Harminc évvel ezelőtt egy földrengés rázta meg a magyar sport világát, teljesen újraértelmezve annak dinamikáját és struktúráját.

Harminc évvel ezelőtt, 1995. április 17-én egy fiatal, mindössze 28 éves újvidéki edző egy felejthetetlen diadalt aratott a PVSK-Dália női kosárlabdacsapatával az NB I-ben. A baranyai lányok veretlenül robogtak át a rájátszáson, és mindhárom fővárosi gigászt, köztük a világklasszisokat felvonultató BSE-t is 3-0-ás összesítéssel küldték haza. A döntő összecsapás során, a Városmajorban, 80-76-ra diadalmaskodtak, amely mérkőzés nemcsak a győzelmet, hanem egy új korszak kezdetét is jelentette. Ezzel megnyílt a Rátgéber-korszak kapuja, amely a kilencvenes és kétezres évek kosárlabdáját formálta, és valószínűleg soha nem látott varázslatot hozott el a sportág történetében.
1993 nyarán javában dúlt a délszláv háború, amikor Pécsre érkezett egy 26 éves újvidéki fiatalember, bizonyos Rátgéber László. A szinte tejfelesszájú kosárlabdaedző, akinek az édesapja korábban a jugoszláv női válogatottat dirigálta, átvette a PVSK-Dália vezetőedzői posztját, és első nekifutásra bajnoki ezüstéremre vezette a csapatot, majd a második idényében is ott menetelt a rájátszásban.
Az MTK-nak nem volt könnyű dolga a négy közé jutásért folytatott harcban, hiszen a baranyai csapat egy 3-0-ás eredménnyel búcsúztatta őket a három győzelemig tartó lebonyolítás során.
A döntőbe jutásért a Tungsram nem tudott győzni, a mérkőzés végeredménye ismét 3-0 lett. Ezt követően a fináléban egy igazi sztárcsapat, a BSE várta őket, olyan kiváló játékosokkal a soraiban, mint Németh Ágnes, Balogh Judit, Nagy Dóra, és a közeljövőben Pécsre igazoló Károlyi Andrea. Ám a BSE-nek sem volt szerencséje a Péccsel, amely hatalmas lendülettel kezdett, és 2-0-ra elhúzott, mindössze egy mérkőzésnyire a végső győzelemtől.
A sorozat harmadik összecsapását azonban a Városmajorban rendezték. Addigra sikk lett a PVSK-nak drukkolni Pécsen, a baranyai szurkolók három autóbusszal érkeztek Budára, hazai pályát varázsoltak a csarnokból.
Rátgéber azonban ezúttal is szenzációsan meccselt. Forradalmasította az edzői stratégiát, többek között kitalálta a mesterséges hullámvölgy fogalmát.
Ez azt jelentette, hogy mivel minden meccsen előbb-utóbb törvényszerűen leül az adott csapat, ő maga döntötte el, hogy mikor legyen ez a periódus. Amikor az a legalkalmasabb a csapatának. Ez az első félidő derekán jött el, így jutott tízpontos vezetéshez a házigazda.
No de utána következett a haddelhadd! Nemsokára már 36-36 volt az állás!
Jolanta Vilutyte, a litván center-bedobó megállíthatatlan volt, ahogy a csereként pályára lépő, alig 19 esztendős Iványi Dalma is. De az 52. percben egy másik pécsi kulcsember, a délvidéki Anitics Lívia kipontozódott, ám két perccel a lefújás előtt így is 74-72-re vezetett a vendég. És végül 80-76-ra megnyerte a meccset, 3-0-ra a döntőt, bajnok lett a PVSK-Dália.
Rátgéber a mérkőzést közvetítő, tapasztalt Knézy Jenő segítségével üzent a Városmajorban és Pécs otthonaiban a képernyők előtt lelkesedő szurkolóknak: éjfél után ünneplés vár ránk a Széchenyi téren!
Pécs főterén hatalmas tömeg gyűlt össze, a számok eltérnek: egyes források szerint három-, míg mások szerint akár ötezer ember is ünnepelte a karnevált, amely hajnalig tartott. Ez az esemény mára hagyománnyá vált, hiszen Rátgéber László edző irányítása alatt leányai összesen kilencszer hódították el a bajnoki aranyérmet, és ugyanennyiszer emelhették magasba a Magyar Kupát is. A tréner kultikus személyiséggé vált, a szurkolók szeretettel nevezték el a baranyai csodacsapatot „Rátgéber-egyetemnek”. Ez a csapat három alkalommal jutott el az Euroliga négyes döntőjébe, és a trófeát végül 2009-ben, a Szpartak Moszkva legyőzésével sikerült megszerezniük a szakember vezetésével.
Rátgéber László nem csupán a magyar női, hanem a férfiválogatott irányítását is magára vállalta, amire eddig egyetlen más magyar kosárlabdaedző sem volt képes. 2018-ban megalapította Pécsen a Nemzeti Kosárlabda Akadémiát, amely a sportág és az egész magyar sport terén is a legmagasabb szintű szakmai bázisként funkcionál. Ezt a munkát tovább gazdagította a 2021-ben beindított Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ, amely szintén a kiválóságot és a fejlődést szolgálja.
Szegény, már eltávozott Horváth Judit, Balázs Hajnalka (akinek lánya, Juhász Dorka, a nemzetközi kosárlabda színpadának egyik ragyogó csillagává vált), Sztojkovics Éva, Csák Magdolna (akit később Rátgéber feleségül vett), Donkó Orsolya, Újvári Eszter, Zsolnay Gyöngyi, Iványi, Szlobodanka Tuvics, és sok másik tehetség mind-mind beírták nevüket a pécsi kosárlabda dicsőséglistájára, ahol emlékük örökre élni fog.
A 2013-ban tragikus buszbalesetben elhunyt Fűzy Ákossal, Rátgéber hűséges segítőjével, majd később a csapat vezetőedzőjével együtt.
Ma már mindez csak emlék. Bár manapság újból izmosodik az immár NKA Universitas Pécs néven szereplő csapat, és napjainkban éppen a bronzcsatát vívja a Győrrel, a Lauber Dezső Sportcsarnokot húsz-harminc éve rendre megtöltő három-négyezer szurkolóból már csak pár száz maradt.
A kosárlabdaláz valószínűleg sohasem tér vissza Pécsre. Visszavonhatatlanul megváltozott a világ.