Építőipari szakemberek, érdemes figyelnetek! Nagy árat fizethet az, aki figyelmen kívül hagyja az új előírásokat. Ne hagyjátok, hogy a mulasztás komoly következményekkel járjon!


2025. január 15-től kezdődően minden hazai építőipari tevékenységet és tervezést folytató vállalkozás, beleértve az építészmérnököket, kőműveseket, tetőfedőket, villanyszerelőket, valamint a víz-, gáz-, fűtés- és klímaszerelőket, festőket és burkolókat, kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással kell rendelkezzen - figyelmeztet egy biztosításközvetítő. A becslések alapján a körülbelül 150 ezer érintett vállalkozás csupán egy része teljesítette ezt a jogszabályi kötelezettséget, és a mulasztás súlyos következményekkel járhat, akár a vállalkozás működésének felfüggesztésével is. Ráadásul egy lehetséges káresemény esetén a vállalkozót terheli a teljes kártérítési felelősség, ami komoly anyagi terhet róhat rá.

A 191/2009. (IX. 15.) kormányrendelet alapján 2025. január 15-től a vállalkozó kivitelezők számára kötelezővé válik felelősségbiztosítási szerződés megkötése. Ez a biztosítás kiterjed az általuk végzett építőipari kivitelezési tevékenység kapcsán keletkezett károkra, beleértve a személyi sérülésekből és dologi károkból eredő következményeket, valamint az ezzel összefüggő sérelemdíjak megtérítését is. Fontos, hogy a felelősségbiztosítás nemcsak a biztosított vállalkozóra vonatkozik, hanem a vele munkaviszonyban álló személyekre és az alvállalkozókra is kiterjed.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az építőipari vállalkozások száma 2022 végén elérte a 147,4 ezret; ezek több mint 90 százaléka öt főnél kisebb létszámú, míg a legalább ötven fővel működő vállalkozások aránya fél százalék alatt van. A legtöbb építőipari vállalkozás az épületgépészeti szerelés és a befejező építés alágazatokban működik, számuk 45 ezer, valamint 34 ezer.

Az építőipari szektorban a cégek túlnyomó többsége mikro- és kisvállalkozás, amelyek gyakran egyéni vállalkozás formájában működnek. 2023 végén ezeknek a vállalkozásoknak a száma meghaladta a 85 ezret. Tevékenységi körük széles spektrumot ölel fel, beleértve a kőművességet, ácsmunkát, villanyszerelést, festést és burkolást. Az építőiparban dolgozók létszáma 2022-re elérte a 375 ezer főt, ami körülbelül 35 ezer fős növekedést mutat a Covid-járvány előtti állapothoz képest.

Gyakori kérdés a hozzánk forduló ügyfelek részéről, ezért fontos kiemelni, hogy a kormányrendelet értelmében az építőipari cégek mellett kivitelezőnek számítanak a kisebb munkákat vagy felújításokat végző - akár másodállású - egyéni vállalkozók is, tehát január 15-től nekik is rendelkezniük kell kivitelezői felelősségbiztosítással. Becslésünk szerint január elejéig legfeljebb a piac 10 százaléka kötötte meg a kötelező felelősségbiztosítást, ezért a következő másfél hét során több tízezer érdeklődőre számítunk, hiszen január 15-ig még több mint százezer hazai építőipari vállalkozásnak kell megtennie ezt

- hívta fel Póta Zsolt, a Pannon-Safe biztosításközvetítő cégvezetője.

A kormányrendelet a cég vagy vállalkozó utolsó lezárt üzleti évében elért nettó árbevétel alapján határozza meg a biztosítás fedezetét, vagyis a biztosító által károkozás esetén térítendő összeg felső határát. A hazai építőiparban dolgozó legtöbb kivitelező a legalacsonyabb sávba kerül:

Tehát például egy 11 millió forint nettó árbevétellel rendelkező villanyszerelő egyéni vállalkozónak 20-40 millió forintos fedezetre kell felelősségbiztosítást kötnie.

A biztosításközvetítő kalkulátora révén az egyéni vállalkozók és cégek számára, akik éves árbevételük 100 millió forint alatt mozog, a legkedvezőbb biztosítási lehetőség évi 51 075 forintos díjjal érhető el. Ez a csomag 10%-os önrészt tartalmaz, minimum 100 ezer forint mértékben, ami azt jelenti, hogy a biztosítottaknak egy esetleges kár esetén ennyit kell saját zsebből állniuk. Ha azonban valaki nem szeretne önrészt fizetni, választhat egy teljesen önrész-mentes biztosítást is, ami évi 66 040 forintba kerül. Az online kalkulátor használatával, ahol meg kell adni a szerződéses adatokat, a nettó árbevételt és a tevékenységi kört, érdemes alaposan átnézni a különböző ajánlatokat. Az árak között jelentős eltérések lehetnek, hiszen a legmagasabb éves díj közel 300 ezer forintra rúghat.

A kivitelezői felelősségbiztosítás nyilvántartásához kapcsolódó dokumentumokat (az árbevételről szóló nyilatkozatot, a biztosítási kötvényt, a fedezetigazolást) a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) részére, az MKIK honlapján keresztül kell benyújtani, várhatóan 2025. január 10-től. A vállalkozó kivitelezőnek a felelősségbiztosítási szerződés megkötését követő nyolc napon belül tájékoztatnia kell az MKIK-t a felelősségbiztosítási szerződés megkötéséről a fedezetet igazoló dokumentum (biztosítási kötvény) egy másolati példányának megküldésével.

A vállalkozó kivitelezőnek kell kezdeményezni a biztosítási évfordulóval a biztosítónál a felelősségbiztosítási szerződés módosítását, ha az előző évi éves nettó jövedelme alapján a biztosítási összeget emelni vagy csökkenteni kell.

A felelősségbiztosítást elmulasztó vállalkozók és cégek komoly következményekkel néznek szembe. Ha valaki ismételten megszegi ezt a kötelezettséget, az akár a vállalkozás működésének felfüggesztéséhez is vezethet.

Az építési hatóság és az ellenőrzési, szankcionálási feladatokat ellátó MKIK tevékenysége szorosan összefonódik, hiszen mindkét szerv célja a jogszabályok betartásának biztosítása és a megfelelő építkezési normák érvényesítése.

Az építési munkaterület nem adható át a fővállalkozó kivitelező részére, az e-főnapló nem nyitható meg, és az építőipari kivitelezési tevékenység nem kezdhető meg, amennyiben a fővállalkozó kivitelező nem rendelkezik a kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással - áll a rendeletben.

Az MKIK fenntartja a jogot, hogy megakadályozza a szakmagyakorlási tevékenység végzését, amennyiben a vállalkozó kivitelező nem köt felelősségbiztosítási szerződést, legfeljebb hat hónapos időszakon belül. Ha az MKIK megállapítja, hogy a kivitelező nem rendelkezik a vonatkozó jogszabályok által előírt kötelező felelősségbiztosítással, akkor a nyilvántartási számot hatálytalanítja, és törli a kivitelezőt a nyilvántartásból. Ez a lépés akkor is érvényes, ha a kivitelező a szerződéskötési kötelezettségének nem tesz eleget a tiltás időtartama alatt.

A kivitelezési szerződésben elengedhetetlen, hogy szerepeljen a kötelező felelősségbiztosítás kötvényszáma, vagy a kivitelező által tett nyilatkozat.

Az MKIK évente legalább egy alkalommal megvizsgálja, hogy a vállalkozói kivitelezők rendelkeznek-e a szükséges felelősségbiztosítással.

Related posts