Naponta 27 milliárd forint újabb lehetőségeket és gazdagságot hozott számunkra.
A magyar lakosság bruttó pénzügyi vagyona idén szeptember végére elérte a lenyűgöző 106 000 milliárd forintot, ami napi 27 milliárd forintos gyarapodást jelent – derül ki a K&H legfrissebb közleményéből. A jelentős növekedés mögött a befektetési jegyek és a tőzsdei részvények átértékelődése áll, ahogyan a bank szakértői megjegyzik. E tendencia folytatódása újabb lakossági vagyonnövekedést valószínűsíthet, ami a jövőbeli pénzügyi stabilitást is elősegítheti.
Nézzük meg közelebbről, mit is jelent az a hatalmas összeg, ami 106 000 000 000 000 forintnak felel meg, ha az átlagos magyar állampolgárra vetítjük. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az ország népessége 9 584 627 fő, ami azt jelenti, hogy ez az elképesztő összeg fejenként körülbelül 11 059 376,65 forintnyi pénzügyi vagyont jelent. Tehát egy négyfős család esetében ez már 44 millió forint, plusz egy kis többlet. Persze, van, aki többszörösen is rendelkezik ennyivel, de olyanok is bőven akadnak, akiknek a számláján nemhogy 11 millió, de talán még egy forint sem található. Ilyen az átlagos eloszlás.
A napi 27 milliárdos vagyongyarapodás igazán nem tűnik hatalmas összegnek, hiszen ez fejenként mindössze 2817,01 forintot, azaz havi 85-87 ezer forintot jelent. Nyilvánvaló, hogy a helyzet ennél sokkal árnyaltabb: akadnak, akik ennek a többszörösét gyűjtik össze, míg mások esetleg csak napi egy fillérre futja. Ismétlem, ez csupán az átlag, ami jól tükrözi a társadalmi különbségeket.
Éves alapon egyébként 13 százalékkal nőtt a pénzügyi vagyon, vagyis bőven gyorsabban, mint az infláció, ami 3,8-4,3 százalék volt ezekben a hónapokban. Ez egyben megerősíti azt, hogy a nyár végén és ősz elején még erősen dolgoztak az óvatossági motívumok a magyarokban, vagyis inkább a tavalyi gazdasági válságban elköltött és elinflálódott megtakarításaikat töltötték vissza.
Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője is azt emelte ki, hogy a számok szerint egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk megtakarításokra és befektetésekre, ráadásul míg korábban a készpénz és a bankbetét dominált, addig most már egyre nagyobb szerepet kapnak a befektetési jegyek és a tőzsdei részvények. A banki szakértő szerint ez azt jelenti, hogy egyre többen ismerik fel: bár nagyobb kockázat mellett, de hosszú távon komolyabb hozamokat lehet elérni ilyen megtakarításokkal.