A Trump-adminisztráció kétmilliárd dolláros támogatást vont el a Harvard Egyetemtől.

A Fehér Ház álláspontja szerint az egyetem nem tesz meg mindent az antiszemitizmus visszaszorítása érdekében, az intézmény viszont úgy látja, a kormányzat túlságosan bele akar szólni a működésükbe.
Több, mint 2 milliárd dollár támogatást vont meg a Harvard Egyetemtől a Trump adminisztráció - írja a BBC. A kormányzat még a múlt héten küldött egy levelet az egyetemnek, amelyben azt sorolták fel, hogy milyen változtatásokat szeretnének látni az intézmény működésével kapcsolatban.
A Fehér Ház véleménye alapján a módosítások célja az antiszemitizmus elleni harc erősítése az egyetemi környezetben volt. Azonban a javasolt intézkedések között olyan elemek is szerepeltek, amelyek a felvételi folyamatokat, valamint az egyetem irányításának működését is jelentősen befolyásolták volna.
Alan Garber, az egyetem elnöke a Harvard közösségének küldött hétfői levelében úgy fogalmazott, hogy a Fehér Ház pénteken küldött egy "frissített és kibővített követeléslistát", valamint egy figyelmeztetést, hogy az egyetemnek azt követnie kell, annak érdekében, hogy fenntartsa "pénzügyi kapcsolatát" a kormánnyal.
A Harvard egyetem elutasította a kormány azon törekvését, hogy befolyásolja a közösség működését, arra hivatkozva, hogy az ilyen lépések sértik az intézmény függetlenségét. Néhány órával ezt követően az oktatási minisztérium bejelentette, hogy megvonja a támogatásokat, összesen 2,2 milliárd dollár értékben, és felfüggesztett több, összesen 60 millió dollárra rúgó szerződést. Korábban már hasonló fenyegetést tettek, akkor azonban a támogatások összege 9 milliárd dollárra rúgott. Ezen nyomásgyakorlás következtében az egyetem oktatói jogi lépéseket tettek a kormány ellen.
Korábban Trump több egyetemet is bírálattal illetett, amiért nem nyújtottak védelmet a zsidó diákoknak a palesztin párti demonstrációk idején, amelyek országszerte zajlottak a felsőoktatási intézmények keretein belül.
Garber levelében azt írta, hogy az egyetem nem veszi félvállról az antiszemitizmus elleni küzdelmet, de a kormány követelései szerinte túl messzire mentek. A követelések többsége "a Harvard szellemi feltételeinek közvetlen kormányzati szabályozását jelenti" - idézi a BBC az elnököt.
A közelmúltban egy olyan levél látott napvilágot, amely az egyetemekkel szemben támasztott követelményeket rögzíti, és többek között aggasztó javaslatokat tartalmaz. Az üzenetben kifejezésre jut, hogy a Harvard egyetem sokszínűséggel, egyenlőséggel és befogadással foglalkozó programjait felszámolnák. A kormányzati dokumentum hangsúlyozza a "teljes körű együttműködés" fontosságát a bevándorlási politikát irányító biztonsági minisztériummal és a szövetségi hatóságokkal. Továbbá, olyan követelmények is felmerülnek, mint hogy a szövetségi kormányzat felé be kellene jelenteni az amerikai értékekkel szemben "ellenséges" hallgatókat; biztosítani kell, hogy minden egyetemi tanszék "szemléletileg sokszínű" legyen; valamint egy külső, a kormány által jóváhagyott szervezetet kellene megbízni az "antiszemita zaklatást legjobban tápláló" programok és tanszékek felügyeletével.
Nem csupán a Harvard az egyetlen egyetem, amely a második Trump-érának áldozatul esett. Az első intézmény, amely 400 millió dolláros szövetségi támogatással szembesült, a Columbia Egyetem volt. Március végén az egyetem bejelentette, hogy átfogó reformokat tervez, válaszul a fenyegetésre. Trump a Columbia esetében arra hivatkozott, hogy az intézmény nem védte meg zsidó diákjait az előző évben, a palesztinok támogatását hangoztató demonstrációkon megnyilvánuló antiszemitizmustól, és azóta sem tett lépéseket ennek visszaszorítására.
A harvardi egyetem professzorai arra figyelmeztettek, hogy a kormányzati elvárásoknak megfelelően jelentős átalakításokra lenne szükség a tanszékek tantervében és kutatási programjaiban. E változtatások célja, hogy a tanulmányok összhangban álljanak a hivatalos ideológiákkal és nézőpontokkal. Azok az intézetek, amelyek nem hajlandók alkalmazkodni e követelményekhez, a jövőben bezárásra kerülhetnek. Ezen felül a professzorok megemlítették, hogy számos kutatási projektet kénytelenek voltak leállítani, ami már most súlyos és helyrehozhatatlan következményekkel jár.