Ez volt a Szeretetminisztérium legfélelmetesebb helyisége. | 24.hu
Az 1949-ben kiadott 1984 című regényében George Orwell megnevezett egy rémületes helyiséget: a Szeretetminisztérium alagsorában lévő kínzókamrát, a 101-es szobát, amely "a legrosszabb dolog a világon".
Mivel szembesülnek a Párt ellenségei? O'Brien szerint ez egyénfüggő: a büntetések széles spektrumot ölelnek fel, kezdve az élve eltemetéstől, a tűzhalálon át a fulladásig, sőt, akár a karóba húzásig is eljuthatnak. De előfordulhat, hogy a végzet nem is olyan drámai, hanem valami egészen banális, ami még csak nem is okoz halált. Winston Smith, a történet középpontjában álló karakter, számára a legnagyobb félelmet az jelenti, hogy élve felfalják a patkányok. Ez a rémálom végül arra vezeti, hogy árulásra kényszerüljön, elhagyva Juliát, aki a Nagy Testvéren kívül az egyetlen emberi kapcsolatot jelenti számára.
A "duplagondol" és "újbeszél", valamint a Nagy Testvér fogalmakkal együtt a 101-es szoba is igen erőteljes hatást gyakorolt a popkultúrára. A BBC nemrégiben újra műsorra tűzte a rémképeink szobáját címébe emelő emlékezetes műsort, amelyet hosszú ideig vetített, s amelyben a vetélkedő résztvevői a leggyűlöltebb személyeket, helyeket és dolgokat helyezik a nevezetes szobába.
A 101-es szoba használata itt némileg ironikus, hiszen Orwell a második világháború idején a BBC Külföldi Szolgálatánál lehúzott időszakából merítette az ihletet: a székház 101-es tárgyalójában számos unalmas értekezleten vett részt, és ebből vonta le a következtetést, hogy az itt töltött idő a halálnál is rosszabb sors.