Fedezd fel a női szabó titkait: így vásárolj ruhát, hogy ne pazarold el a pénzedet!


Ezek a szakértői tippek igazi támaszt jelentenek, amikor legközelebb egy fast fashion boltba látogatsz.

Az utóbbi években figyelemre méltó változások zajlottak a fast fashion üzletek világában: a korábban jól elkülöníthető határok egyre inkább elmosódtak. Jelenleg nem túlzás azt állítani, hogy a különböző márkák kínálata meglehetősen egységes lett, mind a fazonok, mind a minták, mind pedig az árak tekintetében. Ha a legtöbb boltban első pillantásra szinte azonos termékekkel találkozunk, akkor felmerül a kérdés: hogyan válasszunk a sok hasonló lehetőség közül?

Szakértői véleményt kértünk arról, hogy milyen lényeges szempontokat érdemes figyelembe venni, amikor egy adott terméket vásárolunk meg. Ezek az információk abban is hasznosak lehetnek, hogy a hasonló kínálatú boltok közül melyik lehet a legjobb választás számunkra.

Csobota-Fehér Viki már fiatal korától kezdve a ruhakészítés iránti szenvedélyével tűnt ki. Szépen, lépésről lépésre haladt a szabás-varrás világában, ahol négy évig Katti Zoób főszabászaként gyűjtötte tapasztalatait. Ma már saját szabóságában dolgozik, ahol a megrendelői számára készíti el vagy alakítja át a ruhákat, legyen szó közös megbeszélésről, inspiráló fotókról vagy akár saját tervezésű rajzokról.

- Segítségünket az alapoktól kezdjük. Azt tanácsolja, hogy vásárlás során vegyük figyelembe, milyen eseményeken szeretnénk viselni az adott ruhát, hiszen ez egy rendkívül hasznos szempont a döntés meghozatalában.

Különösen a téli ruhadaraboknál és időszakban szembesülhetünk három fontos problémával: a bolyhosodás, a szöszösödés és az izzasztó anyagok is rendkívül kellemetlenek lehetnek.

- magyarázza a szakértő. Abban is megerősíti tapasztalatainkat, hogy mára szinte mindennapos a műszál megjelenése az összetételben, ez pedig egy felsőrész esetén bizony könnyen izzadást és kellemetlen illatokat okoz. "Olyan kifinomult már az anyaggyártás, hogy még engem is meg tud téveszteni a látvány és a tapintás. Az izzadással járó szagokat pedig ki sem lehet igazán mosni a ruhából. Talán leginkább sportruházathoz árult mosószerrel érdemes próbálkoznunk ilyen esetben" - teszi hozzá.

Milyen tényezők segíthetnek minket eligibilis döntések meghozatalában? Fontos észben tartani, hogy a műszálak arányának növekedésével az anyag légáteresztő képessége csökken, ami hatással van a komfortérzetünkre.

Több tízezer forintot kiadni egy stílusos szövetkabátért bizony nem kis fájdalom, főleg akkor, amikor a viselés közben tapasztaljuk, hogy az anyag szinte vonzza a szöszöket, mint egy mágnes.

Csobota-Fehér Viki kifejtette, hogy...

Napjainkban a lycra már szinte minden ruhadarabban és anyagban megtalálható, ami azt jelenti, hogy rugalmas és kényelmes viseletet választottunk. Azonban érdemes elgondolkodni azon, hogy ez a rugalmasság mennyire tartós. "A sávoly szövés esetében a szálak diagonálisan futnak, ami jól látható a ruhadarab alapos megvizsgálásakor. Ezzel szemben a vászonkötésnél a szálak merőleges irányban helyezkednek el, mint például a lenvászon esetében. A lenvászon szövet felülete inkább egy sakktáblára emlékeztet, ahol egyenlő pontok és négyzetek formálják a mintázatot. Érdekes módon a sávoly szövés még lycra nélkül is képes rugalmasságot biztosítani, ami komfortosabb viseletet eredményez, és csökkenti a gyűrődés valószínűségét" - osztotta meg velünk a titkot Viki.

És hogyan állapítsuk meg, gyűrődős blúzt vagy ruhát készülünk-e megvásárolni? Íme a trükk:

Ismerős az érzés, amikor frissen vásárolt felsődet, szoknyádat vagy éppen nadrágodat egész nap igazgatnod kell? Előfordul, hogy farmered szára folyamatosan arrébb vándorol a vádlidon, szűk felsőd ujja áttekeredik karodon, a pólókat pedig mosás után szinte lehetetlennek tűnik szimmetrikusan hajtogatni? Nem vagy vele egyedül!

"Vásárlás során figyeljünk oda arra, hogy a varrások ne legyenek hullámosak. Ellenőrizzük, hogy a kiválasztott szoknya alja egyenletesen hosszú-e az elején, a hátulján és az oldalvarrások mentén. Emeljük fel a ruhadarabot, és alaposan nézzük meg az oldalvarrásokat, valamint a nadrág szárát, hogy észleljük, van-e bárhol csavarodás vagy hullámzás, illetve hogy a varrások párhuzamosak-e egymással. Ha bármilyen eltérést tapasztalunk, érdemes megfontolni egy másik példány kiválasztását, amennyiben a méretünkben elérhető." - javasolja Csobota-Fehér Viki.

A minőség rejtett részletekben nyilvánul meg, és sokszor olyan apróságok árulkodnak róla, amelyeket első pillantásra talán észre sem veszünk. Mostantól azonban érdemes tudatosan odafigyelni ezekre a finomságokra. Például, az anyag széle mentén található szegés: ha az öltések száma minél kisebb, az a termék kiváló minőségére utal. Nadrág vásárlásakor pedig különösen érdekes figyelmet fordítani a nadrág alsó részére és a derékrész kialakítására is, hiszen ezek a részletek is jelentőséggel bírnak a viselési élmény szempontjából.

A farmerek alsó részein természetes, hogy a varrás kívülről is jól látható. Amennyiben egy szövetnadrág alján is ezt tapasztaljuk, az bizony jelezheti a silány minőséget – figyelmeztet a szakértő. A nadrág derekának ellenőrzése is fontos. Ideális esetben a belső és külső rész egyaránt azonos anyagot mutat. Kicsit kifinomultabb megoldás, ha belül is a saját anyagát használják, de egy vékony, elegáns selyempánttal fejezik be. A legmagasabb szintű kidolgozás pedig az, amikor a nadrág anyagától eltérő, megerősített pamutvászon derékpántot alkalmaznak, amely nemcsak tartós, hanem esztétikus is.

És ha még nagyobb tökélyre vágysz, akkor a szakértő azt is tanácsolja, részesítsd előnyben gombokkal ellátott nadrágok helyett a kapcsosokat. Talán kevésbé praktikus, mégis jobb minőségről árulkodik.

Related posts