A 4iG védelmi ipari leányvállalata új együttműködési megállapodást kötött egy új partnerrel.

A 4iG űr- és védelmi ipari leányvállalata együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az Egyesült Arab Emírségekben működő EDGE Group-pel. Az együttműködés célja, hogy közösen felfedezzék az űripari és drónipari szektorokban rejlő lehetőségeket.
A 4iG űripari leányvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. együttműködési lehetőségeket kutat az EDGE Group PJSC-vel, és ennek érdekében nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írtak alá. A dokumentum célja, hogy meghatározza a potenciális kooperációs területeket az űr- és dróniparban. A megállapodás keretében a 4iG S&D és az EDGE Group közösen fogják feltérképezni a konkrét együttműködési lehetőségeket olyan kulcsfontosságú szegmensekben, mint például...
A pilóta nélküli technológiák világában különleges figyelmet érdemelnek azok az innovációk, amelyek a drónok és egyéb pilóta nélküli eszközök védelmét szolgálják, valamint a földmegfigyelés területén végzett fejlesztések. Ezek a rendszerek nemcsak a légi közlekedés biztonságát növelik, hanem lehetővé teszik a környezeti változások pontos nyomon követését és elemzését is. A modern megoldások révén egyre hatékonyabbá válik a légi forgalom irányítása, miközben a földi erőforrások és ökoszisztémák védelme is prioritást élvez. Az ilyen technológiák integrálása hozzájárul a fenntartható fejlődéshez és a globális biztonság megteremtéséhez.
Ezeken a területeken a feltárt szinergiák mentén lehetőség nyílhat közös kutatás-fejlesztésre - írja közleményében a 4iG.
Az EDGE Group az Egyesült Arab Emírségek technológiai vállalatcsoportja, melynek 35 tagvállalata a védelem és más iparágak számára fejleszt megoldásokat. Az EDGE különös hangsúlyt fektet a negyedik ipari forradalom (4IR) technológiáinak alkalmazására, tevékenysége kiterjed többek között autonóm rendszerekre, kiber-fizikai rendszerekre, újszerű hajtóművekre, robotikára és intelligens anyagokra.
A 4iG Űr- és Védelmi Zrt. a 4iG Csoport űr- és védelmi ipari érdekeltségeit összefogó önálló holdingvállalat, melynek célja a globális piacra lépés többek között a műholdfejlesztés, -gyártás, üzemeltetés, műholdas szolgáltatás, a dróngyártás, a drónvédelem, valamint a védelmi ipari digitalizációs szolgáltatások területén.
A 4iG merész ambíciókkal vágott bele az űrtechnológia világába. Tavaly megalapította saját űripari vállalatát, és ezzel párhuzamosan felvásárolta a műholdak tervezésére és gyártására specializálódott Remred 45%-os részesedését, így megerősítve pozícióját a piacon. Emellett egy jelentős beruházás keretében Martonvásáron építi meg Magyarország első űripari gyártóközpontját, amely 2026-tól kezdheti meg működését. Az új, 4000 négyzetméteres technológiai központ célja, hogy műholdakat gyártson, szereljen össze és teszteljen, így hozzájárulva az űripar fejlődéséhez.
Novemberben a 4iG bejelentette ambiciózus műholdprogramját, a HUSAT-ot, amelynek célja egy geostacionárius telekommunikációs műhold, a HUGEO, valamint nyolc földmegfigyelési műhold, a HULEO, pályára állítása 2032-ig. A program során keletkező adatokat a cég feldolgozná és kereskedelmi célokra értékesítené, remélve, hogy ezzel jelentős bevételre tesz szert.
A 4iG űripari leányvállalata folyamatosan gyűjti a partnereket, az elmúlt hetekben több bejelentést is tettek. Nemrégiben egy lengyel vállalattal, a Creotech Instruments nevű céggel írt alá nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot a vállalat, amelynek célja, hogy közösen beazonosítsák az európai űrszektor intézményeiben meghirdetett programokban a közös részvételi lehetőségeket és ezen túli együttműködési lehetőségeket, ezen együttműködési lehetőségek mentén megállapodás(ok)at készítsenek elő. Ezt követően pedig a houstoni székhelyű űrinfrastruktúra-fejlesztő Axiom Space nevű céggel írt alá nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot a 4iG közös űripari együttműködési lehetőségek feltárása, illetve fejlesztése érdekében, különös tekintettel a föld körüli adatközpont-szolgáltatások (Orbital Data Center - ODC) területén. Mindeközben Jászai Gellért tárgyalt a közelmúltban a SpaceX-szel és a Boeinggel, decemberben pedig Elon Musknak is beszélt a 4iG űripari terveiről.
Az űripari lehetőségekről a társaság vezérigazgatója, Sárhegyi István, a múlt héten egy interjú keretében osztotta meg gondolatait a Portfolio olvasóival.