Műholdas földmegfigyelés: Egy magyar vállalat lehet a globális adatszolgáltatás új szereplője.


Az országhatárokon átívelő űripar teljes átalakuláson megy keresztül napjainkban, aminek részeként a 4iG Űr és Védelmi Zrt. elindította Közép-Európa legnagyobb magánműhold-programját. A HUSAT keretében pályára állítandó űreszközök hatalmas mennyiségű adatot gyűjtenek majd a Föld teljes felszínéről, amelyekből MI-alapú algoritmusokkal értéknövelt térbeli információk állíthatók elő. Mindez jelentős üzleti potenciált képvisel a földmegfigyelési szolgáltatások nemzetközi piacán, ugyanis a civil felhasználók és a védelmi szektor adatigénye is gyorsuló ütemben növekszik.

Évtizedeken át az állami űrügynökségek és az általuk támogatott nagyvállalatok uralták az űripart. Azonban az utolsó másfél évtizedben, a szenzortechnológia gyors fejlődésével, a műholdfelbocsátás költségeinek drasztikus csökkenésével és a földmegfigyelési adatok iránti növekvő kereslettel, gyökeres változások mentek végbe. Az új űrkor hírnökei, mint például a SpaceX, elindították a dinamikusan alakuló piac forradalmát, amely lehetővé teszi, hogy sokkal alacsonyabb belépési küszöb mellett bárki részesülhessen a világűr kínálta lehetőségekből.

Napjainkban elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ahol a dollármilliárdos befektetésekhez viszonyítva lényegesen alacsonyabb költségekkel is kifejleszthető egy kisebb méretű műhold (smallsat). Ezek a néhány száz kilogrammos űreszközök nemcsak költséghatékony alternatívát nyújtanak a korábban elterjedt, több tonnás szatellitek helyett, hanem lehetőséget biztosítanak a piacon innovatív üzleti modellekre építő vállalatok, mint például a 4iG Space and Defence (4iG SDT) számára is, hogy fenntartható módon működjenek.

A vállalat 2024-ben elindította az átfogó HUngarian SATellite Programot, közismertebb nevén HUSAT, amely Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánfinanszírozású műholdas fejlesztési kezdeményezése. A projekt célja, hogy 2028 végére pályára állítsa az első műholdakat, összesen kilenc űreszköz juttatása szerepel a terveik között. Ezek között található egy geostacionárius telekommunikációs műhold (HUGEO), valamint nyolc alacsony Föld körüli pályára (LEO) tervezett smallsat, amelyek közül hat elektro-optikai érzékelővel (HUEOP), míg kettő szintetikus apertúrájú radar (HUSAR) technológiával fog rendelkezni.

Hazai innováció, globális adatgyűjtési lehetőségek.

A kis műholdak, más néven smallsatok, kifejezetten alkalmasak arra, hogy fejlett szenzoraik és megbízható fedélzeti rendszereik révén hosszú távon kiváló minőségű űrfelvételeket készítsenek a Föld bármely pontjáról. Keringési pályáik jellemzői lehetővé teszik, hogy a bolygó teljes felszínét lefedjék, így hazánk felett is rendszeresen megjelennek, folyamatosan friss információkat szolgáltatva a különféle környezeti és geológiai jelenségekről.

A 4iG SDT átfogó űripari portfóliója minden szükséges támogatást nyújt a teljes értéklánc lefedéséhez. Ez magában foglalja az űreszközök fejlesztését, tervezését és tesztelését a Martonvásárban felépülő Remtech űrtechnológiai központ keretein belül. Ezen kívül a műholdak üzemeltetése, az adatfeldolgozás és -elemzés térinformatikai módszerek alkalmazásával történik, valamint az így nyert információk üzleti hasznosítása is kiemelt szerepet kap.

Műholdas adatbánya - a HUSAT új korszakot indít el!

VHR, azaz very-high resolution szenzorokkal 1 méter/pixel felbontásnál is részletesebb űrfelvételek készíthetők. A különböző hullámhossz-tartományokban gyűjtött adatok az emberi szem által nem látható információkat is tartalmaznak, amelyek kombinálásával a valósszínes megjelenítés mellett hamisszínes képek is előállíthatók. Ezeken pedig látványosan elkülöníthetők például a szántóföldi gabonatípusok, vagy akár az árvíz sújtotta és az elöntéstől megvédett területek.

A mesterséges intelligencia forradalmasítja a műholdak, drónok és terepi eszközök által gyűjtött referenciaadatok integrált elemzését, új lehetőségeket teremtve a különböző alkalmazások számára. Az MI-algoritmusok, amelyek képesek a képek feldolgozására, jelentősen felgyorsítják és pontosabbá teszik az előre meghatározott objektumok, mint például az autók számának megállapítását egy áruház parkolójában, vagy a harcjárművek típusának és mozgásának azonosítását. Ez a fejlődés lehetővé teszi, hogy a szakemberek gyorsabb és megbízhatóbb döntéseket hozzanak, ezzel elősegítve a hatékonyabb tervezést és irányítást.

Az MI technológia lehetőséget teremt arra, hogy automatikusan észlelhetők legyenek a különböző időpontokban készült felvételek közötti eltérések. Ezzel a módszerrel nyomon követhetjük a települések beépítettségének alakulását, a külszíni bányák működését, vagy éppen az úthálózat dinamikus változásait. Emellett a mezőgazdaság területén is korai figyelmeztetéseket adhat az aszály, a tápanyaghiány vagy a kártevők megjelenéséről, még mielőtt azok szabad szemmel is észlelhetővé válnának. Ezek a lehetőségek különösen fontosak a védelmi alkalmazások szempontjából, hiszen így időben beavatkozhatunk a potenciális problémák megelőzésébe.

A HUSAT program tehát olyan "térbeli adatgyárként" működik majd, amely páratlan mennyiségű információt termel ki. Ezt az értékes tudást a vállalat nem csupán a hazai piacon, hanem globálisan is értékesíteni kívánja. Ezzel egy új, exportképes iparág alapjait fekteti le, amely a hazai innovációra és a nemzetközi piaci igényekre épít. Ennek következtében a világűr a magyar gazdasági növekedés egyik új dimenziójává léphet elő.

Related posts