Meglepetésként érkezett a hír, hogy a populista, oroszbarát Calin Georgescu áll az élen a romániai elnökválasztás során.


Az urnazárás után 9,4 millió ember - a választásra jogosultak alig több mint 52%-a - adta le szavazatát az Állandó Választási Hatóság adatai szerint.

Egy viszonylag kevéssé ismert, szélsőjobboldali populista és oroszbarát politikus került az élre a román elnökválasztáson, és várhatóan a baloldali miniszterelnökkel, Marcel Ciolacuval mérkőzik meg a két hét múlva sorra kerülő második fordulóban. Radu Magdin politikai elemző a Reutersnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a kommunizmus bukása óta ez a legmeglepőbb választási fordulat Romániában. A közvéleménykutatások eddig nem jeleztek arra, hogy az oroszbarát Calin Georgescu eséllyel pályázna a második fordulóba való bejutásra.

A szavazatok körülbelül 93%-ának megszámlálása után a függetlenként induló Calin Georgescu vezetett a maga 22%-ával, míg a Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben versenyző Ciolacu 20%-os támogatottságával a második helyen állt.

Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) párt képviselője 18% körül állt, George Simion, a szélsőjobboldali Szövetség a Románok Egységéért (AUR) vezetője pedig 14,1%-ot szerzett.

Az urnazárást követően 9,4 millió ember, a választásra jogosultak alig több mint 52%-a, szavazott a legfrissebb adatok szerint, amelyeket az Állandó Választási Hatóság tett közzé.

Georgescu független jelöltként indult el a politikai porondon, és kezdetben nem volt széles körben ismert személyiség. Nincs saját pártja, kampányát elsősorban a közösségi médiában folytatta, ahol próbálta elérni a fiatalabb választókat. Az ígéretei között kiemelt szerepet kapott, hogy megszünteti Románia alárendelt státuszát az Európai Unióban és a NATO-ban, különösen Ukrajna támogatásával kapcsolatban. Emellett határozottan ellenzi a NATO ballisztikus rakétavédelmi rendszerének telepítését Daveseluban, amit széleskörű kritikával illett.

Honlapjának információi szerint Georgescu a talajtan tudományágának, a pedológiának a doktora, és az 1990-es évek során számos különböző pozíciót viselt a román környezetvédelmi minisztériumban.

1999 és 2012 között Románia képviseletét látta el az ENSZ Környezetvédelmi Programjának nemzeti bizottságában.

A vasárnapi szavazás előtt sokan arra számítottak, hogy a második fordulóban George Simion, Donald Trump megválasztott amerikai elnök hangos támogatója fog megmérkőzni Ciolacuval.

A politikai vezető a Moldovával való újraegyesítés ügyét népszerűsítette, miközben az ország idén biztonsági megfontolásokból öt évre szóló beutazási tilalmat vezetett be számára. Ezen okok miatt a szomszédos Ukrajnából is kitiltották.

Simion kifejezte gratulációját Georgescunak, és hangsúlyozta, hogy "rendkívül boldog amiatt, hogy a román választók körülbelül 40 százaléka a szuverén választást támogatta".

Ciolacu az első fordulós szavazás előtt hangsúlyozta, hogy egyik kiemelt törekvése az, hogy "meggyőzze a románokat arról, hogy érdemes otthon maradni vagy visszatérni" a hazájába. Ez különösen fontos, tekintettel arra, hogy Romániának jelentős diaszpórája van az Európai Unió országaiban.

A további jelöltek között szerepelt Mircea Geoana, a NATO korábbi főtitkárhelyettese, aki függetlenként indult és körülbelül 6%-os támogatottságot szerzett. Emellett ott volt Nicolae Ciuca, a PSD-vel jelenleg feszültségekkel terhelt koalícióban lévő jobbközép Nemzeti Liberális Párt vezetője, aki 9,3%-os eredményt ért el.

Cristian Andrei bukaresti politikai tanácsadó szerint Románia nagy költségvetési hiánya, a magas infláció és a gazdasági lassulás miatt a széles körű elégedetlenség közepette a mainstream jelöltek a populista álláspontok felé mozdulhatnak el.

Az Európai Unió és a NATO tagállamaiban tizenhárom aspiráns jelentkezett az elnöki pozícióra.

Az elnök ötéves ciklusban tölti be tisztségét, és jelentős döntési jogkörrel rendelkezik olyan területeken, mint a nemzetbiztonság, a külpolitika és az igazságügyi kinevezések.

Az elnökválasztás második fordulója december 8-án zajlik, mindössze egy héttel a parlamenti választások után.

Related posts