Időutazó magyarok a történelem szövetében A történelem lapjain sokszor olyan személyek bukkannak fel, akik mintha csak az idő dimenziójában utaztak volna. Magyarország szívében is éltek olyan egyedülálló egyének, akik tetteik és gondolataik révén nem csu
Hamza D. Ákos 1942-ben készítette el a Szíriusz című filmet, amely sokak szerint az első magyar időutazásos sci-fi alkotás. E különleges film premierjére a Velencei Filmfesztiválon került sor, ahol a művészeti értéke és innovatív témája miatt széles körű elismerésben részesült.
A történet Herczeg Ferenc 1894-ben megjelent regényén alapul, és bemutatja a kalandvágyó gróf, Tibor Ákos (Szilassy László) izgalmas kalandjait. Egy különösen élénk éjszaka után a gróf felfedezi Sergius professzor (Baló Elemér) hirdetését, amelyben a professzor azt állítja, hogy feltalálta az időutazás lehetőségét biztosító gépet. A kíváncsi Tibor, akit vonz a kaland ígérete, csatlakozik a professzorhoz, és együtt visszautaznak Mária Terézia korába. Itt Tibor szívét egy elbűvölő velencei énekesnő, Rosina (Karády Katalin) hódítja meg, aki a kor szépsége és bája megtestesítője. A történet tele van izgalommal, romantikával és a múlt titkaival, amelyeket a gróf és a professzor felfedeznek.
A Szíriuszt a Nemzeti Filmintézet a Kreatív Európa és az Európai Filmarchívumok Szövetsége által támogatott A Season of Classic Films projekt keretében restaurálta, és 2025. január 1-ig bárki számára hozzáférhető tette, vagyis ingyenesen megnézhető az NFI Filmarchívum Youtube csatornáján.