Marie Curie, a Nobel-díjas tudós, nemcsak a tudomány világában, hanem az anyaság terén is példamutató volt. Lányával együtt indult a frontra, ezzel is bizonyítva, hogy a tudományos elköteleződés és a családi kötelékek kéz a kézben járhatnak. Az ő történet


Azonnal hagyd abba a telefonálást, ha ilyen típusú hívást kapsz! Minden pénzed komoly veszélybe kerülhet!

Marie Curie, a lengyel gyökerekkel rendelkező tudós, akinek élete Párizsban bontakozott ki, sokak számára elsősorban mint az első női Nobel-díjas maradt meg a köztudatban. De a tudományos hivatása mögött egy másik, személyes történet is rejlik: édesanyaként kellett helytállnia. Férje, Pierre Curie váratlan halála után Marie-nek egyedül kellett felügyelnie és nevelnie gyermekeit, Irène-t, aki akkor 9 éves volt, és a még csak 2 éves Ève-t. E nehéz időkben nemcsak tudományos karrierjét folytatta, hanem a családja támasza és nevelője is lett.

Marie Curie számos területen kiemelkedő eredményeket ért el, amelyek révén úttörővé vált a tudomány világában. Franciaországban ő volt az első nő, aki doktori fokozatot szerzett, ezzel utat nyitott a nők számára a tudományos pályán. 1903-ban, ugyancsak ebben az évben, férjével, Pierre Curie-vel közösen elnyerték a Nobel-díjat a radioaktív sugárzás kutatásáért, így Marie lett az első nő, aki megkapta a svéd akadémia rangos elismerését. A házaspár ekkor már büszke szülője volt első gyermeküknek, Irène-nek, majd egy évvel később, 1904-ben megszületett második lányuk, Ève is.

Úgy tűnt, magánéletük és tudományos pályájuk felfelé ível, ám Pierre Curie 1906-ban elhunyt egy szerencsétlen baleset következtében. Irène ekkor 9 éves, Ève pedig mindössze 16 hónapos volt. Bár a gyász Marie-t maga alá temette, ám gyermekei és tudományos kutatásai miatt mégis fel kellett állnia. Marie Curie megörökölte férje korábbi állását, mellyel ő lett a Sorbonne Egyetem első női professzora.

A két gyermekével magára maradt özvegy az első évek során jelentős támogatást kapott apósától, dr. Eugène Curie-től, ám 1910-ben sajnos ő is eltávozott az élők sorából. Emellett nyilvánvaló volt, hogy a tudományos karrier és az anyai feladatok közötti egyensúly megteremtése elképzelhetetlen lett volna egy megbízható bejárónő nélkül, aki a gyerekekkel is foglalkozik. Marie tudatosan választotta lengyel származású segítőjét, hogy lányai könnyebben elsajátíthassák édesanyjuk anyanyelvét.

Marie Curie kemény és következetes édesanya volt. Lányainak fontos volt, hogy sok időt töltsenek a szabadban, sportoljanak, és természetesen a tanulmányaikra is nagy figyelmet fordított. Még a nyári szünet alatt sem iktatták ki a német- és trigonometriaórákat a programjukból.

Emellett továbbra is gőzerővel folytatta kutatásait, mely 1911-ben újabb szakmai elismerést hozott neki: kémiai Nobel-díjat i kapott a rádium és polónium felfedezéséért, valamint a rádium sikeres izolálásáért. Ezzel ő lett a világ első kétszeres Nobel-díjasa.

A tudományos pálya kihívásai gyakran távol tartották őt a családjától; nem ritkán előfordult, hogy fontos eseményeken nem tudott megjelenni. Idősebbik lányát, aki éppen 16. születésnapját ünnepelte, levélben köszöntötte, amely tele volt szeretetteljes gondolatokkal és megható üzenetekkel:

- Remélem, időben lejut hozzád ez a levél, hogy lásd, nem feledkeztem meg rólad - írta Irène-nek, miközben épp egy konferencián tartózkodott.

Marie Curie és lánya, Irène, a frontvonalban: a tudomány és a bátorság találkozása. Képzeljük el, ahogy a két nő, akik a radioaktivitás felfedezésével írták be magukat a történelem könyvébe, a háború brutalitásával néznek szembe. A tudományos ismereteik nemcsak a laboratóriumokban, hanem a harctéren is hasznosnak bizonyulnak, hiszen a sugárkezelések és a röntgenberendezések segítségével életet mentenek a sebesültek között. Marie Curie, aki már a Nobel-díj birtokosa, nem riad vissza a veszélytől. Lánya, Irène, aki szintén kiemelkedő tudós, mellette áll, és együtt küzdenek a háború következményeivel. A két nő elhivatottsága és kitartása példát mutat mindenkinek, aki a tudomány és az emberiesség határvonalán egyensúlyozik. Az ő történetük nem csupán a felfedezéseikről szól, hanem arról is, hogyan használják tudományos tudásukat a legnagyobb szükség idején, hogy megkönnyítsék az emberek sorsát.

Irène, a Curie család idősebbik leánya, már 17 éves korában a Sorbonne falai között merült el a fizika és matematika rejtelmeiben. E tanulmányai kezdetére azonban nem csupán az akademikus kihívások vártak, hanem a történelem viharos eseményei is, hiszen éppen ekkor robbant ki az első világháború. Marie Curie, Irène édesanyja, mélyen átélte a háború borzalmait, és elhatározta, hogy családjával együtt aktívan hozzájárul a fronton harcoló katonák megsegítéséhez. Ennek érdekében megalapította a francia katonai egészségügy röntgenhálózatát. Irène és édesanyja önkéntesként vettek részt a munkában, röntgengépekkel vizsgálva a sérült katonák állapotát. A Mini-Curie névre keresztelt kompakt röntgengép segítségével pontosan fel tudták térképezni a katonák testében elhelyezkedő repeszdarabok és csonttörések helyét, így hozzájárulva a gyógyulásukhoz.

"Édesanya és lányai"

A háború utáni időszakban Irène édesanyja asszisztensként kezdett dolgozni, ahol találkozott jövendőbeli férjével, Frédéric Juliot-val. Az élet iróniája, hogy az alma nem esett messze a fájától: Irène és férje, mindössze egy évvel édesanyja halála után, megismételték a legendás Curie házaspár tudományos diadalait. 1935-ben a mesterséges radioaktivitás felfedezéséért közösen kapták meg a kémiai Nobel-díjat, amely egy újabb mérföldkő volt a család tudományos örökségében.

A kisebbik lány, Ève egyszer egy interjúban azzal viccelődött, hogy:

- Az egész családban én vagyok az egyetlen, aki még nem kapta meg a Nobel-díjat.

1937-ben megírta édesanyja, Madame Curie életrajzát, amely nemcsak hazai, hanem nemzetközi elismerésben is részesült, hiszen könyvdíjat nyert. Zenetanulmányai során zongoraművészi ambíciókat táplált, ám végül az újságírás és a haditudósítás irányába fordult. Riportjai és külpolitikai elemzései révén Pulitzer-díjra jelölték, és 1952-ben a NATO főtitkárának szaktanácsadójává nevezték ki. Noha nem tudományos pályát választott, Marie Curie fiatalabbik lánya is figyelemre méltó karriert tudhatott magáénak.

A kétszeres Nobel-díjas Marie Curie 67 évesen hunyt el. A radioaktív sugárzás, mely nevét híressé tette, végül halálát is okozta: kóros vérszegénységet, illetve csontvelőrákot okozott nála. Mivel a sugárzás káros hatásai akkor még nem voltak ismertek, kísérleteit védőfelszerelés nélkül végezte. Halálát követően egy újabb területen vált úttörővé: ő lett az első nő, akinek hamvait a párizsi Pantheon őrzi, ezzel bekerült a francia nemzet nagyjai közé.

Related posts