Harrach Péter a 2015-ös menekülthullámot a mohácsi vészhez mérte, utalva ezzel a történelmi események súlyosságára és következményeire. Szerinte a helyzet hasonló krízisekhez vezethet, amelyek alapjaiban formálhatják meg a társadalmat és a nemzet jövőjét.

A mohácsi csata ötszázadik évfordulójának méltó megünneplése érdekében rendezett emlékév keretében a legfrissebb kutatási eredmények kerülnek a középpontba az "Antemurale Christianitatis - Közép-Európa és a Nyugat Balkán, a kereszténység védőbástyái" című kétnapos konferencián, amelynek helyszíne a Várkert Bazár. A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) vasárnap tette közzé ezt az izgalmas eseményt az MTI-vel.
A hétfőn véget érő kétnapos rendezvény keretein belül Harrach Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke mondott ünnepi beszédet – áll a kiadott közleményben, amely a korábbi KDNP-frakcióvezető szavait is tartalmazza. Harrach Péter kiemelte, hogy a mohácsi csata során Közép-Európa szinte minden nemzete hadba vonult, a haderő létszáma jelentős volt, csupán az ellenfél ereje mellett tűnt el. Rámutatott, hogy Mohács után, különösen Buda 1541-es megszállása nyomán, egy ötszáz éves középhatalom tűnt el a térképről. Emlékeztetett arra is, hogy a másfél évszázados török uralom után a nemzet függetlenségét nagyhatalmak korlátozták, és az utolsó katona csupán 1991-ben hagyta el hazánk földjét.
A beszéd fókusza innen a mostra koncentrálódott, hiszen a politikus kijelentette:
Fontos számunkra, hogy megőrizzük maradék szuverenitásunkat és védelmezzük európai kereszténységünket, mivel ezek alapvető értékeink és identitásunk részei.
majd arról osztotta meg gondolatait, hogy...
feltűnő a párhuzam 1526 és 2015 között, hiszen mindkét esetben egy idegen kultúra tömeges képviselői akarták megszállni Európát.
Harrach Péter kifejtette:
A lényegi eltérés abban rejlik, hogy míg egykor egy hatalmas, fegyveres hadsereg támadott ránk, addig ma Európa, amely elvesztette identitását és önmaga ellen fordult ideológiák foglya lett, nyitott kapukkal várja az idegeneket.
Az eseményen magáról a mohácsi vészről is szó esett, hiszen Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója elmondta, hogy