Hónapok óta harcolnak a szülők az óvodák bezárása ellen, de eddig minden próbálkozásuk eredménytelennek bizonyult.


Hat tagóvoda szűnik meg a Csepeli Csodakút Egyesített Óvoda 21 működő intézménye közül 2025. július 1-jén, melyet az önkormányzat a növekvő gyerek- és pedagógushiánnyal indokol. A gyerekeket és a nevelőket átcsoportosítják, a nyugdíjas óvodapedagógusokat nem alkalmazzák tovább, az üresen maradt (akár felújított) épületekkel pedig nem árulják el, mi a tervük. A szülők hónapok óta tiltakoznak, javaslatcsomagot állítottak össze és többször is egyeztettek az intézményvezetőkkel és az önkormányzattal, de nagyon úgy néz ki, minden igyekezetük hatástalan marad.

November végén robbant ki a csepeli botrány, amely szerint Borbély Lénárd, a korábban fideszes, jelenleg független polgármester, valamint az önkormányzat tervezi, hogy a Csepeli Csodakút Egyesített Óvoda 21 tagintézménye közül hatot bezárnak a gyerek- és pedagógushiány miatt 2025. július 1-jével. Az önkormányzat érvelése szerint Csepelen az óvodáskorú gyermekek száma drasztikusan csökkent, hiszen míg 2014-ben még 2487 gyerek járt óvodába, addig mára ez a szám 1816-ra esett vissza, és várhatóan 2027-re 1700 alá fog süllyedni. Ezért a "félig üresen működő" intézmények óvodásait a dajkákkal, óvónőkkel és segítő személyzettel együtt átcsoportosítanák, így a működési helyszín változna, de a pedagógiai modell és a csoportok felépítése nem módosulna. Az elképzelés több szülő és pedagógus körében is komoly aggodalmakat keltett, mivel a bezárások jelentős hatással lehetnek a helyi közösség életére.

A bezárás az alábbi hat tagintézményt fenyegeti:

Borbély kijelentette, hogy a bezárásból megmaradt pénzt nem csoportosítják át, hanem az óvodapedagógusok bérnövekedésére (amely jelenleg is a legmagasabb az országban, de akár az egymillió forint is lehetségessé válna így), és a többi intézmény korszerűsítésére, fejlesztésére költenék. A javaslatok összeállításakor fontos szempont volt, hogy a nevelőközösségek és gyerekcsoportok teljes egészében egyben maradjanak, a nevelőtestület és az óvodapedagógusok munkájára pedig továbbra is számítanak - hangsúlyozta közleményében az önkormányzat.

"A struktúrák összevonása révén az óvodai rendszer hatékonyabbá válik, lehetőséget teremtve az intézmények működésének optimalizálására" – fogalmaztak. Hangsúlyozták, hogy a változások kedvező irányba mutatnak, hiszen az új modellnek köszönhetően a kiadások évente körülbelül 435 millió forinttal csökkenhetnének.

"Ezt a döntést nem könnyű beterjeszteni és meghozni, viszont úgy vélem, nemcsak akkor kell örülni a polgármesteri és a képviselői tisztségnek, amikor jó dolgok történnek, hanem fontos felelősséget is viselni. Arra kérem a képviselő-testület jelenlegi tagjait, hogy továbbra is viseljék azt a felelősséget, amely nem a holnapnak szól, hanem az öt, tíz év múlva működő Csepelnek. Azok a gyermekek, akik még nem születtek meg és azok a szülők, akik még nem váltak édesanyává és édesapává, még nem tudják, mivel szembesülnének később, ha most nem hoz meg az önkormányzat olyan döntéseket, amelyeket muszáj meghozni" - fogalmazott Borbély Lénárd.

Gál Balázs, a Fidesz-frakció vezetője, az indoklás ellenére "felháborítónak és teljesen elfogadhatatlannak" minősítette a tervezett bezárásokat. Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy az elmúlt néhány napban számos szülő kereste meg őket, akik gyermekük és óvodájuk jövője miatt aggódnak, és tiltakoznak a bezárások ellen. Ezek a szülők úgy érzik, hogy Borbély Lénárd polgármester átverte őket, mivel a választási kampány során nem mondott igazat. Gál Balázs véleménye szerint a polgármester a kampány során "mértéktelen közpénzszórásra" ösztönözte az önkormányzatot.

Csilli-villi kiadványok, plakáthegyek, ingyen dínomdánom, méregdrága evés-ivás-bulizás hónapokon keresztül minden nap. Most ennek az árát akarják az óvodásokkal megfizettetni

- Hangsúlyozta a posztjában Gál Balázs, aki nemcsak a közpénzek százmillióival való elszámolás szükségességét emelte ki, hanem arra is kérte a polgármestert, hogy vonja vissza az előterjesztést.

Kiss Kornél, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) helyi képviselője nemrégiben ellátogatott a bezárás veszélyével fenyegetett intézményekhez, ahol megosztotta aggályait. Véleménye szerint a két tagóvoda, a Füstifecskék és a Mesevilág, nem indokolt módon került a bezárási listára. A Füstifecskék udvarának felújítása nemrég 62 millió forintba került, míg a Mesevilágban mozgássérült gyermekek integrációja zajlik, ami különösen fontos, és kérdéses, hogy az új tagóvodában ilyen feltételek biztosítva lennének – legalábbis egyelőre. Az önkormányzat azonban közleményben reagált, hangsúlyozva, hogy a speciális nevelési igényű gyermekek számára még hatékonyabb és kényelmesebb intézményekbe történő áthelyezésük folyamatban van.

A másik sarkalatos pont, hogy mit kezdene az önkormányzat a szabadon maradt épületekkel - Dukán András Ferenc momentumos képviselő, valamint az önkormányzat és a szülők közti egyeztetésen részt vett több szülő is erről érdeklődött -, ugyanis erre a polgármester nem adott egyértelmű választ egyszer sem. A szülők attól tartanak, hogy a Gyermekház Montessori Óvoda és Bölcsőde - amely alapítványi, fizetős alapon működik és telített létszámmal üzemel - hasznosíthatná a szabadon maradt épületeket, hiszen Borbély elmondása szerint a Montessori épülete "kicsit romos". Ellenben a direkt kérdésre a polgármester azzal válaszolt, hogy

A szülők több száz aláírást is összegyűjtöttek a bezárás ellen - amelyet átadtak a képviselő-testület tagjainak és a polgármesternek, valamint egy javaslatcsomaggal is előálltak (erről később), amelyet szintén átnyújtottak az illetékeseknek. Véleményük szerint vannak óvodák, amelyeknél indokolt lehet az átszervezés, viszont a Fenyvesi, a Füstifecskék és a Napsugár esetében ez nincs így.

Az önkormányzat által benyújtott javaslatból - amelyet a képviselő-testület 13 igen és öt nem szavazattal előzetesen támogatott, de végleges döntést csak 2025. február 27-én hoznak - az is kiolvasható, hogy 51 óvodapedagógussal kevesebb maradna a rendszerben a "racionalizálás" után - fejlesztőpedagógusból például egy sem. Ez pedig azért nem probléma Borbély szerint, mert a jelenleg betöltetlen helyek megszűnnének és a nyugdíjas pedagógusokra sem lenne pluszban szükség, tehát "valós leépítés" nem történne.

A kerületi vezetőség november 28-án tette közzé javaslatát, amelyet ágazati szakemberek és intézményvezetők is támogattak. A közmeghallgatáson néhány szülő is részt vett, akik kifejezhették aggályaikat a tervezett intézménybezárásokkal kapcsolatban. Borbély és Hirholczné Faragó Tünde, a Csepeli Csodakút Egyesített Óvoda vezetője azonban folyamatosan hangsúlyozta, hogy alaposan átvizsgálták az összes lehetséges alternatívát, és sajnos az intézmények működésének racionalizálásához más lehetőség nem áll rendelkezésre.

A szülők azonban felhívták a figyelmet arra, hogy a javaslattervben említett csökkenő tendencia a gyerekek számában nem tükrözi a valóságot. Számos olyan intézmény van, amelynek bezárása várható, miközben ezekben a helyekben folyamatosan nő a gyermeklétszám. Ráadásul az önkormányzat is optimistább előrejelzéseket tesz a jövő évekre vonatkozóan egy-egy tagóvodában. Borbély megjegyezte, hogy "bár lehet, hogy a jelenlegi körzethatárok szerint néhány területen növekedés figyelhető meg, a kollégái által használt számok nem légből kapott adatok, hanem valós csepeli statisztikákra épülnek."

Később a város vezetője egy szülői kérdésre reagálva hangsúlyozta, hogy a jelenlegi döntések még nem véglegesen rögzítettek. A javaslattal kapcsolatban további alternatívák merülhetnek fel, amelyeket a képviselő-testület alaposan megfontol, és a szülőkkel is egyeztetni fognak a kialakult helyzetről. Ezt követően Borbély megjegyezte, hogy a Füstifecskék óvodát illetően már nem áll rendelkezésre lehetőség alternatív megoldásokra; itt a szülőknek vagy el kell fogadniuk a jelenlegi előterjesztést, vagy el kell utasítaniuk azt.

A szülők és pedagógusok egyre inkább aggodalmukat fejezik ki az óvodák elérhetősége, a csoportlétszámok, valamint az intézmények közötti távolságok miatt. A tervezett változások következtében előfordulhat, hogy a jelenlegi 80 fős csoportok helyett akár 200 gyermek is járhat egy-egy óvodába. Ezen felül, míg jelenleg napi 2x5 percet utaznak a gyerekek, ez a jövőben akár napi 2x30 percre is nőhet, ami nem elhanyagolható időt jelent. A nevelés minősége is komoly kérdéseket vet fel, hiszen kisebb csoportokban sokkal könnyebb figyelni a nehezen kezelhető gyerekekre is. Emellett, sok pedagógus nem azért nem tanít nagyobb intézményben, mert nem lenne rá lehetősége, hanem mert a kisebb, családiasabb környezetben érzi magát otthonosan, ahol személyesen is ismerheti a diákokat és a szülőket.

A Füstifecskék Tagóvoda szülői közössége által készített javaslatcsomagot már a novemberi ülésen is felolvasták, és átadták a polgármesternek és az képviselő-testület tagjainak, viszont érdemi reakció nem érkezett rá - legalábbis azon kívül, hogy elismerték, alapos munka, viszont ők inkább a saját javaslataik és eredményeik alapján dolgoznának tovább, hiszen 2024 nyara óta szinte minden lehetőséget megvizsgáltak, és arra jutottak, hogy a bezárás a legjobb megoldás.

A szülői csomagban szereplő számítások - az önkormányzat által szolgáltatott adatokra alapozva - arra a megállapításra jutottak, hogy ha bezárják a Füstifecske óvodát, amely az utolsó kiscsoportos intézmény a környéken, akkor a Csillagtelep területén található másik két óvoda, a Jupiter és a Tündérkert, hamarosan túlzsúfolttá válik. Ennek következményeként valószínű, hogy néhány éven belül súlyos problémák lépnek fel a gyerekek elhelyezésében.

Erre a polgármester és a Csepeli Csodakút Egyesített Óvoda vezetősége úgy reagált, hogy ez csak valószínűségszámítás, spekuláció. (Itt megjegyeznénk, hogy az óvodabezárások egyik okaként az önkormányzat a 2027-re várható létszámot is megjelöli, tehát a spekuláció mindkét javaslatcsomagban jelen van.)

Egy szülő, aki okleveles építészmérnökként dolgozik, alaposan átvizsgálta az önkormányzat által kifogásolt, "romló állagú" épületet, miközben a szülői csomagot állította össze. Megállapította, hogy a falak vizesedésének nem a talajvíz a felelőse, ahogyan azt az eredeti vizsgálatokban is írták, és amelyeket a bezárás indoklásánál figyelembe vettek. Valójában egy szivárgó gépészeti vezeték áll a háttérben, amelynek cseréje és javítása viszonylag egyszerű és gazdaságos megoldást kínál.

A polgármester válasza így hangzott: ha csupán ezt a szempontot vesszük figyelembe, talán a szülők aggályai nem alaptalanok. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy "értsék meg, a szakma rendkívül sokat dolgozott ezen a területen". Ebből kifolyólag ő a szélesebb perspektívát preferálja, és azt javasolja, hogy a globális óvodai helyzetet kellene áttekintenünk, nem csupán egyetlen intézmény esetét.

A második szülői audienciára január 28-án került sor, de ezúttal a teljes testület nem vett részt, csupán az Egyesített Óvoda vezetősége és a polgármester képviselte magát. Az eseményről lapunknak nyilatkozó egyik érintett szülő, aki a tagóvodák bezárásával és az átcsoportosítással kapcsolatban érintett, hangsúlyozta, hogy a találkozót nem a "saját óvodájuk" keretein belül tartották, hanem a célintézményben. Ezzel a lépéssel a szervezők nyilvánvalóan tárgyalási előnyre akartak szert tenni.

Itt újfent előkerültek azok az érvek, melyek szerint nem rossz ez a szülői csomag, de "csalókák lehetnek a számok, és ez csak valószínűségszámítás" - reflektált az intézmény vezetősége. A végeredmény ebben a kérdésben nem változott, a polgármester továbbra is ragaszkodik a saját szakértői véleményeihez, tehát erről az oldalról nem lehetett alternatívát állítani az önkormányzati előterjesztésnek.

A megbeszélés során szóba került az épület állapota is, amely kapcsán a szülők felvetették a kérdést, hogy az önkormányzat, mint az intézmény fenntartója, mit tett annak érdekében, hogy orvosolja a felmerült problémákat. Különösen aggasztotta őket, hogy nem tudták megállapítani a fal vizesedésének okát. Továbbá jelezték, hogy szeretnék megismerni a vizsgálat eredményeit, amelyek alapján az önkormányzat megfogalmazta kifogásait, ám erre sajnos nem kaptak lehetőséget.

Az üresen álló ingatlanok témája is felmerült a megbeszélés során, ahol a szülők kifejezték aggodalmukat amiatt, hogy esetleg díjfizetős magánintézmények foglalhatják el a frissen felújított, de jelenleg üres közintézményeket. Ezzel kapcsolatban Borbély Lénárd egy kérdést intézett a jelenlévőkhöz:

Mi a probléma a magánintézményekkel önöknek?

Forrásunk információi szerint a csepeli közösség számára kulcsfontosságú, hogyha a bezárásra sor kerülne, akkor a helyi érdekeket szem előtt tartva mindenki számára elérhető szolgáltatások maradjanak, ne pedig magánkézben lévő intézmények. Emellett aggályosnak vélik, ha egy önkormányzati óvoda bezárása után egy hasonló funkciójú magánintézmény nyílna a helyén. Borbély világosan kijelentette, hogy ilyesmi nem szerepel a terveik között.

Ellenben annyit hozzátett a polgármester, hogy higgyék el, sokan ki tudják fizetni a magánintézményeket, és ha valaki kibérelné a helyet, akkor miért ne adnák oda neki. A tagintézmény vezetői arról is beszéltek, hogy nem szeretnék, ha az üresen maradt épületekbe "csövesek költöznének".

Az Indexnek nyilatkozó szülő elmondta, számukra a kiscsoportos óvodák azért fontosak, mert azok a gyerekek, "akiknek esetleg nehezebb a beilleszkedés, kis csoportban sokkal könnyebben megnyílnak, könnyebben alkalmazkodnak", tehát pedagógiailag indokolt, hogy kevesebben legyenek. Ráadásul így az iskolára is sokkal jobban fel tudnak készülni.

az óvodai létszám kérdése újra napirendre került, és sajnálatos módon nem a legkedvezőbb módon. Az intézmény jelenlegi állapota alapján a gyermekek száma szinte maximális, ami azt jelenti, hogy az óvoda működése zavartalan. Érdekes megjegyezni, hogy egy december 2-i rendkívüli szülői értekezleten a tagóvoda vezetője elmondta, hogy ha szükség lenne rá, a gyerekek akár egy harmadik intézménybe is átkerülhetnének. Ezzel szemben a január 28-i találkozón már sokkal borongósabb híreket osztottak meg a szülőkkel, mivel világossá vált, hogy a helyzet nem úgy alakul, ahogyan azt remélték.

Forrásunk beszámolt arról, hogy a szülők nem a többi gyerek vagy óvoda ellen lépnek fel, és a Tündérkerttel sincsenek ellentétben; csupán a saját intézményük érdekeit szeretnék képviselni. Válaszul az önkormányzattól azt hallották, hogy "úgysem lehet olyan döntést hozni, ami mindenkinek megfelelő lenne", és próbálták megnyugtatni őket azzal, hogy "a helyzetük semmivel sem fog romlani". A szülők azonban úgy érzik, hogy nem csupán egy rosszabb, hanem egy teljesen más helyzet elé néznek - amit a gyerekeknek újra meg kell tanulniuk kezelni.

Ráadásul meggyőződésük, hogy néhány év múlva újra megnyithatják a Füstifecskéket, így érdemes lenne hosszabb távon gondolkodniuk. Beszélgetőpartnerünk hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen, hogy a jövőben is elérhető legyen Csepel a családok számára, és ha úgy döntenek, a gyermekeik számára is biztosítva legyen a lehetőség a kiscsoportos óvodai nevelésre. Ezen a téren a Csodakút az egyetlen kiscsoportos óvoda a 21 közül.

Ez az egész történet olyan, mintha már meg lenne írva a sors könyvében.

- fogalmazta meg. Kitért rá, nagyon úgy tűnik, hogy hiába hivatkoznak bármilyen szakmai érvre, ezek az egyeztetések csak "pipálások" az önkormányzat részéről, viszont érdemi jelentősége nincsen egyiknek sem.

Related posts