kimerítheti a vasraktárakat, hogy ez különböző, változatos tünetek formájában jelentkezik, jelezve, hogy a szervezetük „lemerült”, mint egy elhasználódott elem, amely új erőre vágyik. Ha nem figyelünk erre, a vashiány a legelterjedtebb ásványianyag-hiány a világon, amely számos ember életét befolyásolja.
A gyerekek számára ennyi vasra van szükség.
Szervezetünk egy olyan csodálatosan megtervezett rendszer, amely automatikusan képes fenntartani a vasszintünket az optimális tartományban. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy gyermekként néha szükséges külső támogatást nyújtani a vashiányos állapotok megelőzése érdekében, hogy biztosítsuk a megfelelő vaskészletek meglétét.
Merthogy a vasat a szervezetünk nem tudja előállítani, így ennek beviteléről nekünk kell gondoskodni. Az intenzív növekedés miatt a csecsemők, közülük is leginkább a koraszülöttek, aztán a kisgyermekek, óvodások és tinédzserek fokozottan ki vannak téve a vashiány kockázatának. Azoknál a gyermekeknél, akiknek az étrendje nem tartalmaz elegendő vasat, megfelelő vaspótlás nélkül akár vashiányos vérszegénység is kialakulhat.
Gyerekkorban különösen lényeges figyelmet fordítani a vasbevitelre, mivel ennek hiánya hátráltathatja a mozgás fejlődését és a kognitív képességek kialakulását. De mennyi is az ideális napi vasmennyiség? A legkisebbeknek körülbelül 6 mg vasra van szükségük, míg 9-10 éves korukra ez az érték 8 mg-ra emelkedik. Serdülőkorban a fiúknak napi 10 mg, a lányoknak pedig 12 mg vasra van szükségük. Különösen fontos a kamaszlányok vasbevitelének figyelemmel kísérése, mivel a menstruációval járó vérveszteség miatt a lányok szervezete több vasat igényel, mint a fiúké. E mikroelem elegendő mennyisége kulcsfontosságú a fejlődésük szempontjából.
A helyes táplálkozás: az egészség kulcsa A megfelelő táplálkozás nem csupán a testünk táplálékának megválasztása, hanem egy életmód, amely hozzájárul fizikai és szellemi jólétünkhöz. Az ételek, amelyeket fogyasztunk, közvetlen hatással vannak energiaszintünkre, hangulatunkra és általános egészségünkre. A kiegyensúlyozott étrend alapja a változatosság. Érdemes különböző élelmiszereket beiktatni, hogy a szervezet megkapja a szükséges tápanyagokat. A zöldségek és gyümölcsök gazdag forrásai vitaminoknak és ásványi anyagoknak, míg a teljes kiőrlésű gabonák és a fehérjében gazdag ételek, mint a hüvelyesek, húsok vagy tojás, elengedhetetlenek az izomépítéshez és az energia fenntartásához. Fontos, hogy figyeljünk a helyes étkezési szokásokra is. A rendszeres étkezés, a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás és az ételek lassú, tudatos fogyasztása segít elkerülni a túlevést és a felesleges kalóriabevitelt. Emellett a feldolgozott élelmiszerek, cukros italok és transzzsírok kerülése is hozzájárulhat a hosszú távú egészség megőrzéséhez. Ne feledkezzünk meg a testi aktivitás fontosságáról sem! A rendszeres mozgás segít a táplálkozásban bevitt tápanyagok hasznosításában, és hozzájárul a stressz csökkentéséhez, valamint a mentális frissesség megőrzéséhez. A helyes táplálkozás tehát nem csupán diéta vagy átmeneti megoldás; egy életre szóló elköteleződés saját magunk és egészségünk iránt. Minden egyes falat, amit választunk, formálja testünket és lelkünket, így érdemes tudatosan dönteni arról, mit helyezünk a tányérunkra.
Egészséges felnőttként, normál táplálkozás mellett, általában elegendő vasat viszünk be a szervezetünkbe. Viszont a növekvő, fejlődésben lévő gyerekeknek több vasra van szükségük. Ha a gyermek válogatós, vagy éppen kamaszkorában fogyókúrázik, esetleg vegetáriánus étrendet folytat, különösen fontos figyelni arra, hogy elegendő vashoz jusson az étkezésein keresztül. Ilyen esetekben akár vaspótlásról is érdemes gondoskodni, hogy elkerüljük a vashiányt.
Bár a vegetáriánus táplálkozás nem feltétlenül jelenti azt, hogy nélkülözné ezt a tápanyagot, hiszen nagyon sok növény tartalmaz vasat. Viszont azt tudni kell, hogy a növényi vasból jóval kevesebb tud csak hasznosulni, mint az állati eredetűből: míg az állati táplálékokban lévő, úgynevezett "hem-vasnak" 15-35 százaléka is felszívódik, a növények "nem hem-vas"-tartalmának csak 2-20 százaléka. Például három csésze spenótból, ami 18 mg vasat tartalmaz, kb. 1,8 mg tud hasznosulni, míg ugyanennyi marhasteakből származó mennyiségű vasból akár 3,5 mg vagy annál több is. Ezt az arányt szem előtt tartva értékeljük az olyan kijelentéseket, mint például azt, hogy egy csésze lencse több vasat tartalmaz, mint egy marhaszelet!
Érdemes tehát az optimális vasbevitel szempontjából arra törekedni, hogy az étkezés kiegyensúlyozott legyen, azaz a gyerek napi étrendje tartalmazzon növényi és állati eredetű táplálékokat egyaránt. Persze, ha nem vegetáriánus a gyermek, egyszerűbb a dolgunk, mert a vörös húsokat, baromfit, halakat igen jól lehet variálni a zöldségekkel. Ha pedig válogatós, akkor olyanokra is érdemes figyelnünk, mint például az, hogy a brokkoli amellett, hogy gazdag növényi vasforrás, ráadásul tele van még K-vitaminnal, magnéziummal és C-vitaminnal is, ami növeli minden típusú vas felszívódásának eredményességét. A kesudió az egyik legjobb növényi fehérjeforrás, miközben nagy mennyiségű vasat is tartalmaz.
Miért van szükség extra vassal?
Még a legprecízebben megtervezett étrend esetén is előfordulhat, hogy vaspótlásra van szükség. Ennek hátterében több tényező állhat. Például, a zöldségek vastartalma sajnos jelentősen csökkent az évek során, így ahhoz, hogy elegendő vasat juttassunk a szervezetünkbe, jóval több zöldséget kellene fogyasztanunk, mint korábban.
Fontos megemlíteni, hogy léteznek olyan tényezők, amelyek gátolják a vas felszívódását. Például a gyerekek körében nagy népszerűségnek örvendő kakaóban található polifenolok akár 60-90%-kal is csökkenthetik a nem-hem vas hasznosulását. Ezért hiába fogyasztja el a gyermek a spenótfőzeléket, ha utána a kedvenc kakaóját issza meg jutalmul. Hasonló a helyzet a kávéval is, így a felnőtté váló tinédzserek, akik rákattannak a feketére, szintén hasonló nehézségekkel nézhetnek szembe, különösen, ha a gyorséttermek szénhidrátban gazdag fogásait választják. Ilyen körülmények között célszerű lenne betartani azt az alapelvet, hogy a vasfelszívódást gátló ételeket és italokat üres gyomorra érdemes fogyasztani.
A kakaó különlegessége, hogy nemcsak ízletes, hanem kalciumban is gazdag. Ez a tápanyag az egyetlen olyan étrendi összetevő, amely képes gátolni a hem-vas és a nem-hemvas felszívódását egyaránt. Érdekes módon, mindössze 165 mg kalcium elfogyasztása akár 50-60 százalékkal is mérsékelheti a vas felszívódásának hatékonyságát.
Talán nem mindenki tudja, hogy egyetlen tojás is képes akár 28 százalékkal mérsékelni a vas felszívódását, mindezt a benne található foszvitin nevű fehérjevegyület következtében. Emellett a gabonafélék, hüvelyesek és olajos magvak által tartalmazott fitát, még kis mennyiségben is, jelentős hatással lehet a vas felszívódására, tovább csökkentve e tápanyag hasznosulását.
Tehát, ha kiderül, hogy vaspótlás kell a gyereknek, ne ostorozzuk magunkat, hogy rosszul tápláltuk, hiszen igen sok tényezője lehet a vashiánynak. A lényeg, hogy figyeljünk fel a jelzésértékű tünetekre, és vigyük el egy vérvételre. A legjobb az egészben, hogy a legtöbb gyerekkori vashiányos állapotot vaspótlással, egyszerű vastablettákkal orvosolni lehet. Abból viszont megéri olyan gyógyszertári terméket választani, amely elegendő és jól felszívódó vasat tartalmaz.