Ray Dalio figyelmeztetése szerint egy olyan gazdasági válság vár ránk, amely súlyosabb lehet, mint a 2008-as globális pénzügyi összeomlás. Az elemző véleménye szerint a jelenlegi gazdasági környezet és a világpolitikai feszültségek olyan kihívások elé áll


Ray Dalio, a neves milliárdos és hedge fund alapító, figyelmeztette a közvéleményt, hogy Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései és gazdasági politikája olyan következményekkel járhat, amelyek messze meghaladják a globális recesszió hatásait. A CNBC által közölt nyilatkozatában Dalio hangsúlyozta, hogy a világ gazdasága egy kritikus fordulóponthoz érkezett. A szakértő véleménye szerint a kötvénypiac várható összeomlása, valamint a belső és nemzetközi konfliktusok együttes hatása rendkívüli sokkot okozhat a monetáris rendszer számára, amely akár a Richard Nixon által 1971-ben bevezetett aranystandard feladásához és a 2008-as globális pénzügyi válsághoz hasonlóan súlyos következményekkel járhat.

"Jelenleg kulcsfontosságú döntési helyzetben vagyunk, és egyre inkább a recesszió küszöbén állunk," mondta Dalio az NBC News "Meet the Press" című adásában.

És egy recessziónál is rosszabb következményektől tartok, ha ezt nem kezelik megfelelően.

A Bridgewater alapítója komoly aggodalommal figyeli a kereskedelmi feszültségeket, az amerikai államadósság folyamatos növekedését, valamint azokat a feltörekvő világhatalmakat, amelyek kihívást jelentenek a második világháború óta kialakult nemzetközi gazdasági és geopolitikai berendezkedésre. "A multilateralizmus helyett egy olyan egyoldalú világrend felé tartunk, amelyben jelentős konfliktusok várnak ránk," hangsúlyozta.

A "Meet the Press" vasárnapi epizódjában Ray Dalio hangsúlyozta, hogy a Kongresszusnak sürgősen a GDP 3%-ára kellene mérsékelnie a szövetségi költségvetési hiányt. Ezzel a CNBC CONVERGE LIVE márciusi eseményén tett nyilatkozatait idézte fel, aláhúzva a gazdasági stabilitás érdekében tett lépések fontosságát.

Amennyiben nem lépnek a szükséges intézkedések irányába, úgy a pénzügyi helyzetünk a kereslet és kínálat feszültségeivel fog szembesülni. Eközben más, már meglévő problémák is továbbra is jelen lesznek, ami végső soron súlyosabb következményekkel járhat, mint ami egy szokványos recessziót jellemez.

„Tedd a szövegedet egyedivé” – javasolta Dalio.

A milliárdos szerint maga a pénz értéke forog kockán. A kötvénypiac összeomlása, kombinálva olyan eseményekkel, mint a belső és nemzetközi konfliktusok,

Még drámaibb hatással lehet a monetáris rendszerre, mint Richard Nixon elnök 1971-es lépése az aranystandard elhagyásával vagy a 2008-as globális pénzügyi válság.

Dalio kifejtette, hogy ez a változás elkerülhető, amennyiben a törvényhozók közösen dolgoznak a költségvetési deficit mérséklésén, és az Egyesült Államok képes visszafogni a nemkívánatos konfliktusokat, valamint a hatástalan politikai lépéseket a nemzetközi porondon.

Dalio szerint öt erő határozza meg a történelmet: a gazdaság, a belső politikai konfliktus, a nemzetközi rend, a technológia és a természeti csapások, mint az árvizek és járványok. Trump vámjai érthető célokat szolgálnak, de ezeket "nagyon bomlasztó" módon valósítják meg, ami globális konfliktusokat teremt.

Az elnök dinamikusan alakuló vámpolitikája komoly zűrzavart okozott a nemzetközi kereskedelem színterén. Szerdán Trump bejelentette a "viszonossági vámok" 90 napos felfüggesztését, de továbbra is ragaszkodott a 10%-os alapvámokhoz és a Kínával szembeni 145%-os viszonossági vámok fenntartásához. Ezt követően pénteken az amerikai vámhatóság bejelentette, hogy mentességet biztosít a kínai gyártású fogyasztói elektronikai termékek, például okostelefonok, számítógépek és félvezetők számára a viszonossági vámok alól. Azonban ezekre a termékekre továbbra is érvényes a korábban bevezetett 20%-os vám. Howard Lutnick kereskedelmi miniszter viszont vasárnap óvatosan visszakozott, hangsúlyozva, hogy a mentesség nem végleges.

Címlapkép forrása: Taylor Hill/Getty Images fotóarchívuma.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A részletes jogi információkért kérjük, forduljon szakértőhöz.

Related posts