A NATO egyik legnagyobb erejű tagállama katonai egységeket tervez küldeni Ukrajnába.


Az Egyesült Királyság kész vezető szerepet játszani az Ukrajna számára nyújtott biztonsági garanciákkal kapcsolatos munka felgyorsításában."

Hangsúlyozta, hogy ez magában foglalja az ukrán hadsereg további megerősítését, amelyhez az Egyesült Királyság már jelenleg is évi 3 milliárd fonttal járul hozzá, legalább 2030-ig terjedően.

A miniszterelnök kiemelte, hogy a brit erők esetleges bevetése nem egy felelőtlen lépés.

Nagyon mélyen átérzem a felelősséget, amely azzal jár, hogy brit katonákat potenciálisan veszélybe sodorhatunk

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – emelte ki Starmer. Hozzátette, hogy Ukrajna biztonságának biztosítása nem csupán az ország védelmét jelenti, hanem egyben a kontinens és az Egyesült Királyság biztonságának megóvását is.

A bejelentés új irányt mutat a brit politika eddigi állásfoglalásához képest, amely hosszú időn keresztül elzárkózott attól, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába. Az utóbbi hetek eseményei azonban arra utalnak, hogy Starmer egyre inkább nyitott Emmanuel Macron francia elnök azon ötleteire, amelyek egy európai vezetésű békefenntartó erő létrehozását célozzák.

A béke az erő révén valósul meg. De ugyanez a gondolat visszafelé is érvényes: a gyengeség gyakran háborúkhoz és konfliktusokhoz vezet.

„Tedd a magad módján egyedivé a szöveget!” – javasolta a brit vezető.

Starmer hangsúlyozta, hogy Ukrajnának aktív szerepet kell vállalnia a béketárgyalások során, elkerülve ezzel a múlt tanulságait, mint amilyen az afgán helyzet volt, amikor az afgán kormányt kizárták a fontos döntésekből.

A brit katonai vezetők arra szólítják fel Starmert, hogy emelje meg a védelmi költségvetést, és fektessen be korszerű fegyverzetbe. Jelenleg a védelmi kiadások a bruttó hazai termék 2,3 százalékát teszik ki, de a katonai vezetők ambíciója, hogy ezt a számot tovább növeljék.

Related posts