A magyar sikercég egyre szélesebb körben terjeszkedik a Kipcsak testvérek világában - bemutatkozik!


Magyarország agrárélelmiszer-ipara immár büszkén mutathatja be regionális szinten is jelen lévő multinacionális szereplőjét, az UBM Nyrt.-t. De vajon miként sikerült ennek a cégnek - a nagytulajdonosi struktúrájának megőrzésével - megőriznie függetlenségét, miközben az elmúlt harminc évben az ágazatban jelentős koncentrációs folyamatok zajlottak? A vállalat vezetői, akik az erdélyi Kerelőszentpálon található takarmánygyáruk prezentációját tartották, részletesen beszéltek a takarmányipar mindennapi kihívásairól, amelyek nemcsak a túléléshez, hanem a folyamatos fejlődéshez is elengedhetetlenek. Ezen kívül elárulták, hogy bővítési terveik már túllépnek a hazai piacon, új célországok felé is nyitnak.

Ez az iparág nem egy varázslatos pénznyomda, ahová csak be kell lépni, és máris az ölünkbe hullanak a profitok. Itt nem elég, ha valaki csupán európai uniós vagy állami támogatásokra támaszkodik a megélhetés érdekében. Ennek a tevékenységnek a sikeréhez mélyreható tudás szükséges, és rengeteg aprólékos munka áll mögötte. A mindennapi feladatok közé tartozik a tenderek folyamatos nyomon követése, a napi szintű receptúrák kidolgozása és az alapanyagok beszerzése. Ha a megfelelő menedzsment és szakképzett csapat hiányzik, akkor ez a vállalkozás nem fog működni.

- Fejtette ki Horváth Péter, az UBM Holding Nyrt. vezérigazgatója és egyik tulajdonosa.

Lapunk arról érdeklődött a cégvezetőtől, miként lehetséges, hogy az agrármogulok és az óriási mezőgazdasági integrációk által dominált hazai agrár- és élelmiszeripari piacon egy vállalkozás közel három évtizednyi rendületlen növekedés után piaci éllovasként sem vált felvásárlási célponttá. "A felvásárlást érintő hazai és nemzetközi megkeresések folyamatosak, már csak a cég méretéből adódóan is. Egyelőre nem történt semmilyen változás ezen a téren" - fogalmazott.

Az 1996-ban alapított UBM mára Magyarország legnagyobb takarmánygyártójává és az egyik vezető takarmányalapanyag-kereskedő cégévé nőtte ki magát. A társaság immár régiós multinak tekinthető, hiszen négy hazai termelőüzeme mellett takarmánygyárral rendelkezik Szlovákiában és Romániában, a Marosvásárhely melletti Kerelőszentpálon. Bérgyártással foglalkoznak Szerbiában, és kereskedelmi irodáikkal több nyugat-európai országban is jelen vannak. Az UBM árbevételének immár közel 55 százalékát exportból szerzi. Mi több, a társaság a további terjeszkedést szem előtt tartva egyebek közt Kazahsztánt is célba vette.

A vállalatot két magánszemély, Uzsoki András és Botos Andor hozta létre, akik máig aktív tulajdonosai a cégnek. A cég neve, UBM, az alapítók vezetéknevének kezdőbetűiből áll össze, míg az M betű a "merchants" szóra utal, amely a terménykereskedelem jellegére reflektál. Ezen kívül további hét magánszemély is hozzájárult a vállalat fejlődéséhez a kezdeti években, közöttük Horváth Péter, aki szintén fontos szerepet játszott a cég körüli folyamatok támogatásában.

Jelenlegi állapot szerint ők kilencen a legfőbb tulajdonosok.

A UBM bővüléséről számokban:

Az UBM részvényei 2016 óta aktívan kereskednek a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), ahol folyamatosan figyelemmel kísérhetjük a teljesítményüket.

"Mi gyakorlatilag a szabadpiacból tartjuk fent magunkat, ahol a konkurenseink elsősorban külföldi multinacionális cégek. A bővülésünk titka, hogy képesek vagyunk mindenkivel üzletelni.

Szükség van egy semleges hozzáállásra, mert, ha mindig elköteleződnénk egyetlen szereplő felé, az azt jelentené, hogy azonnal kizárnánk magunkat a piac egy másik szeletéből

- értékelt Horváth.

"A mi érdekünk akkor érvényesülhet, amennyiben harmonizálni tud a partnereink érdekeivel. Amikor a cég csak kereskedéssel foglalkozott, a szójadarát nagyon sokan vásárolták tőlünk, amit sok partner a saját takarmányozásában is felhasznált. Mikor 2008-ban beléptünk a takarmánygyártó szegmensbe, tulajdonképpen azoknak kellett volna szóját szállítani, akiknek mi a konkurensei lettünk. Az UBM-nek ezt a helyzetet sikerült viszonylag kis sérülésekkel kihasználnia. Mi tudtuk a legrugalmasabb módon leszállítani a szóját, miközben nem romboltuk le szükségtelenül azoknak a piacát, akik a takarmánygyártásban már jelen voltak. Egyebek közt a legnagyobb hazai agrárcégek beszállítói vagyunk, s az egymással konkuráló piacvezetők egyaránt vásárolnak takarmányt az UBM-től. Ez pont azért van így, mert mindkét szereplő igényeire külön-külön tudjuk optimalizálni a működésünket, s a két tevékenységet élesen el tudjuk választani egymástól" - magyarázta.

Miből áll a takarmány, amely az élelmiszeripar derékhadát adó háziállatok mindennapi eledele? Ennek egyik legfontosabb összetevője a szemestermény - vagyis a búza és a kukorica -, amely a termék nagy tömegét adja. A másik fontos összetevő a fehérjehordozó, ami alapvetően a szójadara. A harmadik komponens pedig az adalékanyag, vagyis a premix, az előkeverék, a vitamin, a toxinkötő és más egyéb mikrokomponens, amiket azért raknak bele, hogy magas legyen a beltartalom, és az állat táplálkozása optimális legyen.

A csirkék kukoricán való nevelése olyan, mintha mi, emberek csupán szárazkenyeret fogyasztanánk. Ahhoz, hogy a jószágok egészségesek és erősek legyenek, elengedhetetlen, hogy változatos táplálékot kapjanak, amely gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, fehérjékben és energiában.

- emelte ki Varga Imre, az UBM Csoport egyik társtulajdonosa.

A premix a takarmány elengedhetetlen alkotóeleme, hiszen ebben találhatók azok a vitaminok és ásványianyag-keverékek, amelyek egy adott állatfaj igényeit pontosan kielégítik. Egy tonna takarmány jellemzően 0,5-1 kilogramm premixet tartalmaz, amelynek homogén eloszlása kulcsfontosságú a gyártási folyamat során. Ezt az értékes alapanyagot a gyártónak alaposan el kell kevernie a termékben, ami nem egyszerű feladat: egy kis keverőgéppel vagy házi körülmények között ez a munka szinte lehetetlen. A legfontosabb szempont a nagyüzemi telepek esetében, hogy minden állatnak – akár tízezer jószágról is legyen szó – azonos beltartalmú tápot kell biztosítani. Ezért elengedhetetlen a homogenitás garantálása, amely biztosítja, hogy az állatok egyenletesen részesüljenek a takarmányból. Így elkerülhetők a „szétnövések”, vagyis például az a helyzet, amikor az egyik állat csupán 2 kilogrammos, míg a mellette lévő már 2,5 kilogramm. Az egyenletes táplálás tehát a jó teljesítmény és az egészséges fejlődés alapja.

Related posts