Fantasztikus fordulat zajlott le a szomszédos településen: egy váratlan jelölt diadalmaskodott, ami felborította a politikai status quo-t, és most már mindenki a miniszterelnök pozícióját firtatja.
A váratlan fordulatokkal teli román elnökválasztás első fordulóját a független jelölt, Calin Georgescu, a kampány során a média és az elemzők által gyakran figyelmen kívül hagyott legionárius, nyerte meg. A második helyért azonban kiélezett harc zajlik a regnáló miniszterelnök, Marcel Ciolacu, és az egykori tévés személyiség, Elena Lasconi között, akik mindketten a választások előtt esélyesnek számítottak. Georgescu győzelme meglepetés, de még inkább sokkoló lenne, ha Ciolacu nem tudna bejutni a második fordulóba.
Teljesen felborult a papírforma Romániában az elnökválasztás első fordulójában. Ahogy azt a választási előzetesünkben is említettük, a keleti szomszédunkban végzett közvélemény-kutatások gyakran nem tükrözik a valóságot, így nem meglepő, hogy a választások során sok váratlan fordulatot tapasztalhatunk. A felmérések és a román mainstream sajtó egyöntetűen azt valószínűsítette, hogy a jelenlegi miniszterelnök, Marcel Ciolacu lesz a győztes, s a legnagyobb kérdés a második forduló kihívójának személye volt.
A szavazóurnák lezárását követően nyilvánosságra hozott exit poll adatok alapján a PSD-s miniszterelnök, Ciolacu, úgy tűnik, magabiztosan nyerhetett, legalább 7 százalékponttal megelőzve a papíron liberális, de rendkívül vallásos korábbi tévés személyiséget, Elena Lasconit. Ezzel szemben a legtöbb kutatás, valamint a mainstream média által háttérbe szorított Calin Georgescu a CURS exit pollja szerint a harmadik, míg a CIRA-Avangarde adatai alapján az ötödik helyen végzett. Az utolsó mérések szerint Georgescu körülbelül 6,2 százalékponton állhatott.
Azonban az exit pollok közlése után nagyot fordult a verseny:
Ráadásul az utolsó szavazatokat bukaresti körzetekben számolják, ahol Lasconi jobban szerepel a miniszterelnöknél, így minden egyes frissítésnél Ciolacu előnye folyamatosan csökken.
A legutóbbi, 5 óra 30 perckor nyilvánosságra hozott eredmények alapján a feldolgozottság már 99,6 százalékos, és az alábbiak szerint alakulnak a jelöltek helyzete:
Georgescu győzelme igazi szenzáció, hiszen nemcsak a hazai voksolások során, hanem a nemzetközi szavazatoknál is az élen végzett. Ez a 62 éves politikus, aki korábban a szélsőjobboldali AUR tagja volt, majd 2022-ben független pályára lépett, most újra megerősítette helyét a politikai porondon.
Georgescu legfőképp radikális NATO- és EU-ellenes, valamint oroszbarát álláspontjáról vált ismertté. Különös figyelmet szentel a két világháború közötti szélsőjobboldali legionárius mozgalomnak, amelyet méltat. 2022-ben azonban távoznia kellett a George Simion által vezetett AUR-ból, mivel Simion, aki továbbra is szélsőjobboldali és revizionista nézeteket képvisel, eltávolodott a párt korábbi legionárius ideológiájától.
Georgescu esetében érdekes megfigyelni, hogy nem csupán a szélsőjobboldali szavazók táborára számíthatott. Kommunikációja sokkal árnyaltabb és visszafogottabb, mint például Simioné vagy az Európai Parlamentbe jutott Diana Sosoacaé. Ráadásul Georgescu korábbi ENSZ-szintű tapasztalatai révén hitelesebb vezetőként jelenik meg, mint a versenytársai.
(Borítókép: Calin Georgescu 2024. november 13-án. Fotó: Inquam Photos / Octav Ganea / Reuters)