Műemlékké nyilváníthatják a nagyváradi Anna Frank szülőházát, amelynek felújítása is napirenden van. A történelmi jelentőségű épület megőrzése és revitalizálása érdekében tervezett munkálatok célja, hogy méltó emléket állítsanak Anna Frank emlékének, és b


Nagyváradon emlékezetes pillanat vár ránk: a zsidó közösség elhurcolását naplójában rögzítő holokausztáldozat, Heyman Éva szülőházát műemlékké nyilvánítják és felújítják. Ez a lépés nemcsak a múlt tiszteletét jelzi, hanem a jövő generációinak emlékezetét is őrzi, megőrizve a történetet, amely sokak számára fájdalmas, de elengedhetetlenül fontos része a város történelmének.

A Bihar Megyei Műemlékvédő Alapítvány tavaly megkezdte egy belvárosi épület védetté nyilvánításának folyamatát. Az önkormányzat műemlékfelújítási programja keretében jelenleg is zajlik a helyreállítás. A külső homlokzat már decemberre újjászületett, és idén a földszinti szakasz, valamint a belső homlokzatok felújításával folytatják a munkálatokat.

Adriana Lipoveanu, az alapítvány igazgatóhelyettese kijelentette: a műemléki védettség kiterjesztését segíti, hogy a házban gyerekeskedett Heyman Éva, a nagyváradi zsidóság elhurcolását naplójában dokumentáló gyereklány, aki a holokauszt áldozata lett.

A magyar Anne Frankként emlegetett Heyman naplója 1944 februárjától május 30-áig, elhurcolása napjáig terjed, és ebben az időszakban rögzítette gondolatait és érzéseit. A tizenhárom éves lányt 1944. október 17-én, Auschwitzban, a hírhedt orvos, Joseph Mengele utasítására gyilkolták meg, ahogyan azt szemtanúk is megerősítették. A család szakácsnője által megőrzött naplót később édesanyja alakította könyvvé, amely azóta angol és héber nyelven is megjelent. Magyarra először Éva lányom, majd A piros bicikli címmel fordították le.

Az első kiadása 1948-ban látott napvilágot a Singer és Wolfner kiadó gondozásában, amelyen a következő figyelemfelkeltő alcím olvasható:

A 13 éves Éva bátor küzdelmet folytatott a Harmadik Birodalom kegyetlen hóhéraival, de sajnos a német gépezet végül legyőzte őt. Éva története a remény és az elszántság szimbóluma marad, még a legnehezebb időkben is.

A neoreneszánsz elemekkel díszített, háromszintes, függőfolyosós ház a nagyváradi eklektikus építészet reprezentatív darabja. 1927-1928-ban épült, tervezője Heyman Adalbert építész volt. Éva és a háború után röviddel öngyilkosságba menekülő édesanyja, Zsolt Ágnes egészen 1944-ig, a gettó felállításáig laktak a mára sétálóutcává átalakított Nagysándor József (Aurel Lazar) utcában álló épület második emeletén.

2015-ben szobrot emeltek Heynman Évának szülővárosában, a Rhédey-kertben. A közadakozásból készült alkotás Flor Kent szobrászművész keze nyomán jött létre, és egyben a holokauszt összes gyermekáldozatának állít emléket.

Related posts