Kérlek, ne helyezd ezeket a háztartási készülékeket a hosszabbító aljzatba!


A hosszabbító nagyszerű találmány, hiszen nemcsak hogy könnyedén áthidalhatjuk vele a távolságot a konnektor és az elektromos eszközeink között, de gyakorlatilag pár ezer forinttal megsokszorozhatjuk a konnektorok számát - gondolhatjuk. Sajnos azonban ez nem olyan egyszerű, ugyanis vannak olyan háztartási készülékek, amiket nagyon nem ajánlatos hosszabbítóba dugni.

Lakásvásárlás vagy felújítás során sokan hajlamosak arra, hogy a tervezés során túlságosan a megjelenésre összpontosítsanak, miközben a funkcionalitás háttérbe szorul. Például, amikor a konyhafalon elhelyezendő konnektorok számáról van szó, sokan csak legyintenek, hogy elég lesz két-három darab, és majd használunk egy hosszabbítót, ha szükség van rá.

A tudatlan tulajdonos nem is tévedhetne nagyobbat, a hosszabbítók használata ugyanis nem olyan magától értetődő, mint amilyennek hinnénk: több háztartási eszközt kifejezetten nem javasolt hosszabbítóba dugni.

Ezen a ponton kiemelendő, hogy a hosszabbítók problémája nem feltétlenül magukban a termékekben rejlik, hanem sokkal inkább abban, hogy az emberek milyen típusokat választanak – hívta fel a figyelmet Herédi Dávid villanyszerelő. Ahogyan minden áramot szállító kábel esetében, úgy a hosszabbítóknál is elengedhetetlen a kábel keresztmetszetének figyelembe vétele, hiszen ez határozza meg, hogy mennyi amper áramot képesek biztonságosan átvezetni.

Az alapvető szabály az, hogy az egyszerre csatlakoztatott eszközök teljesítménye nem haladhatja meg a konnektor - szakszerű nevén dugaszoló aljzat - megengedett terhelését. Ezeket elméletileg 3,7 kW-ig lehet terhelni, így mielőtt teledugdossuk a hosszabbító összes csatlakozóját, vegyük figyelembe, hogy túlterhelés hatására mind a hosszabbító dugvillája, mind a fali dugalj érintkezője túlmelegedhet, ami szélsőséges esetben akár égést vagy tüzet is okozhat.

Vannak olyan eszközök, amelyek esetében biztosan elkerülhetjük a problémákat. Például teljesen megbízható, ha a tévét, routert, számítógépet és asztali lámpát egy hosszabbítóval együtt használjuk, hiszen így biztonságosan működhetnek együtt.

A nagy áramigényű készülékek, mint például a villanytűzhely, sütő, mikró, vízforraló, kenyérpirító és kávéfőző, komoly kihívások elé állíthatják a háztartási elektromos rendszert. Már a felsorolás is jól mutatja, mennyire fontos, hogy a konyhát több konnektorral és lehetőleg külön áramkörökkel lássuk el. Különben könnyen előfordulhat, hogy egy melegszendvics elkészítéséhez le kell húznunk valamilyen másik készüléket, például a reggeli kávézót. Továbbá, célszerű a nagy energiafogyasztású eszközöket, mint a klímaberendezés, bojler, mosógép, porszívó, vasaló vagy hajszárító, közvetlenül a fali konnektorba csatlakoztatni. Ezt a tanácsot sok esetben a gyártók használati utasításaiban is megtaláljuk, de nehéz megmondani, hányan tartják be ezt a fontos előírást. A fenti készülékek közül jó néhány nagyfogyasztónak számít, amely általában fixen, vagy dugvillával csatlakozik a hálózatra, és önálló áramkörrel rendelkezik. A villanyszerelők valószínűleg sok érdekes történetet tudnának mesélni arról, hogy milyen különféle "megoldásokkal" találkoztak már a munkájuk során.

Az általunk megkérdezett szakember szerint egyre több olyan esetet észlel, amikor az autó akkumulátorát az ablakon kívül lógó hosszabbítón keresztül töltik. Ez a gyakorlat azonban rendkívül kockázatos, és a szakember határozottan elítéli. A kábel terhelhetősége, a balesetveszélyes elhelyezés, valamint a töltési idő hossza mind komoly problémát jelenthet. Fontos megjegyezni, hogy a háztartási dugvillák és konnektorok maximum 6 órás folyamatos használatra vannak tervezve, így ez a módszer nemcsak veszélyes, hanem nem is ajánlott.

Amellett, hogy a fent sorolt nagy teljesítményű eszközöket eleve nem ideális hosszabbítóval csatlakoztatni, nem mindegy az sem, hogy ez milyen gyakorisággal történik. Természetesen az alkalmi esetekből is lehetnek galibák, az üzemszerű használat azonban nagyobb kockázatot rejt, még azoknál a készülékeknél is, amelyeket még elbír a hosszabbító.

Ha mégis hosszabbítóval csatlakoztatjuk az ilyen nagy áramigényű készülékeket, fennáll annak a veszélye, hogy az érintkezők és kábelek túlmelegszenek, ami hosszú távon akár olvadáshoz vezethet. Ez súlyosabb esetben tűzesetet is okozhat. A probléma ráadásul a fal mögötti régebbi vagy nem megfelelő állapotú vezetékeknél is felléphet, különösen, ha a rendszer nincs szakszerűen, a vonatkozó szabványoknak megfelelően kiépítve. Ha azonban a telepítés szakszerű, a túláramvédelmi kapcsoló automatikusan lekapcsol, így megóvja a hálózatot a károsodástól.

Érdemes arra is odafigyelni, hogy hol vásárolunk hosszabbítót, a nem megbízható helyeken beszerzett, "piacos" termékeken feltüntetett kábelkeresztmetszet ugyanis az általunk megkérdezett villanyszerelő szerint sokszor köszönőviszonyban sincs a valósággal, emiatt ezek az eszközök nagyon könnyen túlterhelhetők.

Related posts