"Fradi-meccsekre járok, de nem hagyom, hogy ez befolyásoljon. A Tisza kampánya alatt a hóhérozás és a büdös köcsögözés árnyékában zajlik minden."

Már a köztársasági elnök is úgy-ahogy elítélte azt az erőszakot, ami az utóbbi hetekben a Tisza Párt önkénteseit érte. Körbekérdeztünk, hogyan élik meg az aktivisták az első nagyobb kampányeseményüket. Mindeközben Magyar Péter pártelnök is kap fenyegetéseket, és bár vannak testőrök az eseményein, felmerül, hogy nem szorul-e állami személyvédelemre.
"Én Fradi-meccsre járok, úgyhogy nem igazán zavar" - mondja a barátságosan mosolygó, középkorú hölgy. Tiszás aktivista, aki a Nyugati téri aluljáróban áll a párt pultjánál, ahol a Nemzet Hangja elnevezésű népszavazás keretében lehet véleményt nyilvánítani. Arról kérdeztem, hogy nem aggasztja-e a sok videó, amelyeken a tiszás önkéntesekre támadnak; szinte naponta megjelenik egy újabb eset, mióta elkezdődött az új kampányuk. Azt válaszolja, hogy a Fradi-táborban már látott ennél durvább dolgokat is, de említi azt a Tisza-sziget tagot is, akit nemrégiben leköptek a Blaha Lujza téri standjuknál. "Nem kellemes, senkinek sem jó az ilyesmi" - ismeri el, miközben a helyzet komolyságát is érzékelteti.
Egy héttel ezelőtt szinte folyamatosan érkeztek a felvételek a Tiszán dolgozó önkéntesek ellen irányuló támadásokról. Két utcafórumon is rendőri kíséretet igényelt Bede Zsolt és egy ismeretlen, provokáló személy, akik szembesültek a helyi feszültségekkel.
A támadásokat dokumentáló Tisza-önkéntesek videóin feltűntek kormánypárti aktivisták, de egy volt maffiózó is, a támadók néha fizikailag, de jobbára trágár szavakkal mentek neki a standolóknak. "Nem rendőr kell ide, hanem hóhér. És mindnyájatokat fel kell akasztani" - üvöltötte az egyik, "Hívhatsz te akárkit, idehívok én kétszáz embert, azt' megbaszlak, te köcsög!" - így a másik. Az egyik férfi (mindegyik videóban férfiak támadnak a tiszásokra) fideszes polgármesterjelölt volt, azóta garázdaság miatt indult ellene eljárás.
Magyar Péter már napok óta sürgeti Sulyok Tamást, hogy nyilvánosan álljon ki az utcai erőszak ellen, amely a párt aktivistáit sújtja. A köztársasági elnök végül szerdán reagált a helyzetre. "Az utóbbi időszakban a politikai diskurzusban egyre inkább teret nyert az agresszív retorika, és sajnos a fizikai erőszak is megjelent" – osztotta meg gondolatait Facebook-oldalán. Sulyok posztjában nem tette egyértelművé, hogy a tiszás aktivisták által elszenvedett bántalmazásokra utalna, de megemlítette a Momentum parlamenti akcióját, ahol füstgyertyákat használtak, illetve szólt arról is, hogy egy közismert publicista (Tóta W. Árpád, a HVG munkatársa) "szatyor fingnak" titulálta az eseményeket, ami ellen már korábban is kifejezte ellenvéleményét egy videóban.
A videóban Sulyok védelmébe vette Orbán Viktor március 15-i beszédét, amelyben a "poloskázás" kifejezés szerepelt. Kiemelte, hogy a gyűlöletbeszédet mindig a kontextusában kell értelmezni, és hogy ez a közbeszéd sajátos stílusának része. Ugyanakkor szerdai bejegyzésében arra figyelmeztetett, hogy fontos a politikai ellenfelek emberi méltóságának tiszteletben tartása. Megfogalmazása szerint: "Aki az ellentábor politikusaival, a sajtó munkatársaival vagy bárkivel, akit ellenfélnek tekint, tiszteletet nem tanúsít, és fenyegetéssel, uszítással, szélsőséges demagógiával próbál politikai hasznot húzni, az egyúttal - akaratán ellenére - saját magával és szimpatizánsai körében is fokozza az agressziót."
A Tisza Párt válaszában az önkénteseiket érintő támadásokról kifejtette, hogy „a múlt másfél évtizedének propaganda-alapú gyűlöletkeltése, valamint a miniszterelnök folyamatosan fokozódó, egyre szélesebb köröket megbélyegző retorikája közvetve provokációnak tekinthető.”