Kiss Ambrus: Olyan költségvetési javaslatot terjesztünk elő, amely figyelmen kívül hagyja az önkormányzatok túlzott adóztatásának jelenlegi kormányzati gyakorlatát.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója egy friss interjúban a Népszavának kifejtette, hogy nem érzi rosszul magát amiatt, hogy a Fővárosi Közgyűlés nem tárgyalta meg a kinevezését Karácsony Gergely helyettesének. Azt mondta, hogy "folytatja a munkáját, mint eddig", és megjegyezte, hogy továbbra is ugyanabban az irodában dolgozik, ahol korábban helyettesként tevékenykedett.
A főigazgató véleménye szerint a közgyűlés sorsa nem annyira bizonytalan, mint sokan gondolják. Kiss Ambrus hangsúlyozta, hogy a munka folytatódik: a közgyűlés és a bizottságok aktívan tevékenykednek, és számos fontos döntés születik. Kijelentette, hogy szerinte a fővárosi képviselők nem fogják feloszlatni a közgyűlést, és az Országgyűlés is csak egy hosszadalmas jogi procedúra után léphetne erre, ami viszont már nem biztos, hogy belefér az időkeretbe.
Kiss Ambrus a főváros idei költségvetéséről is kifejtette véleményét. A 2023-as év költségvetéséhez viszonyítva megjegyezte: "Ha az idei évet azonos működési kiadásokkal nézem, figyelmen kívül hagyva az inflációs és egyéb tényezőket, akkor is 15 milliárd forinttal magasabb a működési kiadási főösszeg. Ennek egyszerű magyarázata, hogy a kormány ismételten megemelte a szolidaritási hozzájárulás mértékét."
A 412 milliárdos bevétellel szemben egy 424 milliárdos kiadási oldal áll, de csak akkor, ha nem terveznek semmilyen új beruházást. Ám a béreket akkor is kell emelni. Szerinte reálisan az uniós vagy állami fejlesztési forrásokkal sem számolhatnak a "kormány működését elnézve".
"Egy lehetőségünk van: figyelembe véve az Alkotmánybíróság határozatát, nem a kormány által megállapított 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulás alapján tervezünk, hanem olyan módon, hogy a költségvetési egyenleg nullára jöjjön ki, ami 39 milliárd forintot jelent. Ez 50 milliárd forinttal kevesebb befizetést eredményez az államkasszába, mint amit a kormány javasolt" - fogalmazott.
Tehát olyan költségvetési javaslatokat terjesztenek elő, amelyek figyelmen kívül hagyják az önkormányzatok túladóztatásának jelenlegi kormányzati gyakorlatát. Ennek alapja, hogy az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a szolidaritási hozzájárulás intézménye csak akkor ütközik az uniós jogszabályokkal és az önkormányzatok Alaptörvényben garantált autonómiájával, ha egy település nettó befizetővé válik az állam számára. Budapest már az idén is jelentősen több forrást juttatott az államkincstárba, mint amennyi állami támogatásban részesült. Kiss Ambrus kifejtette, hogy a szolidaritási hozzájárulás ellen indított per januárban folytatódik, és az Alkotmánybíróság döntése után nem éreznek aggodalmat a per kimenete miatt.