Így valószínűleg hosszú éveken keresztül manipulálták az új napelemes rendszerek elszámolását.


Ha nem akkorra esett a termelés megindulása, mint az éves leolvasás, akkor az első elszámoló számlánál rendszerszintűen megrövidíthették a háztartási napelemet telepítőket.

Amennyiben valaki korábban háztartási napelemes rendszert, vagyis háztartási méretű kiserőművet (HMKE) telepített, lehetősége volt éves szaldó elszámolás igénybevételére. Ez az eljárás arra szolgál, hogy évente egy alkalommal, az ad-vesz óra mérései alapján, rögzítésre kerüljön, hogy az adott évben mennyi energiát fogyasztott a háztartás, és mennyi energiát táplált vissza a hálózatba. Az éves szaldó elszámolás tehát a napelemes rendszer teljesítményének és a fogyasztói szokásoknak a mérésére szolgál.

Az éves szaldó elszámolás azért előnyös, mert a napelemek nyáron sokkal több energiát képesek termelni, mint télen, miközben a felhasználás nem igazán igazodik ehhez. Egy évre elosztva viszont (amennyiben jól lőtték be a napelemek számát), kiegyenlítődhet a termelés és a fogyasztás, nulla közelire futhat ki az egyenleg.

Az utóbbi esetben azonban a visszatérítésnél csak 5,11 forintot fizetnek az áramért (az energiadíjon belül ennyi az áram nettó ára), ráadásul csak kérelemre. Miközben a rezsicsökkentett ár 31,8 forint/kilowattóra, plusz áfa (40,4 forint). Vagyis a betáplálási többletért nyolcadannyit kap a napelemes, mint amennyiért áramot tud venni, ha többet fogyaszt a betápláltnál.

A legoptimálisabb megoldás az, ha a szaldó elszámolás keretein belül a napelemes rendszer képes kihasználni az éves szinten megtermelt energia mennyiségét. Ennek az eljárásnak a jelentősége abban rejlik, hogy az energiát és a betáplálást mindig egy évre vonatkoztatva számolják el. Ezáltal biztosítható, hogy a két érték éves szinten kiegyenlítődjön, ami elengedhetetlen a hatékony működéshez.

Related posts