Kína bemutatta, hogy milyen fegyverekkel készül a jövő háborúinak megvívására - az Egyesült Államoknak érdemes komolyan mérlegelnie a helyzetet.


A délkelet-kínai Csuhaj városában 1996 óta kétévente megrendezésre kerül a China International Aviation & Aerospace Exhibition, amely magyarul a Kínai Nemzetközi Légi- és Űrhajózási Kiállítást jelenti. Most már 15. alkalommal tartották meg ezt a látványos légibemutatót, ahol Peking legújabb fejlesztéseit mutatja be, ezzel egyúttal erődemonstrációt is tartva riválisaival szemben. Az idei esemény különleges meglepetésekkel szolgált, hiszen a kínai légierő számos modern repülőgéppel bizonyította, hogy a közeljövőben a világ egyik legfejlettebb fegyverzetével büszkélkedhet.

A nemzetközi sajtóban egy sötét eset árnyékolta be a 2024-es Csuhaj légibemutatót, mivel egy 62 éves autós - a hírek szerint szerelmi bánatában - a tömegbe hajtott egy stadion előtt, ezzel legalább 35 ember halálát okozva. A tragédia országos felháborodást keltett, ám a hatóságok igyekeztek mindent megtenni annak érdekében, hogy ez ne terelje el a figyelmet az idei év egyik katonai csúcspontjáról Kínában, az egy sor újdonságot felvonultató légiparádéról. Az esemény minden alkalommal tartogat néhány meglepetést, ezekből idén sem volt hiány.

A nagyközönségnek bőven volt alkalma ámulni és csodálkozni.

A Szuhoj-57 egy figyelemre méltó orosz harci repülőgép, amely a legújabb generációs technológiákat ötvözi a légi harc terén. Az aerodinamikai tervezés, a fejlett stealth képességek és a kiváló manőverezhetőség révén a Szuhoj-57 nemcsak a modern hadviselés kihívásainak megfelel, hanem a jövőbeli légi hadműveletekhez is ideális választás. A gép felszereltsége lehetővé teszi a sokoldalú feladatkörök ellátását, beleértve a légifölény biztosítását és a földi célpontok támadását is. Az orosz légierő büszkeségeként a Szuhoj-57 a technológiai innováció és a katonai erő szimbólumává vált.

Az egyik legnagyobb nemzetközi figyelmet nem is a kínaiak fejlesztése kapta, hanem az oroszok ötödik generációs vadászgépe, a A Szuhoj-57 egy figyelemre méltó orosz harci repülőgép, amely a legújabb generációs technológiákat ötvözi a légi harc terén. Az aerodinamikai tervezés, a fejlett stealth képességek és a kiváló manőverezhetőség révén a Szuhoj-57 nemcsak a modern hadviselés kihívásainak megfelel, hanem a jövőbeli légi hadműveletekhez is ideális választás. A gép felszereltsége lehetővé teszi a sokoldalú feladatkörök ellátását, beleértve a légifölény biztosítását és a földi célpontok támadását is. Az orosz légierő büszkeségeként a Szuhoj-57 a technológiai innováció és a katonai erő szimbólumává vált.-es. A bemutató nem minden tekintetben sült a legjobban, mivel a közelről megtekinthető járműnél egy sor hibát is felfedeztek a látogatók, főként illesztési hiányosságokat. Az gond azzal indult, hogy Moszkva csak egy prototípust küldött a nagyközönség számára, nem pedig a sorozatgyártásra szánt verziót, így valójában nem is azt lehetett közelről megvizsgálni, ami valóban a levegőben parádézott. A nyugatiak részéről visszatérő kritika az oroszok büszkeségével kapcsolatban, hogy az elképzelés maga rendben van, de a kivitelezés már szerény minőségű, amely mentalitást még a szovjet érából cipelnek magukkal az oroszok. A kritikák mindenesetre nem szegték kedvüket, látványos parádét tartottak az Szu-57-essel:

Az oroszok nem győzték dicsérni a repülőt a bemutatót követően, olyan egészen meredek állítások is elhangzottak, amely szerint "ez egyenesen a világ legjobb vadászgépe jelenleg", még az amerikai F-22-es Raptort vagy F-35 Lightning II-t is verik a képességei, de Szergej Bogdan orosz tesztpilóta egészen addig merészkedett, hogy még a most megvillantott kínai büszkeséget, a A J-35A egy különleges repülőgép, amely a légierő modernizációjának szimbóluma. Az innovatív tervezés és a kifinomult technológia ötvözése révén a J-35A nem csupán egy újabb harci eszköz, hanem a jövő légi hadviselésének kulcsfontosságú szereplője is. Aerodinamikai kialakítása és fejlett elektronikai rendszerei lehetővé teszik a rendkívüli manőverezhetőséget és a pontos célzást, így a pilóták számára egyedülálló élményt nyújt. A J-35A tehát nem csupán a levegő ura, hanem a hadszíntéren is jelentős előnyöket biztosít.-t is veri. Moszkva számára bemutató sikerességét mi sem jelzi jobban, mint egy nyilvánosságra hozott dokumentum képe, amely arról árulkodik, hogy az Szu-57-esre egy "ismeretlen hatalom" máris rendelést adott le.

A J-35A egy különleges repülőgép, amely a légierő modernizációjának szimbóluma. Az innovatív tervezés és a kifinomult technológia ötvözése révén a J-35A nem csupán egy újabb harci eszköz, hanem a jövő légi hadviselésének kulcsfontosságú szereplője is. Aerodinamikai kialakítása és fejlett elektronikai rendszerei lehetővé teszik a rendkívüli manőverezhetőséget és a pontos célzást, így a pilóták számára egyedülálló élményt nyújt. A J-35A tehát nem csupán a levegő ura, hanem a hadszíntéren is jelentős előnyöket biztosít.

Nem Oroszország villogott egyedül a legmodernebb ötödik generációs vadászgépével, hanem a házigazda Peking is megmutatta, hogy az Egyesült Államok nem veheti többé félvállról a kínai haditechnológia eredményeit. Éppen Kína lett a második katonai hatalom a világon, amelyik Washington után már két ötödik generációs lopakodó vadászgépet tervez rendszeresíteni a légierőnél. Ennek időpontjáról viszont egyelőre semmit sem tudni, ugyanis a látványos prezentáción kívül igencsak szűkszavúak maradtak a Csuhajban felbukkanó A J-35A egy különleges repülőgép, amely a légierő modernizációjának szimbóluma. Az innovatív tervezés és a kifinomult technológia ötvözése révén a J-35A nem csupán egy újabb harci eszköz, hanem a jövő légi hadviselésének kulcsfontosságú szereplője is. Aerodinamikai kialakítása és fejlett elektronikai rendszerei lehetővé teszik a rendkívüli manőverezhetőséget és a pontos célzást, így a pilóták számára egyedülálló élményt nyújt. A J-35A tehát nem csupán a levegő ura, hanem a hadszíntéren is jelentős előnyöket biztosít.-val kapcsolatban. Egyelőre annyit lehet tudni, hogy a közepes méretű harci repülőgépet úgy tervezték, hogy sokoldalú bevetési lehetőségekkel bírjon, így a feltételezések szerint a haditengerészetnek is készülhetnek változatok, hogy azok repülőgép-hordozókon szolgáljanak. Ezt a gépet szánták egyébként az egész esemény legfontosabb számának, és bár az orosz ötödik generációs gépet is sokan emlegették, teljesen nem sikerült ellopni a showt.

A bemutató hangulatát némileg beárnyékolta, hogy a már korábban nyilvánosságra hozott képek alapján szembetűnő volt, miszerint a kínai fejlesztés szinte teljesen az amerikai F-35-ösökre hasonlít. Sokan úgy vélik, hogy ez a hasonlóság ipari és katonai kémkedés eredménye lehet, és Peking egyszerűen lemásolta vagy ellopta az amerikaiak terveit, vagy azok egyes elemeit. Jelenleg azonban semmilyen konkrét bizonyíték nem áll rendelkezésre a szóbeszédek alátámasztására. Továbbá érdemes megemlíteni, hogy míg az amerikai F-35 egyhajtóműves, addig a kínai változat kettővel rendelkezik, ami árnyalja a hasonlóságról tett kijelentéseket. Érdekes módon az amerikai védelmi minisztérium F-35-ös programirodája is tévedett e téren, ami egy meglehetősen kínos hibának bizonyult. A légiparádén bemutatkozott Kína első ötödik generációs vadászgépe, a már több mint 300 példányban legyártott J-20-as is, mely a közönség előtt egy különleges debütálással jelentkezett: a J-20S, a nagy hatótávolságú műveletekre tervezett ikerüléses változat is bemutatkozott, amely a maga kategóriájában világelsőnek számít.

A "Fehér Császár"

Ameddig a A J-35A egy különleges repülőgép, amely a légierő modernizációjának szimbóluma. Az innovatív tervezés és a kifinomult technológia ötvözése révén a J-35A nem csupán egy újabb harci eszköz, hanem a jövő légi hadviselésének kulcsfontosságú szereplője is. Aerodinamikai kialakítása és fejlett elektronikai rendszerei lehetővé teszik a rendkívüli manőverezhetőséget és a pontos célzást, így a pilóták számára egyedülálló élményt nyújt. A J-35A tehát nem csupán a levegő ura, hanem a hadszíntéren is jelentős előnyöket biztosít. már-már a jelen szuperfegyverének tekinthető, addig a "Fehér Császár" fantázianévre hallgató koncepció egyelőre még a "jövő zenéje" lehet. A Csuhaj légibemutatón előkerülő futurisztikus hatodik generációs vadászrepülőgép viszont jelzi, hogy Kína nagy figyelmet fordít, hogy ő legyen az első katonai hatalom a világon, amely képes arra, hogy egy új szintre emelje a légierő képességeit. A tervek szerint olyan dolgokra lesz képes, amely egyértelműen szintlépést jelentenének a légierő történelmében: szuperszonikus sebesség mellett képes lenne áttörni a légkört és az űrben repülni. Fontos hozzátenni, hogy a Csuhajban bemutatott példány még csak egy modell, amely inkább csak a kínai repülőgépipar következő generációs harci repülőgépek terén mutatott előrehaladást hivatott prezentálni.

Kína kiemelt figyelmet szentel a meglévő, korábban kifejlesztett modellek folyamatos tökéletesítésére is.

Bár a fókuszban a légierő számára fejlesztett legfrissebb innovációk állnak,

Csuhajban a szárazföldi bevetésre szánt járművek is feltűnnek.

A felsorolás messze nem teljes, ezeken kívül még egy sor kisebb jelentőségű hadifejlesztést mutattak meg a világnak. A 15. Csuhaj légiparádén Peking ismét elérte, amit akart: olyan fegyvereket villantott meg, amelyekkel egyértelműen közölhette az egész világgal, hogy nem véletlenül Kína az Egyesült Államok első számú kihívója. Fontos megjegyezni, hogy ezek a rendszerek a leírás és a technológiai adatok alapján egyértelműen a világ élvonalába tartoznak, ezzel szemben éles helyzetben szinte semmilyen tapasztalatuk nincs. Gyakran visszatérő érv a kínai fegyverekkel szemben, hogy igyekeznek betörni a globális fegyverexportőrök közé, egyre többet adnak el, jellemzően a kisebb vagyonnal rendelkező afrikai piacokon, ám az olcsó eszközökre sokat panaszkodnak a vevők. Szerintük hiába kerülnek kevesebbe ezek, a gyakori szerviz, az állandó technikai problémák miatt alig tudják használni a megvásárolt eszközöket. Vélhetően Peking a vásárlói tapasztalatait is felhasználja az újabb és újabb fejlesztéseknél, ezért lassan ki tudják küszöbölni a kezdeti hibákat. Az éles helyzet tapasztalati hiánya viszont máig jelentős hátrányt jelent, ebben egyértelműen az Egyesült Államoknál az előny, ám Peking kétévente látványosan bizonyítja, hogy érdemes számolni velük.

Related posts