Elhunyt Mario Vargas Llosa, a világhírű perui író és Nobel-díjas irodalmár, akinek munkássága mély hatással volt a latin-amerikai irodalomra és a globális kultúrára. Élete során számos regényt, esszét és színdarabot alkotott, amelyek a társadalmi és polit

Elhunyt Mario Vargas Llosa, a Nobel-díjas perui író, aki a latin-amerikai irodalom nemzetközi elismertségének kulcsfigurája volt, és aki egykor elnökjelöltként is megmérettette magát Peruban. A szomorú hírt vasárnap közölték gyermekei, Álvaro, Gonzalo és Morgana Vargas Llosa.
Mario Vargas Llosa, a neves perui író, több mint fél évszázados karrierje alatt a hatalom és a korrupció bonyolult labirintusait tárta fel számos regényében. Élete is éppen olyan sokszínű, mint a művei: megpróbálta elnyerni a perui elnöki posztot, de a politikai arénában nem aratott sikert. Hosszú évekig tartó feszültség fűzte össze őt Gabriel García Márquezzel, a latin-amerikai irodalom másik óriásával. Az írói teljesítményét 2010-ben a Nobel-díjjal ismerték el, mely méltó elismerése volt gazdag és sokrétű életművének.
Az 1936-ban Arequipában született Vargas mindössze 15 évesen kezdett el bűnügyi riporterként dolgozni. Egy 1958-as párizsi utazás volt a kezdete annak a 16 évnek, amelyet külföldön töltött, és amelynek során a francia főváros mellett Madridban, Barcelonában és Londonban is élt, mindeközben újságíróként és tanárként dolgozott. Első regénye, A diszkrét hős 1963-ban jelent meg Spanyolországban. A Leoncio Prado katonai akadémián - ahol Vargas Llosa tinédzserként két évet töltött - elkövetett gyilkosságról és az azt követő eltussolásról szóló történet azonban olyan sokkolónak számított Peruban, hogy állítólag ezer példányt égettek el az iskola felvonulási területén.
Vargas Llosa a latin-amerikai irodalom aranykorának szívében helyezkedett el, olyan kiváló szerzők társaságában, mint Julio Cortázar, Carlos Fuentes és Gabriel García Márquez. E nagy nevek körében formálta saját egyedi hangzását és stílusát, hozzájárulva a kontinens irodalmi tájának gazdagításához.
Színdarabok, novellák és regények, köztük a Beszélgetés a katedrálisban, a Júlia néni és a tollnok és a Háború a világ végén megerősítették az irodalmi hírnevét. Ám ahogy nőtt a hírneve, Vargas Llosa egyre inkább belekeveredett a politikába. Elszakadva ifjúkori marxizmusától, a perui televízióban beszélgetős műsort vezetett, 1984-ben pedig visszautasította Fernando Belaúnde Terry konzervatív elnök ajánlatát, hogy legyen a miniszterelnöke.
1987-ben Vargas Llosa lenyűgöző módon 120 ezer fős tömeget vonzott egy limai demonstrációra, ahol a perui pénzügyi rendszer államosításának terve ellen emelték fel szavukat. Ezzel egyidejűleg elnökválasztási kampányát is megkezdte. Három évvel később, miután számos gyalázkodó telefonhívás és halálos fenyegetés zúdult rá, a második fordulóban Alberto Fujimori legyőzte őt, és néhány órán belül kénytelen volt elhagyni az országot.
Vargas Llosa 1993-ban spanyol állampolgárságot szerzett, miközben továbbra is aktívan alkotott, színdarabokat, esszéket és regényeket írt.
Amikor a Svéd Akadémia 2010-ben felhívta, Vargas Llosa először azt hitte, hogy ez egy vicc. A Nobel-díj "egy hétig tündérmese volt" - mondta 2012-ben a Guardian-nek -, de "egy évig rémálom", a közfigyelem miatt alig tudott írni: "El sem tudjuk képzelni, mekkora nyomás volt interjúkat adni, könyvvásárokra járni".
A díjazott innovatív globális platformját arra használta, hogy hangot adjon a perui médiamanipuláció, az Orosz Föderáció propagandatevékenysége és Donald Trump kritikájának. 2022 májusában azonban bejelentette, hogy a brazil parlamenti választások során a szélsőjobboldali Jair Bolsonaro korábbi elnököt választja, nem pedig Luiz Inácio Lula da Silvát.
1976 és 1979 között Vargas Llosa a PEN International, a globális írói közösség véleménynyilvánítási szabadságáért harcoló szervezetének elnöki posztját töltötte be.
A Nobel-díj elnyerése után négy új regény látott napvilágot. 2023-ban bejelentette, hogy a legfrissebb műve, a *Le dedico mi silencio* (Neked adom a hallgatásomat) lesz az utolsó. A La Vanguardiának adott interjújában így fogalmazott: "Bár optimista vagyok, nem hiszem, hogy elég sokáig élek ahhoz, hogy új regényen dolgozhassak, különösen, mert egy könyv megírása három-négy évet vesz igénybe. De soha nem fogom feladni a munkát, és remélem, hogy lesz elég erőm ahhoz, hogy a végsőkig folytassam."
Mario Vargas Llosa 1964-ben vált el első feleségétől, majd feleségül vette unokatestvérét, Patricia Llosát, akivel három gyermeket neveltek: Álvarót, Gonzalót és Morgana-t. Az öt évtizedes házasságuk után, 2015-ben új kapcsolatba lépett Isabel Preyslerrel, aki Enrique Iglesias énekes édesanyja. Ez a kapcsolat azonban 2022-re véget ért.
Természetesen, szívesen segítek! Kérlek, írd le a szöveget, amit szeretnél egyedivé tenni, és én átfogalmazom vagy kiegészítem!