Kétmillió ember véleménye nem lehet téves! | 24.hu


Karácsony Szászországban, ahol a globalizáció még nem hagyta nyomát, egy varázslatos ünnep, amely tele van hagyományokkal és helyi szokásokkal. A falvak utcái kivilágítva ragyognak, az egyedi kézműves termékeket kínáló vásárok illata betölti a levegőt, míg a fenyőfák díszítése szívhez szóló élményeket idéz fel. Az emberek szoros közösségben ünnepelnek, a régi mesék és legendák életre kelnek, miközben a családok együtt készítik el a hagyományos ételeket. A hóval borított táj festői szépsége csak fokozza az ünnep varázsát, ahol a múlt és a jelen harmonikusan összefonódik. Itt a karácsony nem csupán egy nap, hanem egy érzés, amely a szív mélyéből fakad, és örökre megmarad az emlékek között.

A lipcsei karácsonyi vásár decemberben szinte mágnesként vonzza a látogatókat, közel két millió turista érkezik a városba. Ám aki azt hiszi, hogy a tömeg miatt lehetetlen közlekedni, az téved! Lipcse nem csupán a ragyogó fényekkel, illatos forralt borral és ínycsiklandó karácsonyi finomságokkal várja az érdeklődőket. Az adventi időszakra számtalan programmal és változatos helyszínekkel készül, így mindenki megtalálhatja a számára legkedvesebb élményeket!

Lipcse vonattal való megközelítése egy igazán felejthetetlen élmény, hiszen Németország legimpozánsabb vasútállomása azonnal magával ragadja a látogatókat! Az állomás impozáns várótermében, amely egy varázslatos passage rendszerként funkcionál, számos bolt és kávézó várja az érkezőket. Különösen karácsony táján érdemes itt időt tölteni, amikor a díszek és fények csodás atmoszférát teremtenek! Egy kellemes, tízperces sétával elérhető az óváros, ahol számos helyszínen, különböző méretű terekben háromszáz varázslatos faházikó fogad minket. A lipcsei karácsonyi vásár egységes, mégis változatos designja egyedi élményt nyújt; minden egyes épület saját karakterével és hangulatával vonzza a látogatókat. A legnépszerűbb a történelmi vásár, amely egy középkori várra emlékeztető "várrendszerben" helyezkedik el, és ahol a középkori ételek és téli finomságok illata azonnal magával ragadja az embert. Itt kizárólag kézműves termékeket találunk, amelyek a hagyományokat idézik meg. A gazdag választékban gyönyörűen kötött gyapjúkesztyűk, elegáns bőrtáskák és fából készült játékok várják a vásárlókat, mindezek pedig csak tovább fokozzák a vásár varázsát. A lipcsei karácsonyi vásár tehát nem csupán a vásárlásról szól, hanem egy igazi élmény, amely magába foglalja a kultúrát és a hagyományokat is.

Csillagok, gyertyaívek és a karácsonyi piramis

Németország szászországi régiójából számos karácsonyi dekorációs hagyomány terjedt el, amelyek igazi varázst adnak az ünnepekhez. Különösen figyelemre méltóak a színes csillagok, amelyek a vörös, narancs, ezüst, hófehér és sárga árnyalataival díszítik a templomok belső terét, valamint a házak ablakait és ajtóit. Idén a Tamás templomban, ahol a híres Johann Sebastian Bach hosszú éveken át vezette a kórust, egy hatalmas hófehér csillag ragyog a vörös ívek alatt, elbűvölve a látogatókat. A házak ablakain mindenütt felbukkannak a gyertyaívek, melyeket Schwibbogen, Lichterbogen vagy Kerzenbrücke néven ismernek. E csodálatos kézműves alkotásokat először az Érchegység bányászai készítették, és mára minden ablakban minimum egy található. Az első gyertyaív történetei sokfélék: az egyik verzió szerint a bányászok munka után a lámpásaikat egy fém ívre akasztották, amit valaki meglátott, és az ötletét kicsiben is megvalósította az ablakok díszítésére. Mások úgy tartják, hogy a sötét bányákban dolgozó emberek annyira vágytak a fényre, hogy legalább hazatérve szerették volna, ha az otthonukban világosság várja őket. A harmadik elmélet szerint pedig az asszonyok akartak így utat mutatni a férjeiknek, amikor még nem volt közvilágítás. A sok apró fény az ablakokban reményt és otthonosságot sugallt, a Kerzenbrücke pedig a család és a meghittség szimbólumává vált. Egyre többen rendelik meg ezeket a gyönyörű gyertyaíveket, amelyek sokak szerint szakrális jelképnek számítanak, hiszen az ív magát az égboltot szimbolizálja. Az eredetileg kovácsok által készített darabok közül a legszebbek ma is fémből készülnek, de a fa változatok népszerűsége egyre nő. A hagyományos gyertyákat pedig fokozatosan felváltják a modern LED izzók, amelyek még inkább fokozzák a karácsonyi fények varázsát.

Lipcsét sokféleképpen emlegetik, legjobban azt szereti, ha a zene városának szólítják. Mivel sosem volt királyi rezidencia, mint mondjuk Drezda, nem lakott itt püspök sem, mint Mainzban, a szabad királyi városi jogok mentén a polgárság kultúra iránti igényét tudta szolgálni már a 13. századtól kezdve. Lipcse zenetörténeti helyszíneit kilenc lipcsei épület alkotja, amelyek egy-egy zenetörténeti korszakhoz, zenekarhoz, illetve zeneszerzőhöz kötődnek. Vannak köztük templomok és oktatási intézmények is. Ha figyelmesen sétálunk, a macskaköves utcákon egyre másra csillan meg az ezüstös hullám, amely egy zeneszerző aláírása, kottába rajzolt jele is lehetne. Ez mutatja, merre érdemes menni, hogy a zenéhez kötődő látnivalókkal jobban megismerkedhessünk. Felkereshetjük a Bach házat, bár Bachtól személyes tárgy, bútor alig maradt fenn, kottáit azonban még ma is elemzik, számos szimbólum, megjegyzés megfejtése a zenetörténészekre vár. Az első szobában nagyon sokan fülhallgatóval a fejükön üldögélnek, ki gondolná, hogy Lady Gaga, Paul McCartney, Paul Simon is Bach melódiára fűzte a slágerét? Meghallgathatjuk a német zeneszerző dallamát, majd a feldolgozást is. Például milyen a Brandenburgi koncert a Beatles hangszerelésében. Gazdagabb, modernebb, varázslatosabb múzeum Felix Mendelsshoné. A 19. században élt zeneszerző volt az, aki vasárnapi hangversenyein fedezte fel az abban az időben csaknem elfelejtett Bach muzsikáját, és tette újra népszerűvé. Lipcsébe a híres hangversenyterem, a Gewandhaus hívására érkezett, akkor még maga sem tudta, hogy haláláig itt fog élni. Az első koncertterem 1781-ben épült Johann Carl Friedrich Dauthe tervei alapján a lipcsei posztócéh házának második emeletén, a koncertterem és a zenekar neve is, a Gewandhaus, innen eredeztethető. A második, kibővített, több hallgató számára készült a második világháborúban sérült meg, így a mai modern Gewandhaus harmadik generációs hangversenyterem. A lipcsei karácsonyi vásárra érkezők sokszor koncerttel zárják a napi programot. Már lehet készülni a jövő évre is: 2025-ben Sostakovics emlékévet tartanak.

Ha valaki több napot tervez eltölteni Szászországban, és már alaposan felfedezte Lipcse minden nevezetességét (ami akár egy hét, de lehet, hogy még annál is hosszabb időt igényel), érdemes ellátogatnia Plauenbe. Ez a város híres csipkéjéről, amely gazdagságot hozott a helyieknek. A 19. század elején, körülbelül 1828-ban, már több mint 2000 ember foglalkozott itt kézi hímzéssel. A nehéz bányászmunkák mellett a "fehér munka" lehetőséget kínált a családoknak, különösen a háztartásbeli nőknek, hogy anyagi biztonságra leljenek. Az idő múlásával azonban a kézi hímzés lassan átadta helyét a gépi hímzésnek. Érdemes megjegyezni, hogy a gépi hímzés fénykora 1914-ig tartott, 1912-ben pedig már 16 000 hímzőgép működött a városban. Az itt készült csipkét világszerte nagy kereslet övezte! Ma két múzeumban ismerkedhetünk meg ezzel a lenyűgöző mesterséggel, ahol még mindig működő gépekkel és interaktív kiállításokkal találkozhatunk. Ha pedig a felfedezés fáradalmai után pihenésre vágyunk, a helyiek szívesen utaznak Bad Elsterbe. Ez a település 1848 óta hivatalosan is királyi fürdőhely, így az Elster nevű település a „Bad” előnevet vette fel. A város grandiózus épületeit meisseni porcelán díszíti, ám nem a klasszikus hófehér változatban, hanem lilás és zöldes mázassal. A fürdő, a szállodák és a zenei pavilon mind azt tükrözik, hogy a király itt töltött pihenése jelentős vonzerőt képviselt, így Bad Elster hamarosan népszerű úti céllá vált. Ma az ásványi anyagban gazdag vízből több ivókútnál is kóstolhatunk, miközben felfedezzük a környéket. A látogatók számára különféle wellness élmények állnak rendelkezésre, mint például iszapfürdő vagy pezsgőfürdő, különösen azok számára, akik sportbaleset után szeretnék regenerálni magukat, vagy enyhíteni izomfájdalmukat. A királyi lakosztály is kipróbálható, ahol a kád és a díszítés eredeti, gyönyörű környezetben várja a vendégeket. De akik a dézsás, sörös fürdőkúrát preferálják, azok sem fognak csalódni!

Related posts