Nagypénteken sötét felhők gyülekeznek az égen, és az egész ország területén figyelmeztetést hirdettek.


Nagypénteken a Duna keleti partján kezdetben több helyen esőre, záporra és helyenként zivatarra lehet számítani. Ugyanakkor délnyugat felől a felhőzet fokozatosan felszakadozik, és hosszabb-rövidebb időszakokra kisüt a nap is. A szél többfelé élénk, néhol pedig erős lesz, és a délies irányból fúj. A hőmérséklet néhány fokkal csökken, a nappali maximumok 14 és 22 fok között alakulnak.

Pénteken Magyarország területének jelentős részén továbbra is intenzív gomolyfelhő-képződés várható. Több helyen is, akár több hullámban is, záporokra és zivatarokra lehet számítani, különösen a keleti régiókban, ahol eső is előfordulhat – tájékoztat a HungaroMet előrejelzése.

A délnyugati tájakon a felhőzet a nap folyamán fokozatosan ritkulni kezd, és ezeken a vidéken a csapadék valószínűsége is csekélyebb. Az est közeledtével viszont egyértelműen csökken a felhők száma, ami a csapadék lehetőségét is mérsékli.

A déli és délnyugati szél erősen fújhat, 50-70 kilométer per órás sebességgel, és viharos széllökések is várhatóak. A délkeleti területeken azonban ez a sebesség akár 60-90 kilométer per órára is nőhet. Az intenzív, felhőszakadás-szerű csapadékot pedig - kis valószínűséggel - apró méretű jég is kísérheti.

A középső országrészben újra megjelenhet 25-30 millimétert meghaladó csapadék mennyisége az egymást követő zivatarcellák révén, míg északnyugaton a lassan elmozduló csapadékgócok felhőszakadásokhoz vezethetnek. Az esti órákra fokozatosan mindenütt véget érnek a zivatarok.

Zivatarok várhatóak, ezért minden vármegyére elsőfokú, citromsárga figyelmeztetést adtak ki. Kérjük, figyeljetek oda az időjárási változásokra!

Orvosmeteorológiai nézőpontból a hidegfrontok hatására a frontérzékeny egyének esetében gyakoriak a fejfájás, görcsös panaszok, valamint a vérnyomás ingadozása. Ezenkívül keringési zavarok is előfordulhatnak. A szelesebb területeken a fejfájásos tünetek fokozódhatnak, és a hangulati ingadozások, például ingerlékenység és nyugtalanság is megjelenhetnek.

A záporok, zivatarok környezetében fokozódhatnak az asztmások panaszai, légzési nehézségek is előfordulhatnak.

Az agrometeorológiai elemzések alapján az őszi vetések tavaszi növekedése kedvező hőmérsékleti viszonyok és megfelelő talajnedvesség mellett dinamikusan halad. Jelenleg a repce virágzásnak indult, míg a búza a szárbaindulás fázisába lépett.

A kukorica és napraforgó vetéséhez és korai fejlődéséhez a hőmérsékleti viszonyok már kedvezőek, a felszínközeli talajréteg azonban többfelé túl száraz. A folytatásban érkező, sokfelé kiadós csapadék és meleg idő kedvező lesz a már elvetett magok keléséhez és fejlődéséhez.

A kajszi és a mandula már az ország minden szegletében virágba borult, míg az őszibarack, cseresznye, meggy, szilva és alma fák szirmai most bontogatják pompás virágaikat. A kedvező meleg időjárás igazi ünnepet teremt a gyümölcsfák számára, színesítve ezzel a tavaszi tájat.

Ha időjárásról van szó, mindig az Index a legjobb forrás!

Related posts