Egy nemrégiben nyilvánosságra került hangfelvétel alapján a szerb elnök tévesen vádolta meg a demonstráló diákokat egy rendőr elleni támadással.


Hétfő este újra felerősödtek a hangok Szerbiában, ahol több száz egyetemi hallgató gyűlt össze a szerb közszolgálati televízió (RTS) épülete előtt. A fiatalok azért vonultak utcára, hogy kifejezzék elégedetlenségüket amiatt, hogy az RTS nem objektíven számol be a hónapok óta zajló kormányellenes megmozdulásokról. A demonstrálók szerint a médiaszolgáltató szerepe kulcsfontosságú lenne a társadalmi párbeszéd elősegítésében, ám az aktuális tudósítások nem tükrözik a valóságot.

Aleksandar Vučić szerb elnök és Ivica Dačić belügyminiszter később azt állították, a hétfő esti tüntetésen diákok támadtak meg egy rendőrt. Az Szabad Magyar Szó azonban azt írja, hogy kedden egy telefonbeszélgetésről készült hangfelvételből kiderült, a csendőrség tisztjének sérüléseit saját egységének tagjai okozták.

"Katasztrófa történt. Amint megkaptam az ütést, olyan hirtelen összeroskadtam, mint egy elhagyott rongybaba. Teljesen elveszítettem a tájékozódásom, és fogalmam sincs, hol lehetek. Aztán az UKP-s fiúk beültettek az autóba, és elhoztak a Sürgősségi Osztályra" - mesélte Lazar Baćić csendőrségi tiszt a Radar által közzétett hangfelvételen.

A telefonbeszélgetés során, amikor a kérdés érkezett, hogy hajlandó-e egy újságírónak elárulni, ki sebesítette meg, a rendőr határozottan nemet mondott. Kifejezte, hogy jelenleg nem kíván ezzel a témával foglalkozni.

"Most tényleg az a gazember (Aleksandar Vučić) merészeli azt állítani, hogy egy diák támadott meg téged?" - hangzott el a kérdés a rendőrtől, aki a telefonbeszélgetés során így felelt a hangfelvétel tanúsága szerint: "Minden rendben fog alakulni, ezt majd elintézik. Jelenleg nem vagyok abban a helyzetben, hogy bármilyen részletről beszéljek."

Ahogy az SZMSZ is írja, a közösségi oldalakon terjedő videókon is jól látható, hogy Baćić arcát egy gumibottal saját beosztottja, a belgrádi csendőrség egyik tagja ütötte meg. Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke ennek ellenére a tüntető diákokat vádolta meg a támadással.

A november hónapja mély nyomot hagyott Szerbiában, amikor is tiltakozások robbantak ki az újvidéki vasúti pályaudvar tragikus balesete után. November 1-jén az előtető leszakadása következtében 15 ember életét vesztette, ami sokkolta a közvéleményt. Az ügyben a hatóságok 16 egyént vontak felelősségre mulasztás és veszélyeztetés vádjával, míg az újvidéki felsőügyészség a felújítás során felmerült lehetséges korrupciós ügyek kivizsgálására is nyomozást indított. Az események mindenki figyelmét felkeltették, és sürgető kérdéseket vetettek fel a közlekedésbiztonságról és a hatóságok felelősségéről.

Civilek, egyetemisták, pedagógusok, színészek és mezőgazdasági termelők egyaránt tiltakozást szerveztek a tragikus esemény után. Követeléseik között szerepel a baleset felelőseinek azonosítása és felelősségre vonása, valamint a vasútállomás felújításával kapcsolatos dokumentumok nyilvánosságra hozatala. Emellett szeretnék, ha azok is felelősségre vonhatók lennének, akik az elmúlt hónapokban támadtak a demonstrálókkal szemben. Kérik továbbá a diákok és tanárok szabadon bocsátását, akikkel szemben a tiltakozások miatt indítottak eljárást, és azt is, hogy a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet 20 százalékkal emeljék meg.

A tiltakozó csoportok március 15-én Belgrádba tervezik demonstrációjukat, amely során hangot adnak követeléseiknek.

Related posts