Ökolábnyom csökkentése a vidéki idillben: vendégház, ahol a döngölt padló és a búbos kemence a természetes harmóniát idézi elő.


A napfényben fürdő legelőkön békésen legelésznek a lovak és a szürkemarhák, miközben a tikkadt szöcskenyájak dala tölti be a levegőt a délidő csendjében. Az őszi pusztát színek varázsa öleli körül, ahogy a madarak szabadon szárnyalnak az égen, mintha a természet pulzálását követnék. Mindez a háborítatlan csend és nyugalom ölelésében bontakozik ki, ahol a lélek megpihenhet. Ez a különleges élmény egy Ópusztaszer közelében, egy évszázados tanyán válik igazán átélhetővé.

A tanyasoron kialakított Szerkő Vendégház 2023 tavaszán kapott működési engedélyt. Nagy Tamás és felesége, Törő Krisztina elsősorban nem azokat várja, akik ötcsillagos szállodára vágynak, hanem azokat, akik kíváncsiak egy alföldi tanyára, a természet szépségére. A hangulatos portán diófák árnyékában lehet pihenni és a pusztai naplementében gyönyörködni, és természetesen nagyokat kirándulni a környéken.

Az ökológus házigazda és felesége célja, hogy bárki megtapasztalja, nem ördöngösség az ökológiai lábnyom csökkentése. Ehhez őseink hagyományos életszemléletét keltették életre és új praktikus megoldásokat is bevezettek az alföld mesebeli szegletében.

Hogyan bukkantak rá a tanyára? Mi volt az, ami egykor a portát díszítette?

A portán két vályogépület állt, de sajnos annyira lepusztultak, hogy csupán a falak megmentésére volt lehetőségünk. Azután elkezdődött a teljes átalakítás: a mennyezettől a padlón át a tetőig, mindent újjá kellett varázsolnunk. Ekkor valósult meg a két épületet összekötő terasz is, amely új dimenziót adott az egész térnek.

Ez a két tanya különálló, és a szomszédos telken található a vendégház. A mi tanyánk, a Rontószél 170, 2003-ban került a birtokunkba. Később apósom is beszerezte a mellette lévő portát, azzal a szándékkal, hogy itt töltsék el a nyugdíjas éveiket. Az élet azonban más irányt vett számukra, mint ahogy azt tervezték.

Néhány évig kihasználatlanul állt a ház, és sokat töprengtünk, mihez is kezdhetnénk vele – eladjuk, vagy esetleg megtartjuk? Ekkor született meg az ötlet, hogy alakítsunk ki egy vendégházat, amely összhangban van az életfelfogásunkkal és a természetes értékekkel. Így fogalmazódott meg bennünk az álmunk: egy öko-vendégház, amely a fenntarthatóságot és a harmóniát helyezi a középpontba.

Az építkezés során az Önök egyedi, természetközeli szemlélete irányította a munkálatokat. Milyen változtatásokat hajtottak végre az ingatlanon? Milyen felújítások és átalakítások lettek szükségesek ahhoz, hogy a környezettel harmonikusabbá váljon a tér?

A két épület egy kicsit különbözik, ennek ellenére mindkettőnek a felújításához természetes anyagokat használtunk. Sárral tapasztottunk, és gyakorlatilag, ahol kellett kiegészíteni, javítani a falakat, vályogtéglákat használtunk. A külső-belső vakolat is sárból volt, és a mennyezetet is így alakítottuk ki, amely egy nád és sárszigetelést kapott. Ez komoly szigetelés, ami kizárólag természetes alapanyaggal történik.

Mindvégig hűek maradtak a természetes alapanyagokhoz és a hagyományos megoldásokhoz.

Hagyományos stílusban, faablakokat építettünk be. A padló is puritán, több helyen téglát raktunk le a homokba. Emellett kő, illetve hajópadló van a szobák egy részében. A kisebbik házban a konyhában és az egyik szobában meghagytuk a föld padlót. A két ház között ugyanis lényeges különbség van.

A Csikós ház tágasabb részében úgy határoztunk, hogy a modern kor elvárásainak megfelelően elengedhetetlen az áram és a vezetékes víz bevezetése a fürdőszobába, amely már jól bevált módon működik. A meleg víz biztosítására bojler áll rendelkezésünkre, míg az elektromos hálózat a megszokott, 220 voltos feszültségen üzemel.

A Kemencés ház igazi nosztalgikus hangulatot áraszt, hiszen egy régi tanya mintájára lett megalkotva. Ez a hajlék a vidéki élet egyszerű szépségét idézi fel, rusztikus faelemekkel, hagyományos tetőszerkezettel és a természetes anyagok melegével. Az épület belső terében a régi idők varázsa köszön vissza: a tágas helyiségekben helyet kapnak a kézműves bútorok, míg a kemence középpontba állítja a családi összejöveteleket. A fenntartható építkezés jegyében a környezettel harmóniában lévő anyagok használata jellemzi, így a Kemencés ház nem csupán egy hely, hanem egy élmény is, amely a múlt értékeit ötvözi a jelen kényelmével.

Nyaranta a kisebbik, kemencés ház falainak hűvösében Tamás gyakran delelt. Az elektroszmog-mentes környezetben élvezte még jobban a csendet, és azt gondolta, másnak is meg kell ezt az érzést tapasztalni. Ezért a házat teljesen hagyományos stílusban, mindenféle vezetéktől mentesen alakítottuk. Nincs benne elektroszmog, hiszen nem futnak 220 voltos vezetékek a falban.

A régi mesterek nyomdokain haladva, a döngölt padló melegsége és a falak rusztikus bája egy különleges atmoszférát teremt. Noha a bútorok terén nem ragaszkodtunk szigorúan a hagyományos formákhoz, a szándékunk változatlan maradt: minden elem természetes és autentikus legyen, hogy harmóniát sugározzon a tér.

Mindkét háznál megmaradtunk a fafűtésnél, tehát egy-egy csikótűzhely lett kialakítva a konyhában, aminek a tűztere a másik szobában lévő cserépkályhát is fűti. Bár elvileg fel van fűtve a helyiség, igazából a vendégeket csak tavasztól őszig (áprilistól október végéig) fogadjuk, mert ez a fajta fűtés komolyabb idő- és energia befektetést igényel, ha nem rendszeresen használják, akkor télen akár két-három nappal előtte be kell fűteni. A kemencés házban sikerült megmenteni az eredeti kemencét.

A vízhiány közepette, a hagyományos megoldásokra támaszkodva, nem volt könnyű feladat a toalett kialakítása. Ez egy rendkívül érzékeny kérdés, különösen egy vendégház esetében.

Egy különleges komposzt toalettet hoztunk létre, amely pontosan olyan, mint amit mi is használunk a saját tanyánkon. A fürdőszobából könnyedén hozzáférhető, míg kívül egy üríthető, ásott akna található. Az ide bekerülő szerves anyagokat bőségesen megszórjuk szalmával, ami elősegíti a komposztálódást. Évente egyszer üríthető, és a megfelelő idő elteltével a keletkezett komposzt kiváló tápanyagforrásként szolgálhat a kertünkben.

Hogyan tudjuk ötvözni a hagyományos megoldásokat a modern vendégszeretet elvárásaival?

Az emberek többsége még nincs fölkészülve a kemencés házban megtapasztalható körülményekre, ezért néhány módosítást végzünk rajta. Úgy döntöttünk, 12 voltos egyenáramot vezetünk be, aminél az elektroszmog elhanyagolható mértékű lesz.

A rendszer egyetlen napelemre épül, amelyet a háztetőre rögzítünk. Ennek köszönhetően lehetőség nyílik néhány telefon és egy laptop töltésére. Emellett a minimális energiafogyasztású világítás is megoldható ezzel a megoldással.

Jelenleg a fürdéshez egy hagyományos, klasszikus lavórtartó áll a vendégek rendelkezésére, benne magával a lavórral. Azonban a látogatók inkább a csillagok alatt, a szabadban található zuhanyt részesítik előnyben. Ennek érdekében szeretnénk egy új megoldást bevezetni: egyetlen helyiségbe vízvezeték kiépítésével biztosítanánk a zuhanyozás lehetőségét. A zuhanyból lefolyó szürke vizet egy egyszerű elszikkasztó rendszerbe terelnénk, így garantálva, hogy ne szennyezze a talajvizet.

A helyiségben egy különleges alomszéket fogunk elhelyezni, amely valójában egy hordozható komposzt toalett. Ennek az eszköznek a használata kényelmes és praktikus, hiszen két-három naponta kell csak kiüríteni. Az ürítés során szalmát, faforgácsot és egyéb növényi cellulózt adunk hozzá, hogy elősegítsük a komposztálási folyamatot. Zárható teteje biztosítja a higiénikus használatot, és olyan környezetbarát megoldás, mint a nagyobb, hagyományos vécék. Érdekesség, hogy Magyarországon sokan alkalmaznak hasonló alomszékeket a jurtákban, így ez a módszer nemcsak praktikus, hanem egy fenntartható életstílus része is.

Fedezzük fel együtt a régi tanyasiak mindennapjait, és merüljünk el az autentikus élmények tengerében! Milyen izgalmas lehetőségeket kínál még a Rontószélre látogatóknak?

A természet ölelésében élünk itt, a Rontó-pusztában, ahol az ablakon kinézve csodálatos látvány tárul elénk: legelésző lovak és marhák színesítik a tájat. Itt találkozhatunk szürkemarhákkal és ritka, védett madarakkal, olyan élményekkel gazdagodva, amelyeket más helyeken alig tapasztalhatunk meg. Számos programlehetőséget kínálunk, amelyek igény szerint szervezhetők. Ha valaki a madarászat iránt érdeklődik, örömmel segítünk a részvételben, de a lovaskocsizás és lovaglás élményét is szívesen biztosítjuk, hogy mindenki megtalálja a számára legkedvesebb elfoglaltságot.

Jó látni, hogy visszajáró családjaink is vannak. Elsősorban a városi embereknek jelent óriási élményt ez a nagy tér és szabadság. A városban élő gyerekek számára is hatalmas öröm, hogy itt eltölthetnek akár 4-5 napot, és élvezhetik a pusztát, az állatok közelségét. Jellemző, hogy akadt olyan vendég, akinek a gyereke nálunk barátkozott meg a kutyával, mert korábban félt az ebektől. Ezekre a dolgokra is odafigyelünk.

Nagy Tamásék portáján korábban már jártunk, akkor bemutattuk a család mindennapjait, és az ökológus különleges, alternatív méhészetét. A házaspárhoz hasonlóan a Kiskunsági Nemzeti Park szomszédságában számos család letelepedett, akik ugyancsak az alföldi pusztában találták meg a tanyasi élet szépségét.

Related posts