Donald Trump határozata nyomán súlyos piaci zűrzavarok törtek ki a magyar tőzsdén, ami komoly nehézségeket okozott az OTP számára.


Az euró hétfő reggel hét órakor 406,94 forinton állt, ami a péntek esti 406,44 forintos értékhez képest emelkedést jelent. A dollár árfolyama is növekedett, 370,55 forintra ugrott a korábbi 368,92 forintról, míg a svájci frank 434,13 forintra drágult a megelőző 431,73 forintról.

A hétfői kezdéssel vegyesen állt a forint az előző hétfői nyitáshoz képest, 1,1 százalékkal gyengébben az euróval és 2,8 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben, de 0,3 százalékkal erősebben a dollár ellenében.

Ugyanakkor, ahogy Portolió is rámutatott, a magyar forint most kéthavi mélypontjára süllyedt. A dollár viszont stabilan a 370 forintos szint körül mozog.

Szemán Péter, az Equilor elemzője úgy véli, hogy a kereskedelmi háború fokozódása negatívan befolyásolja a befektetői hangulatot, ami a Budapesti Értéktőzsdén esést eredményezhet. Pénteken a BÉT részvényindexe, a BUX, 4196,68 pontos szinten zárt, ami 4,81 százalékos visszaesést jelentett. Hétfőn a nyitás után a BUX már 10,3 százalékos mínuszban volt, míg az OTP részvényei több mint 15 százalékot estek.

"Új korszak küszöbén állunk, ahol a globális gazdasági táj folyamatos átalakulások színhelye, amelyekről a gazdaságtörténészek hosszasan értekeznek" - nyilatkozta korábban az Indexnek Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője. Donald Trump döntése, miszerint vámokat szab ki szinte minden országra, olyan hullámokat generál, amelyek hatása messze túlmutat egyetlen cikk keretein - hangsúlyozta. Ennek fényében a forintra és a tőzsdékre gyakorolt rövid távú következményeket elemeztük írásunkban.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője rámutatott, hogy a forint árfolyama a múlt héten 403-as szinten indult, majd fokozatosan erősödött, szerdán pedig még a 400-as szint alá is benézett. Azonban Trump vámbejelentései drámai fordulatot hoztak. A bejelentést követően a forint nem egy azonnali gyengülésnek volt tanúja, hanem inkább egy fokozatos leértékelődésnek; csütörtökre pedig az euró-forint árfolyam 403-404 közé emelkedett.

A forint gyengülését a pénteki, vártnál gyengébb ipari adatok sem segítették. Regős hozzátette, hogy a régióban más devizák is hasonló nyomás alá kerültek, a lengyel zloty például a forintnál is nagyobbat gyengült. "A probléma a régiós valuták zuhanásával az, hogy ezt olyan környezetben tették meg, amikor a dollár gyengült az euróval szemben, azaz a piac azt árazta, hogy Trump vámjai többet ártanak az Egyesült Államoknak, mint Európának" - magyarázta Regős.

Érdemes azt is kiemelni, hogy az S&P 500-indexben főként a közepes kapitalizációjú technológiai részvények szenvedtek el nagyobb esést Trump bejelentését követően. A BUX-index komponensei közül többen is nagy mínuszokat szenvedtek el: az OTP 11,5 százalékot, az Opus 8,2 százalékot, valamint a 4iG 6,9 százalékot. Ugyanakkor nem volt olyan tagja az indexnek, ami összességében emelkedni tudott a hét utolsó 2 kereskedési napján.

Related posts