Banki csalások és patkányürülék - így csapnak be minket a hamis cigarettákért!


Súlyos problémát és komoly kockázatot jelent az illegális dohánykereskedelem. A feketén árult dohányipari termékeknek a használata fokozottan veszélyes, hiszen sokszor azt sem tudni, hogy mi is van bennük pontosan, nem ritka, hogy patkányürüléket találnak a hamis cigarettában a szakértők. Az online térben illegálisan e-cigarettát vagy más nikotinos termékeket kínáló kiberbűnözők eközben sok esetben visszaélnek a jóhiszeműen megadott kártyaadatokkal, nem beszélve arról, hogy jelentős adóbevételektől esik el miattuk a költségvetés.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Illegális Dohány Elleni Munkacsoportjának (IDEM) legfrissebb gyorsleltára jól tükrözi a helyzet súlyosságát: tavaly három illegális dohánygyárat zártak be. Az idei év sem telt eseménytelenül a nyomozók számára; májusban egy figyelemre méltó fogásra bukkantak, amely európai viszonylatban is rekordnak számít. Hat ipari létesítményt, köztük két illegális cigarettagyárat és a gyártáshoz szükséges alapanyagok, valamint késztermékek raktárhálózatát sikerült leleplezniük. A szervezett bűnözői csoport raktáraiban összesen 80 ezer karton hamis cigaretta és több mint 75 tonna vágott dohány került elő, amelyből 600 ezer karton illegális cigaretta gyártása válhatott volna lehetővé.

Patkányürülékkel gazdagítva

A hamisított termékek előállítása során gyakran hiányoznak a megfelelő higiéniai előírások, így ezeket sok esetben mocskos, patkányürülékkel szennyezett környezetben készítik. Ez a feketepiacon forgalmazott áruk esetében különösen aggasztó, hiszen ezek a termékek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek a fogyasztók számára.

Az egzotikus végződésű honlapokra regisztrált webshopok tömege szintén komoly problémát jelent: a gyártói háttér gyakran tisztázatlan, és a kínálatban szereplő elektronikus cigaretták, hevítőrudak és nikotinpárnák sok esetben ismeretlen forrásból származnak. Ezek a termékek gyakran olyan mértékben túllépik a megengedett nikotintartalom határértékeit, hogy már önmagában ez is elegendő ok arra, hogy kétség merüljön fel a legális eredetükkel kapcsolatban.

Csak veszíthet vele mindenki

„Ez a feketekereskedelem legmélyebb és legárnyékosabb zugai közé tartozik” – hívja fel a figyelmet dr. Schöninger Róbert, a NAV főosztályvezető-helyettese és pénzügyőr alezredes. Kiemeli, hogy a probléma nem csupán abban rejlik, hogy a termékeket a trafikok megkerülésével értékesítik, hanem abban is, hogy maguknak a termékeknek a múltja és eredete teljesen követhetetlen.

"Aki ilyen termékeket vásárol, az nemcsak az államot és az adófizetőket sújtja, hanem közvetlenül saját egészségét is veszélyezteti, és közvetve a szervezett bűnözést is támogatja" - figyelmeztet az alezredes. Hozzáteszi, hogy a gyorsan létrejövő és eltűnő weboldalak gyakran céltáblái az adathalász támadásoknak. A NAV számos olyan esettel találkozott, ahol a csalók hamis platformokon próbálnak bankkártya- és egyéb személyes információkhoz jutni, miközben nem létező termékeket "árusítanak".

A vásárlók sajnos gyakran pórul járnak, még akkor is, ha megkapják a terméket. Ha műszaki problémáik adódnak az eszközzel, általában nem találják a megfelelő fórumot a panaszuk érvényesítésére. A közelmúltban több mint 35 weboldalt és több mint 750 közösségi média profilt azonosítottak, ahol a magyarországi fogyasztók elektromos cigarettát vagy nikotinpárnát vásárolhattak. Ezeknek a platformoknak a jelentős része csak közvetlen üzenetváltás révén kínál lehetőséget az információcserére - jellemzően addig, amíg elérhetőek.

Ezért is fontos minden olyan kezdeményezés, amelynek segítségével a fogyasztók felismerik az azonosítatlan dohányipari termékekkel járó problémákat, és elkerülik az illegális forrásból származó technológiákat.

Related posts