Számos vegyi fegyver juthat el a terroristák birtokába.


Szíriában számos elhagyatott eszköz található, amelyek sorsa továbbra is kétséges. Különösen aggasztó, hogy a tömegpusztító fegyverekkel foglalkozó szakértők hol fognak végül letelepedni, és milyen következményekkel járhat ez a régió biztonságára nézve.

Basar al-Aszad szíriai elnök megbukása 13 évnyi polgárháború után váratlanul gyorsan és meglepően kis vérontással zajlott, amire senki sem számított. Különösen sokkoló volt, hogy a rezsim összeomlását nem kísérte mérgesszél. A brutális szíriai konfliktus során Aszad több mint 300 alkalommal alkalmazott vegyi fegyvereket saját népe ellen, amelynek következményeként több ezer ember vesztette életét. A legtragikusabb eset egy szaringázos támadás volt, melyet 2013 augusztusában hajtottak végre Damaszkusz egyik külvárosában, és amelynek következtében körülbelül 1400 ember hunyt el – számol be róla a Foreign Affairs.

Bár Aszad eltűnt, a vegyi fegyverek kísértete még mindig ott lebeg Szíria felett. 2013 előtt a nyugati hírszerző szolgálatok becslése szerint Szíria rendelkezett a világ egyik legnagyobb vegyi fegyverarzenáljával, többek között mustárgázzal, VX-szel és szarinnal.

Egyre aggasztóbb jelek mutatnak arra, hogy a rezsim a jövőbeni vegyifegyver-programjának megerősítése érdekében idegméreg-prekurzorokat importál, és újraépíti a gyártási létesítményeit. Bármilyen vegyi fegyver maradt is Aszad kezében 2013 után, vagy amit azóta előállított, az most őrizetlenül áll - így könnyen a következő kormány kezébe kerülhet, vagy akár a felkelők, esetleg terrorista csoportok is megszerezhetik.

Bár az új damaszkuszi vezetés szándéka, hogy megsemmisítse a Szíriában megmaradt vegyi fegyvereket, a helyzet bonyolultabb annál, mint ahogy az első pillantásra tűnik. Az ország különböző szereplői, köztük az Iszlám Állam, amely 2014-től 2017-ig aktívan használta a vegyi fegyvereket Irakban és Szíriában, továbbra is jelen vannak. Emellett fennáll a veszély, hogy az Aszadhoz hű erők vagy az alavita kisebbség szélsőséges elemei, akikhez az Aszad család is tartozik, lázadásba kezdhetnek. Ezek a frakciók potenciálisan hozzáférhetnek a korábbi rezsim által elrejtett fegyverekhez. Minél tovább tart az új szíriai kormány hatalmának megszilárdítása és az ország stabilizálása, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy ezek a készletek veszélybe kerülnek, és kifosztásra kerülnek.

Fennáll annak a kockázata, hogy a szíriai vegyifegyver-szakértők a terrorista csoportok vagy más államok célpontjává válnak, akik megpróbálják őket magukhoz vonzani. Szíria immár négy évtizede folytatja vegyifegyver-programját, amely során sikeresen elsajátította a halálos ideggázok gyártását és kiépítette saját arzenálját. A rezsim programja körülbelül 300 tudós és mérnök munkáját mozgósította, akik közül sokan most új munkalehetőségek után kutatnak. Irán és Észak-Korea szintén aktív vegyifegyver-programmal rendelkezik, és ezek az országok hasznot húzhatnak a szíriai szakemberek tudásából. Szíriában vagy más térségekben a terrorista csoportok is megpróbálhatják beszervezni ezeket a vegyészekből lett zsoldosokat, hogy új, tömegpusztító fegyvereket fejlesszenek ki.

Related posts