Gyászol a világ: 64 éves korában távozott Hajmássy Ilona, a magyar Marilyn Monroe. Az ikonikus színésznő életének utolsó fejezetei mély nyomot hagytak a szívünkben, és emléke örökké velünk marad.
Lehet, hogy a neved már nem cseng ismerősen a legtöbb fülben, de a tehetséged fénye továbbra is ragyog a hírességek sétányán - igaz, egy amerikai név mögé rejtve: Ilona Massey. Hajmássy Ilona kis varrólányként kezdte pályafutását Magyarországon, ám végül világsztárként írt történelmet a világ másik végén.
1910-ben, Nagykőrös kisvárosában láttam meg a napvilágot, egy olyan családban, ahol a javak sosem voltak bőségesek. A sorsunkat egy új város, Budapest hívogató fényei formálták, és reménykedve vágtunk neki az ismeretlennek a jobb élet reményében. Családom a hagyományos női szerepet szánt nekem, varrónőként képzeltek el, de a szívem mélyén egy másfajta élet vágyott utánam. Egy nap, tele bátorsággal és álmaimmal, elhatároztam, hogy megkeresem a Király Színház igazgatóját. Képzeletben már a színpadon álltam, a reflektorok fényében. Amikor megkérdezte, mit tudok nyújtani, a válaszom, bár őszinte volt, cseppet sem volt meggyőző: "Semmit." Tudtam, hogy nem tudok énekelni, táncolni, de egy dolog nem hagyott nyugodni: "Görl szeretnék lenni!" Ezzel a kijelentéssel nemcsak a saját álmomat fogalmaztam meg, hanem a bátorságot is, hogy merjek többet kérni az élettől.
Hajmássy Ilona - Fotó: Getty Images
Az élet új fordulópontjához érkeztél, amikor a híres Zerkovitz Béla zeneszerző belépett a szobába és a figyelme rád irányult. Ezzel megmenekültél attól, hogy elutasítsanak - ez volt az első lépésed a világhír felé. Egyetlen fotó a Színházi Élet című magazinban szinte azonnal népszerűvé tett, még a nemzetközi porondon is. A képet Munkácsi Márton készítette, aki később Martin Munkacsi néven vált világhírű divatfotóssá New Yorkban, ezzel is hozzájárulva a te sikeredhez.
Szívügyekben nem éppen a megszokott pályán haladtál. A sorsod egy különleges fényképhez kötődött, amelyen egy gazdag földbirtokos, Szávozd Miklós Lajos, meglátta a csodát, amit képviselsz. Hamarosan házasságot kötöttetek, de a családja nem támogatta a színpadi karrieredet; a társadalmi elvárások és a hagyományok súlya nehezedett rátok. Miközben te a színpadon ragyogtál, őket a válás gondolata foglalkoztatta. A te hangod azonban nem csupán a közönséget, de a színpadot is meghódította: berobbantál az Operaház világába. Sajnos a házasságod tragikus fordulatot vett: Miklós nem tudta feldolgozni a válás fájdalmát, és végül elvette magának a legdrasztikusabb megoldást. A temetésen, könnyek között, a fájdalmad és az emlékek súlya alatt, egy dalt énekeltél, amelyben nemcsak a veszteségedet, hanem a közös pillanataitokat is megidézted. A színpadon eltöltött időd, a hangod varázsa most a szívfájdalommal vegyült, és így egy újabb fejezet kezdődött az életedben.
Ezután a karriered csak felfelé ívelt: először Budapesten, majd Bécsben is elismertek, aztán megérkezett a hollywoodi lehetőség. Közben a szerelem újra rád talált, Egyed Zoltán újságíró személyében, de a szívedben aztán nem maradt hely neki többé - ő utánad ment Amerikába, de a filmstúdió kapuján sem jutott be... Vissza akart hódítani téged, de őt elzavarták.
Hajmássy Ilona - Fotó: Getty Images
27 évesen hajóztál át az óceánon, és új életet kezdett veled egy teljes stáb, akik hollywoodi dívát faragtak belőled. Kicsit formáltak rajtad - új frizura, diéta, új név. Ilona Massey-ként ismertek meg az amerikai mozinézők, és hamar beloptad magad a szívükbe. Az első nagy filmed, a Rosalie, hatalmas siker lett. Majd jött a Balalajka, amiben már te voltál a főszereplő, és egy orosz herceg szívét hódítottad meg.
Dolgoztál együtt Marilyn Monroe-val, a Marx fivérekkel és más világsztárokkal, mégis megőrizted a saját stílusodat. A sajtó egy ideig csak úgy emlegetett: "a magyar Monroe". Volt néhány botrányos kapcsolatod - például a jóképű, de italozós Alan Curtisszel -, majd újra férjhez mentél, ezúttal egy amerikai ékszerészhez.
De ami igazán emlékezetessé tette az életedet, az a csillogás mögött rejlő alázat és hűség volt. Soha nem feledkeztél meg a gyökereidről, és az '56-os forradalom idején bátor tüntetéseket szerveztél az Egyesült Államokban, ezzel is kifejezve szolidaritásodat Magyarország iránt. Ekkor találkoztál végső szerelmeddel, Donald R. Dawsonnal, a határozott és karizmatikus tábornokkal, akivel végre megtaláltad a békét és a boldogságot.
Hajmássy Ilona - Fotó: Getty Images
1974-ben, hosszan tartó betegség után búcsút vettél a világtól, 64 évesen. De nem akartál messze maradni: végakaratod szerint hamvaidat hazahozták, és édesapád sírjánál, Nagykőrösön szórták szét.
Ma is fénylelsz a csillagok tengerében - szó szerint.
Ha Los Angelesben kalandozol, ne felejtsd el megkeresni a nevét: Ilona Massey. Az egyik csillag a hírességek sétányán egy magyar származású lányé, aki kezdetben csak annyit tudott magáról, hogy egyszer a világ minden táján ismerni fogják a nevét.