Az ukrajnai helyzet instabilitása miatt elengedhetetlen, hogy maximális kapacitással működtessük a magyar gáztározókat.
Az Európai Bizottság közzétette az európai gáztárolók jövőévi feltöltési célértékeit. Magyarország esetében a tárolóknak február elsejével már 59 százalékos töltöttségi szinten kell állniuk, amely a harmadik legnagyobb a tagállamok között. A november elején esedékes egységes kötelezettség minden gáztárolóval rendelkező tagállamban 90 százalék marad 2025-ben is.
Az Energiaügyi Minisztérium pénteken közzétette az MTI-hez eljuttatott hivatalos közleményében az európai gáztárolók jövő évi feltöltési céljait. Az Európai Bizottság a tagállamok együttműködésével állapította meg a 2025-ös földgázellátási célokat, amelyek a biztonságos energiaellátás érdekében szükségesek. Az ukrán gáztranszittal kapcsolatos bizonytalanságok következtében a téli és tavaszi célértékek Magyarország számára is magasabbra rúgnak az idei évhez képest. A következő év első elvárása, amelyet februárban kell teljesíteni, 59 százalék, ezzel Magyarország a tagállamok között a harmadik legmagasabb célt tűzte ki.
A szaktárca hangsúlyozza, hogy Magyarország idén minden esetben az elvártnál korábban érte el az uniós rendelkezésben megszabott feltöltési szinteket. A rezsicsökkentésnek köszönhetően a magyar családok Európában a legolcsóbban tarthatják melegen otthonaikat a fűtési szezonban - hívták fel a figyelmet.
A nemzetközi energiaválság következtében 2022-ben lépett életbe az Európai Parlament és Tanács rendelete, amely előírta, hogy a tagállamok földalatti gáztárolóik kapacitásának legalább 80%-át fel kell tölteniük a téli időszak kezdetéig. 2023-tól kezdődően pedig a kötelező töltöttségi arány egységesen 90%-ra nőtt, a november elsejei határidővel. A rendelet célja az, hogy biztosítsa a megfelelő ellátást, ezért különböző országok számára eltérő köztes célokat is meghatározott a töltöttség eléréséhez.
Az Európai Bizottság közzétette a 2025-ös feltöltési célokat tartalmazó rendelkezést. A következőként elérendő célérték Magyarország esetében 59 százalék, ennek február elsejével kell teljesülnie. Az új elvárás az idén februári 51 százalékot jelentősen meghaladja, a nagyobb készletmennyiségre az ukrajnai gázszállítások várható kiesése miatt lehet szükség. Az év hátralévő részére vonatkozó magyar célértékek májusra 38, júliusra 61, szeptemberre 84 százalékon alakulnak. A november elején esedékes egységes kötelezettség pedig minden gáztárolóval rendelkező tagállamban 90 százalék lesz jövőre is.
A jelenlegi állapotok szerint a mintegy 5,4 milliárd köbméteres gázkészlet 80 százalék feletti töltöttségi szintet mutat. A belföldi gázfogyasztás 2021-hez képest, amikor még az energiaválság nem volt jelen, körülbelül 2 milliárd köbméterrel csökkent. Ez a csökkent igény nem csupán az ellátás biztonságát növeli, hanem hozzájárul Magyarország energiaszuverenitásának megerősítéséhez is, miközben a helyi károsanyag-kibocsátás mérséklésére is kedvező hatással van.
A magyar családok számára a rezsicsökkentés eredményeként továbbra is Európa legkedvezőbb áron biztosított a földgáz és az áram elérhetősége. Az Energiaügyi Minisztérium közleménye kiemeli, hogy a hazai fogyasztók zavartalan ellátását a jelenlegi fűtési szezonban is megbízhatóan és költséghatékony módon garantálja a kormány.