HungaroMet: Tornádó csapott le Soltvadkertre Soltvadkert térségében váratlanul tornádó alakult ki, amely komoly károkat okozott a településen. A meteorológiai szolgálatok figyelmeztetései ellenére a jelenség gyorsan és váratlanul érkezett, meglepve a hel


Egy hete tombolt komoly vihar Soltvadkertnél, a HungaroMet az adatok alapján arra jutott, hogy tornádó volt.

Valószínű, hogy április 18-án hajnalban egy klasszikus tornádó söpört végig a Bács-Kiskun vármegyei Soltvadkerten, amely súlyos károkat okozott. Ezt a HungaroMet Zrt. által közzétett tanulmányban olvashatjuk.

Egy hete hajnali 2 órakor Soltvadkert északi részére egy átvonuló zivatarfelhőből rendkívül erős szélvihar, heves csapadék és intenzív jégeső csapott le. A nagyon rövid idő alatt orkán erősségűre fokozódó szél házakat rongált meg, fákat tört ki, jelentős károkat okozott.

A legnagyobb rombolás egy viszonylag éles vonal mentén következett be, és mindössze néhány száz méter eltávolodva tőle a károk mértéke drámaian csökkent. A délnyugati irányban, körülbelül három kilométerre található meteorológiai állomás mindössze 25 kilométeres óránkénti széllökéseket regisztrált a HungaroMet Zrt. hitelesített szélmérője, és a környező területeken is csak enyhe szélfúvásokat tapasztaltak.

A radarképek elemzése alapján hajnali 1 órakor két, jelentős méretű zivatargóc lépte át az országhatárt, amelyek északi irányba haladtak. Az első cella 1:40-kor már Soltvadkert környékén tartózkodott, míg a második cella Kiskunmajsa és Kiskunhalas között vonult északra. Ez a második, erősebb cella hajnali 2 órára Soltvadkert fölé ért, ahol szélvihart és jégesőt idézett elő. A gyorsan mozgó zivatarrendszer két fő cellája ezt követően a főváros felé vette az irányt, de már nem okozott további károkat.

A legfrissebb elemzések alapján a Soltvadkert térségére lecsapó vihar következményei elsősorban egy szupercellából származó tornádónak tulajdoníthatók. A keletkezett károk mértéke alapján a tornádó erősségét a módosított Fujita-skála szerint jellemzően EF1, esetleg EF2 kategóriába sorolják.

Magyarországon évente átlagosan körülbelül 70 szupercella alakul ki, évenként erősen változó számban. A szupercelláknak csak kisebb, 10-20 százalékában jön létre tornádó.

Related posts