A forint újabb mélypontra süllyedt, és mindez fillérekre csökkentette az értékét.
A magyar gazdasági kilátásokról, a forintárfolyam várható alakulásáról, a befektetési lehetőségekről lesz szó decemberi eseményünkön, ahol a szakértők Donald Trump visszatérésének lehetséges gazdasági hatásait ismertetik majd.
Miután szerdán a forint az esti órákban ismét gyengülni kezdett, a nap folyamán közel 3 egységet veszített az euróval szemben, ma sem mutatkozik erősebbnek a magyar deviza. Szerda hajnalban a forint 412,3-nál indult, de már reggel hét óra körül ismét 413 felett járt az árfolyam.
A Bloomberg elemzésében arról ír, hogy tegnap újabb mélypontra, 413,2 forint/euró szintre gyengült a forint, amely 2022 decembere óta nem látott kurzust jelent. A hírügynökség szerint a bizonytalanság fő oka, hogy
Orbán Viktor miniszterelnök eddig még nem jelentette be az új jegybankelnök személyét, aki Matolcsy György pozícióját veszi át.
Az elemzők aggodalmaikat fejezik ki a kormányzati befolyás növekedésével kapcsolatban, amely az MNB monetáris politikáját érintheti. E veszélyeztetett helyzet következményeként gyors és jelentős kamatcsökkentésekre lehet számítani, még akkor is, ha az inflációs előrejelzések nem támasztják ezt alá. A lehetséges utódok között Varga Mihály pénzügyminisztert és Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert emelik ki. Amennyiben Varga kerülne a pénzügyi tárca élére, az a különálló pénzügyminisztérium megszűnését eredményezné, míg Nagy egy kibővített kormányzati szerepkört tölthetne be.
Nagy Márton, aki korábban az MNB alelnöki posztját töltötte be, többször is hangot adott kritikáinak Matolcsy irányítása és az intézmény kamatpolitikája kapcsán. Ezen nyilvános bírálatok csak fokozzák a befektetők körében tapasztalható aggodalmakat.
A forint gyengülése ellenére néhány elemző taktikai vásárlási lehetőséget lát a túlértékesített devizában. A JPMorgan szakértői szerint a magyar kötvények magasabb reálhozamot kínálnak, mint a régiós versenytársak, és az ország fizetési mérlege is kedvezőbb. Azonban a bizonytalanság az új jegybankelnök személyét és a monetáris politikát illetően továbbra is nyomást gyakorol a forintra.
Egy másik tényező lehet a gyengülés mögött, hogy szerdán a rubel egészen a 114-es szintig gyengült a dollárhoz képest a legújabb, november 21-én bemutatott, a Gazprombankot, vagyis az európai gázvásárlások pénzügyi műveleteit kezelő bank ellen. Végül a devizaműveleteket le is állította az orosz jegybank, hogy gátat szabjon a gyors leértékelődésnek.
Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szabály-egyértelműsítéseket adott ki szerdán, amelyekből világosan kiderül
az diplomáciai képviseletek tranzakcióin kívül semmilyen más utalást nem kezdhetnek a nyugati pénzügyi rendszer szereplői, ami az energiakifizetéseket teljesen ellehetetlenítheti.
Magyarországot, amely még mindig az orosz gázszállítmányokra támaszkodik, különösen nehéz helyzetbe kerülhet, ha az amerikai fél nem tesz engedményeket.
A forint nemcsak az euróhoz, hanem a dollárhoz képest is egyre gyengébben teljesít. Jelenleg az árfolyam már 391,6 körüli szinten mozog, ami 1,1 egységnyi csökkenést jelent az eddigi állapothoz képest. Ez a tendencia szerdához képest figyelhető meg, amikor az árfolyam 391,5-ről 390,5-ig javult.
Csütörtökön nem várhatóak jelentős makroadatok Magyarországon: a Központi Statisztikai Hivatal az október hónapra vonatkozó népmozgalmi és turizmusra vonatkozó statisztikákat fogja nyilvánosságra hozni. Az Egyesült Államokban a hálaadás ünnepe miatt szünetel a tőzsdei kereskedés és az adatközlések, míg Európában a spanyol és német inflációs adatok hozhatnak izgalmakat a piacon.