Elgondolkodtató csata az amerikai politikai porondon – Trump vajon képes megállítani Elon Muskot? A két nagyágyú összecsapása nem csupán a gazdaságra, hanem a jövő technológiai irányvonalára is hatással lehet. Kérdés, hogy a kormányzati hatalom miként tud

Múlt héten viharos kormányülés zajlott Washingtonban, ahol Elon Musk, a tech-milliárdos, aki a kormány hatékonyságát hivatott javítani, váratlanul rátámadt Marco Rubio külügyminiszterre. Rubio nem hagyta magát, és heves ellenállásba kezdett. A feszültség fokozódott, és az elnöknek be kellett avatkoznia, hogy megfékezze a szópárbajt. A háttérben azonban komolyabb ellentétek feszülnek, amelyek még ennél is mélyebb problémákat jeleznek.
A The New York Times ismeretei szerint a kormányzati rangot nem viselő Elon Musk súlyosan provokálta a külügyminisztert, aki az Alkotmány szerint az elnöki öröklési sorrend 4. helyezettje.
A legutóbbi ülés során Musk éles kritikával illette Rubiót, kifogásolva, hogy a Külügyminisztériumból senkit sem bocsátott el, míg az egyetlen személy, akit eltávolított, éppen Musk felügyelete alatt állt. Az üggyel kapcsolatos előzményekről az Euronews is tudósított, megemlítve, hogy Trump elnök nem Muskra, hanem Rubióra bízta az amerikai külföldi segélyezési ügynökség, a USAID ideiglenes vezetését.
Mindezek ellenére Musk belevágott abba, hogy saját tanácsadóit a világ legnagyobb segélyszervezetére terelje, ami igencsak felbosszantotta a külügyminisztert. Az illetékes a védekezésében lényegében hazugnak titulálta Muskot, és felhívta a figyelmet arra, hogy a minisztérium több mint 1500 alkalmazottját korai nyugdíjba küldte. Ironikusan visszakérdezett, hogy vajon Musk komolyan azt várja tőle, hogy ezek az emberek visszakerüljenek a pozíciójukba, csupán azért, hogy a kedvéért elbocsáthassa őket?
A vita innentől kezdve gyerekes szintre süllyedt, amikor Musk csupán annyit mondott, hogy Rubio jól mutat a képernyőn, ami finoman szólva is azt sugallta, hogy másra nem igazán alkalmas. Eközben az elnök hátradőlt a székében, karba tett kézzel, mintha egy teniszmeccs izgalmait figyelné. Ahogy a szópárbaj egyre inkább elhúzódott és kínossá vált, végül közbelépett, hogy megvédje Rubiót. Rámutatott, hogy a külügyminiszter rendkívül jól végzi a munkáját, mindig rengeteg feladat vár rá, gyakran utazik – például Szaúd-Arábiába, hogy tárgyaljon az oroszokkal. Emellett folyamatosan nyilatkozik a kormány nevében, és a segélyügynökség irányítását is el kell látnia, sorolta az elnök.
Ezért mindenkinek együtt kell működnie – zárta le a diskurzust Donald Trump, világossá téve, hogy a USAID Rubio hatáskörébe tartozik, nem pedig Muské.
A kabineten belüli helyzetre jellemző, hogy Scott Bessent pénzügyminiszter, akinek voltak már feszült pillanatai Muskkal, meg sem jelent a kormányülésen. Néhány perccel a Rubióval kirobbant összetűzés előtt Musk és Sean Duffy közlekedési miniszter is vívott szócsatát, mivel felmerült, hogy Musk csapatának fiatal munkatársai megpróbáltak elbocsátani légiforgalmi irányítókat, ami szerinte csak még több balesettel járna. Musk viszont egyszerűen hazugnak nevezte a minisztert.
A veteránügyi miniszter, Doug Collins azt hozta fel, hogy Musk megszorításai veteránok sokaságát érintik majd hátrányosan, ami erős csapás lenne az elnök egyik jelentős szavazóbázisára. Ebben a kérdésben az elnök a miniszternek adott igazat.
A legtöbb kabinettag távol maradt a szócsatától. Úgy tűnt, Musk haragja különösen Rubióra összpontosult, ami meglepte a jelenlévőket – árulta el egy, a találkozó részleteit ismerő forrás. Egy másik értesült szerint a kezdeti feszültség elriasztotta a kabinet többi tagját, akik közül sokan korábban már kifogásolták Musk csapatának tevékenységét, de most inkább a csend mellett döntöttek.
Nem kérdés, hogy Musk hiperaktív fellépése igazi botránymagnétté alakította az amerikai kormányzatot, amely máris többmilliárdos perek, kártérítések és anyagi veszteségek lavináját indította el. A helyzetet csak súlyosbította az a zavaros sajtótájékoztató a Fehér Ház Ovális irodájában, ahol Musk úgy tűnt, mintha ő lenne az Egyesült Államok elnöke, a rendezvényt pedig a saját narratívája szerint dirigálta. Ezt a helyzetet Trump láthatóan nem nézte jó szemmel. (A borítóképünkön az esemény pillanata látható, ahol Musk a kisfiát is magával vitte.)
A múlt héten történt események világosan jelezték, hogy Trump kész határokat szabni Musk ellenőrizhetetlen lépéseinek, amelyek már számos jogi eljárás tárgyát képezik, és egyre növekvő aggodalmakat keltenek a republikánus kongresszusi képviselők körében. Többen közvetlenül az elnökhöz fordultak panaszukkal, amit Musk nem tud figyelmen kívül hagyni.
Ez a téma rendkívül jelentős, mivel a republikánus párt szinte minden kérdésben, egységesen támogatja az elnök politikai irányvonalát. Ugyanakkor a Musk-jelenség egyre inkább feszültséget gerjeszt közöttük, hiszen úgy érzik, hogy saját hatalmuk és tekintélyük kerülhet veszélybe. Ráadásul több kulcsfontosságú állami intézmény, mint például a CIA, az FBI és a Pénzügyminisztérium is kifejezte, hogy nem tekintik kötelezőnek Musk által megfogalmazott személyzeti és gazdálkodási elvárásokat.
Az elnök egyúttal emlékeztette a panaszosokat arra, hogy Musk több tízezer elbocsátást igényelt a szövetségi struktúrában, és ezt a követelést továbbra is fenntartja.
Ha az ellenzék támadt volna rá Muskra, akkor az elnök nyilván a védelmére kényszerülne és a vesztes fél sivalkodásaként tüntethetné fel a tiltakozásokat. A demokraták azonban jól mérték fel, hogy a bíróságok, a befolyásos kárvallottak, a média, a tüntetők, a kongresszusi republikánusok, a kormányzók, sőt már maga a kormány is bőven elegendő a helyzet csillapítására.
Emlékezetes, hogy búcsúbeszédében Joe Biden leköszönő elnök a technológiai oligarchia fenyegető veszélyére figyelmeztette az amerikaiakat, és a demokratáknak most elég csak annyit mondani, hogy ők időben szóltak.
Sikorski lengyel külügyminiszter kifejezte aggodalmát, miszerint ha a SpaceX továbbra is az áldozatot agresszorként kezeli, akkor megbízhatatlan partnerré válhat. Ez pedig arra késztetheti a lengyel Digitalizációs Minisztériumot, amely 50 millió dollárt szán a Starlink szolgáltatásra Ukrajna támogatására, hogy alternatív szolgáltatók után nézzen.
Musk válasza több szempontból is figyelemre méltó. Kifejtette, hogy korábban személyesen is kihívta Putyint párbajra, ami jól mutatja, mennyire komolyan veszi a helyzetet. Emellett hangsúlyozta, hogy a Starlink rendszere kulcsszerepet játszik az ukrán hadsereg működésében, és az egész rendszer összeomlana, ha ő úgy döntene, hogy lekapcsolja azt. Egy másik bejegyzésében pedig megnyugtatóan intette Sikorskit, akit "kis embernek" titulált, jelezve, hogy az ő szolgáltatásához hasonló nem található a világon.
Ide vág, hogy vasárnapi X-bejegyzésében amúgy Rubio külügyminiszter leszögezte, hogy fel sem merülhet a Starlink szolgáltatás megszüntetése Ukrajna javára.
Musk új politikai kezdeményezései között szerepel, hogy támogatja a monacói ukrán oligarchák vagyonának befagyasztását. Szerinte ez a lépés kulcsfontosságú lehet a háború lezárásához, hiszen az ügy gyökerei itt rejlenek. Emellett egy másik bejegyzésében a köztiszteletnek örvendő, több mint 65 éve működő amerikai közszolgálati televízió, a PBS (Public Broadcasting Service) forrásainak megvonása mellett foglalt állást.
Nem kétséges, hogy ez a stílus és hangvétel sokak számára vonzó lehet Amerikában, de ha a teljes képet nézzük, az elnöknek érdemes észrevennie, hogy Musk népszerűsége drámai mélyrepülésbe kezdett, ami neki is hátrányos következményekkel járhat. A korábban még fényes népszerűségnek örvendő nagyvállalkozó a legfrissebb közvélemény-kutatás szerint 53%-os elutasítottságot mutat, míg az elfogadottsága csupán 39%-ra esett vissza, különösen a kormányzati szerepvállalás terén.
Ez a jelenség Trumpra nézve is figyelmeztető, aki még mindig nem érte el az 50%-os elfogadottsági szintet, melyet Musk esése is ronthat, ha túlzottan összekapcsolják kettejüket.
2015-ben a Vanity Fair panelbeszélgetésén Elon Musk kijelentette, hogy "a lehető legkevesebbet kíván részt venni a politikában". Azóta azonban ez a filozófia megváltozott, és a milliárdos megítélése drámai negatív irányt vett. E változások következményeként a vállalatai, köztük a Tesla, súlyos piaci kihívásokkal néznek szembe, ami különösen szembetűnő az európai eladások jelentős visszaesésében.
A kabinet tisztviselői általánosságban egyetértenek az alapvető elképzeléssel, amely a pazarlás, csalás és visszaélések mérséklésére irányul a kormányzati szektorban. Ugyanakkor csalódottságukat fejezik ki a "láncfűrészes módszer" alkalmazása miatt, valamint sérelmezik, hogy az előzetes koordinációk figyelmen kívül maradtak.
Mások a Musk-féle intézkedések mögötti szaktudást hiányolják, kimutatva, hogy csapatának 45 azonosított tagja közül szinte senki nem rendelkezik kormányzati és politikai ismeretekkel, tapasztalatokkal, vagy a kellő életkorral ahhoz, hogy a globális összefüggéseket megértsék.
Trump észlelte a panaszok megsokasodását, és bár továbbra is elismeri Musk erőfeszítéseit, kíméletesebb és átgondoltabb megközelítést preferál. A The New York Times értesülései szerint, legalább öt forrás alapján, Trump utasítása szerint a kormányzati ügyekért a miniszterek felelnek – akiket egyes tárcákban titkárnak neveznek – míg Musk csapata csupán tanácsadói szerepet tölthet be. Ugyanakkor sok politikus attól tart, hogy ha nyílt konfrontációba lép a médiában hatalmas befolyással bíró Muskkal, akkor könnyen céltáblává válhat, amit mindenképpen el szeretne kerülni.
Kényes és zavaros egyensúly alakulhat ki, amely könnyen felborulhat Musk karaktere és a háttérben húzódó oligarchák érdekei miatt. Jelenleg úgy tűnik, hogy Trump elnök próbálja elkerülni a teljes pusztítást célzó stratégiát, de lehet, hogy már túlságosan közel engedte magához azokat, akik más nézeteket vallanak, és akik addig fognak támadni, amíg a helyzet kedvező számukra – nyilatkozta az újság egyik forrása.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára reagált a New York-i lap értesüléseire, hangsúlyozva, hogy "a költségcsökkentési intézkedéseket és a szövetségi kormányon belüli személyzeti jogköröket érintő találkozó rendkívül eredményes volt az elnöki csapat körében. Mindenki egyesült erővel dolgozik azon, hogy támogassa Trump elnököt a kormányunk hatékonyabbá tételére tett ígéretének megvalósításában."
Trump kampánya során egy lenyűgöző, 6 ezer milliárd dolláros állami megtakarítást ígért, ám eddig ennek csak a nyomait láthatjuk, és egy ekkora ígéretet nyilván nem lehet csupán egy hónap alatt megvalósítani. A kormányzati döntéshozóknak azonban ébereknek kell lenniük, mert a gyors ütemű intézkedések esetleg nagyobb társadalmi és külpolitikai következményeket vonhatnak maguk után, mint amekkora előnyöket várnak tőlük.
A külügyminisztérium szóvivője úgy véli, hogy Marco Rubio által vezetett találkozó nyitott és eredményes megbeszélés volt, amelyet egy dinamikus csapat valósított meg. Ez a csapat egyesült abban a közös célban, hogy Amerika újbóli nagyságát elérje. A többi érintett tárca is arra törekedett, hogy megőrizzék a higgadtságot, és kiemeljék az együttműködés fontosságát.
Musk is hangsúlyozta ezt a szempontot, és a teremben tanúsított határozott fellépését azzal indokolta, hogy csupán emlékeztetni kívánta a kabinet tagjait: ő maga a nulláról építette fel több milliárd dolláros vállalatát, így pontosan tudja, milyen fontos a megfelelő emberek kiválasztása, és hogy mikor kell elengedni azokat, akik nem felelnek meg a követelményeknek.
A hirtelen megjelenő túlnyomásos gőz mostanra már elvezetésre került, azonban a mélyben még mindig folyik a kazán feltöltése.