Moszkva mérlegeli a nukleáris tesztelés újbóli megkezdését - pénteki háborús híreink.
Szergej Rjabkov, az orosz külügyminiszter-helyettes, aki a fegyverzetellenőrzésért felel, a Kommerszant című lapnak tett nyilatkozatában kiemelte, hogy a globális politikai klíma rendkívül feszültté vált, és az Egyesült Államok politikája több fronton is ellenséges Oroszországgal szemben.
A diplomata kiemelte, hogy Oroszország biztonsága érdekében minden lehetséges lépést fontolóra vesz, beleértve a nukleáris tesztelés újraindítását is. Ez a kijelentés válasz lehet Trump korábbi elnöksége alatt felmerült tervekre, miszerint az Egyesült Államok 1992 óta először végezhetne atomkísérletet.
Érdemes hangsúlyozni, hogy a posztszovjet Oroszország eddig még nem végzett nukleáris tesztet. Az utolsó ilyen szovjet kísérlet 1990-ben zajlott le. Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban már utalt arra, hogy országuk nyitott lenne egy nukleáris fegyver tesztelésének lehetőségére, ha az Egyesült Államok is hasonló lépésre készülne.
A Fegyverzetellenőrzési Szövetség legfrissebb statisztikái alapján a Szovjetunió 1991-es bukása óta csupán néhány ország folytatott nukleáris fegyvertesztet. Az Egyesült Államok legutoljára 1992-ben végzett ilyen kísérletet, míg Kína és Franciaország 1996-ban folytatta a teszteket. India és Pakisztán 1998-ban hajtott végre saját nukleáris kísérleteit, és a legutolsó esemény Észak-Korea 2017-es tesztje volt.