Négy magyar hegymászó hamarosan embertelen körülményekkel néz szembe.
Négy bátor magyar hegymászó készül arra, hogy meghódítsa a Föld legmagasabb aktív vulkánját, az Ojos del Saladót. Molnár Ábel, Varga Csaba, Fülöp Gábor és Kelemen Zsolt január végén veszik kezdetét kalandjuknak, amely a Chile területén található, 6893 méter magas csúcsra vezet. Molnár Ábel az Indexnek nyilatkozva osztotta meg a Vulkáni Kvartett nevű expedíció izgalmas részleteit.
Ahogy korábban említettük, négy bátor magyar hegymászó készül január 22-én elindulni, hogy meghódítsák a Föld legmagasabb aktív vulkánját, a 6893 méter magas Ojos del Saladót. A csapat legfiatalabb tagja, a 26 éves Molnár Ábel az Indexnek mesélt a felkészülésükről és a Vulkáni Kvartett névre keresztelt expedíciójuk során várható kihívásokról. Ábel elmondta, hogy a csapat különféle technikákkal és stratégiákkal készül a veszélyekre, amelyek a hegy megmászása során felléphetnek, így igyekeznek mindent megtenni a siker érdekében.
Molnár Ábel jelenleg a legsikeresebb magyar a Hét vulkán-teljesítők sorában. A Volcanic 7 Summits (V7S), vagyis a Hét vulkán hegymászókihívás 1999 óta áll a kalandorok előtt, s célja, hogy a résztvevők megmásszák a világ kontinenseinek legmagasabb vulkánjait. A szarvasi hegymászó már csupán egy utolsó kihívás, az antarktiszi Mount Sidley megmászása előtt áll, hogy ő lehessen az első magyar, aki teljesíti ezt a grandiózus V7S kihívást.
Molnár Ábel mellett részt vesz a csapatban az egyik legsikeresebb magyar hegymászó, Varga Csaba, valamint Fülöp Gábor és Kelemen Zsolt.
A Vulkáni Kvartett néven ismert chilei expedíciót Fülöp Gábor, tapasztalt hegymászó, álmodta meg. A négytagú csapatban csupán Molnár Ábel rendelkezett a kivételes élménnyel, hogy már feljutott az Ojos del Salado csúcsára.
A 26 éves fiatalember az Indexnek adott interjújában kifejtette, hogy a vulkánnak két csúcstömbje létezik, és már hosszú ideje folyik a vita arról, hogy melyik a dominálóbb. 2022-ben már megmászta a 6893 méter magas chilei csúcsot, és most a januári expedíció során szeretné felfedezni az argentin csúcsot is.
Molnár Ábel elmondta, hogy a csapattagok évente több hegymászáson is részt vesznek, ezért folyamatosan edzésben vannak. A chilei expedícióra tavaly ősszel kezdtek el készülni. A 26 éves fiatal rengeteget fut, hogy állóképessége, és erőnléte is a megfelelő szinten legyen.
Sok edzést kell beletenni, mert az Ojos del Saladónak rendkívül alacsony a sikerességi arányszáma. Körülbelül 20-25 százalék, ami azt jelenti, hogy a statisztika szerint minden négy hegymászóból csak egy jut fel a csúcsra
- fejtette ki Molnár Ábel.
Hozzátette, hogy az Ojos del Salado elnevezésű hegy aktív vulkánként van számon tartva, ám valójában inkább szunnyadó állapotban van, hiszen már hosszú éveken át nem tapasztaltak kitörést. Véleménye szerint a chilei expedíció legnagyobb kihívása a környezeti feltételek összessége. "Állandóan fúj a szél, a levegő páratartalma rendkívül alacsony, az UV-sugárzás pedig erőteljes, ráadásul a hőmérséklet is kifejezetten alacsony. Az Atacama-fennsíkon található a Föld legmagasabb hideg sivatagi területe."
Ahogy említette, az alaptábor körüli vidék és a hatalmas Atacama-fennsík magányos és sivár. "Itt embert próbáló viszonyok uralkodnak, ahol se élőlények, se vegetációs zónák nem találhatók. A legfelső táborhelytől számítva körülbelül 10-12 órás menetelésre van szükség, hogy elérjük az Ojos del Salado csúcsát."
A Chilében elhelyezkedő Copiapó városából január 26-án veszik kezdetüket a kalandos felfedezésre irányuló expedíciók, amelynek csúcspontját február 2-ára tervezték. A csapat nap mint nap egyre nagyobb magasságokba emelkedik, mivel elengedhetetlen számukra, hogy fokozatosan alkalmazkodjanak a megváltozott környezethez.
Molnár Ábel véleménye szerint a hegymászóknak el kell fogadniuk, hogy Magyarországon a hegymászás sportága nem éppen kedvező megítélésnek örvend. Suhajda Szilárd tragikus halála 2023-ban különösen mély nyomot hagyott a közvéleményben, és Ábelt elszomorította az emberek reakciója. Úgy véli, hogy a hegymászók jól tudják, milyen kockázatokkal jár ez a tevékenység, ezért "minden egyes lépésnél rendkívüli figyelemmel kell eljárniuk."
A szarvasi hegymászó személyesen ismerte Suhajda Szilárdot, és emlékei szerint mindig is rendkívül segítőkész volt. Akár a megfelelő ruházat kiválasztásáról, akár a felszerelés használatáról volt szó, Szilárd mindig a legjobb tanácsokkal látta el őt. Például a kabát, amelyet most a chilei expedícióra viszek, az ő ajánlására került megvásárlásra, és már a korábbi túrán is remekül teljesített.
Molnár Ábel megosztotta, hogy a négyfős csapat a Barrancas Blancas és az El Muerto csodás magaslatait is felfedezi. Kiemelte, hogy az El Muerto neve már önmagában is figyelmeztet, hogy egy komoly kihívás vár rájuk, hiszen spanyolul a "halál" szót rejti. Szavai szerint ez a hegy nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is ritkán mászott célpont, és a csúcsra jutás nem ígérkezik egyszerűnek. "A hegy geológiai felépítése is jelentősen megnehezíti a mászást, hiszen nem találhatóak kiépített táborhelyek sem, de mindenképpen szeretnénk megpróbálni, és reméljük, hogy sikerrel járunk" - tette hozzá Molnár Ábel.
Molnár Ábel a Dél-Alföldön született, a Békés vármegyei Szarvason. A 26 éves kalandor szerint már gyermekkora óta vonzották a hegyek. Családjával sokat kirándultak Magyarország és Erdély magaslatain, nagybátyának köszönhetően pedig az Alpokba is eljutott. Felnőttkorában már önerőből és teljesen egyedül mászott meg három vulkánt - Elbrusz, Damávand, Citlaltépetlis - a V7S kihívásból, valamint a Kilimandzsáró magaslatain is járt.
A Volcanic 7 Summits (V7S, azaz Hét vulkán) expedícióval 2019-ben találkoztam először, ami inspirált arra, hogy ebben az évben két vulkán csúcsát is meghódítsam.
Felidézte, hogy édesanyja eleinte kicsit nehezen viselte az expedíciókat, főként amikor közölte, hogy tíz napra egyedül utazik el Oroszországba. Mára a családja is tudja, hogy bízhatnak az eddigi tapasztalataiban.
Molnár Ábelt már hat állomást teljesített a V7S kihívásból. Jelenleg csak a Mount Sidley megmászása választja el attól, hogy első magyarként teljesítse a Hét Vulkán elnevezésű kihívást. A hegymászó szerint ez a vulkán azért maradt a végére, mert a hétből ez a legdrágább úti cél. Mint mondta, évek óta tervezi az expedíciót, de egyelőre még nem sikerült támogatókat találnia hozzá. "A Mount Sidley megmászása körülbelül 30 millió forint, úgyhogy önmagában hatszor drágább, mint a többi hat vulkán együttvéve a kihívásban. Csak a pénz az egyetlen akadálya annak, hogy valaki ide eljuthasson".
A szarvasi kalandor izgalmas hírekkel szolgált: a chilei hegycsúcsok meghódítása után Nagy Balázs nemzetközi klímakutató expedíciójához is csatlakozik, ahol a terepi kutatómunkákban vállal aktív szerepet. Jelenleg az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem földrajz szakos diákja, így lelkesen kapcsolódik be a geográfusok tevékenységeibe, és élvezi a természet iránti szenvedélyének egy újabb lehetőségét.
Hangsúlyozta, hogy a magyar kutatócsapat már több mint egy évtizede tevékenykedik az Ojos del Salado környékén. "Az ő munkájuknak köszönhetően ez a Föld legmagasabb, folyamatosan monitorozott hegye. Ráadásul számos jelentős eredményt tudnak felmutatni a kutatás során. Ezen kívül hozzájárulnak a chilei vízdiplomáciához is, és a Magellán-díjat is elnyerték, így valóban figyelemre méltó eredményeket érnek el" - részletezte.
A Vulkáni Kvartett elnevezésű expedíció tagjai - Molnár Ábel, Varga Csaba, Fülöp Gábor és Kelemen Zsolt - kevesebb mint két hét múlva indulnak útnak a Föld legmagasabb aktív vulkánjához. A tervek szerint Magyarországra február közepén érkeznek vissza.