Ez bizony fájdalmas következményekkel járhat: a kormány újabb adóterhet tervez bevezetni.
Fontos áremelkedések várhatóak a gyógyászati segédeszközök terén.
A kormány 33-35 százalékkal emelné a gyógyászati segédeszközökhöz (gyse) kapcsolódó eljárások igazgatási szolgáltatási díjait - derül ki a december 9-én társadalmi vitára bocsátott rendeletmódosítási tervezetből, szúrta ki az Economix. Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) szerint az intézkedés tovább súlyosbítaná egy olyan ágazat helyzetét.
Az OSZ felhívta a Belügyminisztérium figyelmét, hogy sürgősen vonja vissza a javasolt jogszabályt. A szakmai szervezet álláspontja szerint a díjemelések olyan szektort érintenek, amely már 2007 óta súlyos szabályozási és működési gondokkal küzd. Az elmúlt másfél évtized során a gyse-ellátást érintő fejlesztési és támogatási kezdeményezéseket a kormány folyamatosan figyelmen kívül hagyta, és a szektor képviselői nem kaptak érdemi reagálásokat - áll a közleményükben.
Az iparágat sújtó kihívások tovább fokozódtak a 2022-ben megkezdődött hatósági vizsgálatok és az azt követő jogi intézkedések következtében. Noha ezek a lépések a jogellenes kereskedelmi gyakorlatok megszüntetésére irányultak, a folyamat során számos, jogszerű és jogos ellátást is kedvezőtlenül befolyásoltak.
Az érintett szereplők mindezek mellett reménykedve fogadták, hogy 2024. szeptember 1-jétől fogyatékosságügyi államtitkár lépett hivatalba. Az új államtitkár kinevezése komoly lehetőséget kínál a gyse-támogatási rendszer átfogó reformjára. A 2024-2025-re vonatkozó intézkedési terv ugyanis számos feladatot tűzött ki, amelyek végrehajtása meghaladná az egészségügyi államtitkárság jelenlegi kapacitásait.
Az OSZ véleménye szerint a jelenlegi rendelettervezet egy szűk látókörű megközelítést tükröz, amely valójában csak fokozná a vállalkozásokra nehezedő terheket. A szövetség figyelmeztet arra, hogy az ilyen jellegű intézkedések bevezetése csak akkor lenne indokolt, ha egy átfogó reformcsomag kidolgozása, alapos megvitatása és végső soron elfogadása megtörténik. A szektor képviselői abban reménykednek, hogy az új államtitkár irányításával végre megkezdődhet a gyse-rendszer modernizációja, amely hozzájárulna az ágazat hosszú távú fenntarthatóságához.