Az építőipar képviselői még nem kapták meg a hírt, hogy elérkezett a repülőrajtnak a pillanata.

Idén januárban az építőipari termelés a nyers adatok szerint 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, közölte pénteken a KSH. Ezzel folytatódott az ágazatban az évek óta látható év eleji hullámzás: tavaly éves alapon 17,2 százalékos éves növekedést, 2023-ban 3,6 százalékos visszaesést hozott a január.
Az építményfőcsoportok között az épületek építésének termelése 8,9%-kal, míg az egyéb építményeké 10,8%-kal maradt el. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint az építőipar termelése 1,6%-kal túlszárnyalta a 2024. decemberi szintet. Tavaly az év kezdetén a szektor egy jelentősebb, 10,2%-os havi növekedéssel indult, míg egy évvel korábban 5%-os csökkenést tapasztaltunk.
Az építőipari kibocsátás szintje így a 2021-es havi átlagnak még mindig csak 96,5 százalékán van, bár ez így is egy folyamatos, igaz, lassú javulás a tavaly szeptemberi 90,7 százalékos, több mint hároméves mélypontról (annál csak a covid idején voltak rosszabbak a mutatók). Arra, hogy tartósan, tehát hogy négy egymást követő hónapból legalább háromban meghaladja a 2021-es átlagot, 2022 eleje óta nem volt példa, akkor február-május között csak áprilisban nem érte el a 100 százalékot.
A jövőbeli kilátások nem éppen rózsásak: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése alapján a megkötött új szerződések volumene 15,8%-kal csökkent az előző évhez képest. Ezen belül az épületekre vonatkozó szerződések 19,7%-os visszaesést mutatnak, míg az egyéb építmények építésére vonatkozó megállapodások 8,9%-os növekedést könyvelhetnek el. Az új szerződések száma már a negyedik hónapban marad el az egy évvel korábbi adatokatól.
Az építőipari vállalkozások január végi szerződésállománya így 0,2 százalékkal elmaradt a tavaly januáritól. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 14,7 százalékkal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 14,2 százalékkal nagyobb lett.