Kocsis Máté: Nem garantált, hogy a benyújtott anyagunk helyes vagy jogilag megfelelő.


A Fidesz frakcióvezetője csütörtöki megjelenésében az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában hangsúlyozta, hogy Magyarország szuverenitása komoly kihívásokkal néz szembe, és ennek védelme érdekében cselekedni szükséges. Az adás középpontjában az alaptörvény tizenötödik módosítása állt, amelyről a politikai helyzet és a jövőbeli lépések is szóltak.

Kocsis Máté rámutatott, hogy az Országgyűlés elé benyújtott módosítás számos fontos területet érint. Ezek közé tartozik a gyermekek testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez való jog, a drogproblémák kezelése, a készpénzhasználat biztosítása, valamint a nemzet függetlenségére és biztonságára nézve kockázatot jelentő többes állampolgársággal rendelkező személyek magyar állampolgárságának felfüggesztése is.

Az állampolgárság felfüggesztésére vonatkozó módosítás kapcsán elmondta: a döntés nem politikai indíttatású, hanem az ország nemzetbiztonsági érdekeit tartották szem előtt. Hozzátette, hogy a javaslat benyújtása nem a vita végét jelenti, hanem éppen ellenkezőleg, újabb párbeszédet nyit meg.

Szerinte az elmúlt években soha nem látott beavatkozási kísérlet folyt Magyarországon, "amerikai dollárokból megvettek magyar újságírókat, politikusokat, aktivistákat azért, hogy a baloldali politikát itthon érvényre juttassák. Ennek ma már írásos nyomai vannak, dollármilliárdokról van szó". Feltárják, hogy kik voltak a személyek, szervezetek, médiafelületek, "amelyek amerikai pénzből a jelenlegi kormány megdöntésére szövetkeztek, és amelyek Magyarországot elítélő jelentéseket írogattak az Európai Parlamentnek, az amerikai kormánynak" - mondta.

A támadásokkal szembeni védekezés eszközeinek kiválasztása széles spektrumot ölel fel. Nem garantált, hogy a benyújtott javaslataink minden szempontból helyesek vagy jogilag kifogástalanok, de a diskurzus most kezdetét veszi. Érdeklődéssel várjuk, mit fognak mondani a politikai szereplők és a közvélemény.

Lattmann Tamás kifejezései világosabbak voltak. "Valakinek vagy van állampolgársága, vagy nincs: a nemzetközi jog nem ismeri el az 'állampolgárság felfüggesztése' fogalmát" - nyilatkozta lapunknak a nemzetközi jogász, aki aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ha a régióban elkezdik másolni az orbáni koncepciót, akkor a több mint egymillió határon túli magyar, akik kettős állampolgárságot szereztek, súlyos következményekkel nézhetnek szembe.

Kocsis hangsúlyozta, hogy "jogi aggályok merültek fel", mivel a javaslat potenciálisan veszélyeztetheti a magyar állampolgárság iránti bizalmat. Ennek következtében óvatosan fogják kezelni a helyzetet.

A felvetésre, hogy az alaptörvény-módosítás érintheti-e a határon túli magyar közösségeket, a válasz az, hogy ez is a vita egyik fontos aspektusa. "A javaslat nem vonatkozik az európai uniós államok polgáira, így a romániai és szlovákiai magyarok nincsenek közvetlenül érintve. Viszont Szerbia és Kárpátalja kérdése már releváns lehet, ezt alaposan mérlegelni szükséges, és a Fideszen belül is komoly diskurzus folyik erről. A tervezet kizárja a csoportos felfüggesztéseket és kizárásokat; csupán azokkal szemben lenne alkalmazható, akik külföldi támogatással sértik a magyar szuverenitást, és akik Magyarország területi integritását, valamint alkotmányos berendezkedését kívánják megváltoztatni" - tette hozzá.

Related posts