Joe Biden elnöki kegyelemben részesítette saját fiát.
Joe Biden amerikai elnök vasárnap este bejelentette, hogy elnöki kegyelemben részesítette fiát, Hunter Bident, aki idén két büntetőügyben is bűnösnek bizonyult a bíróság előtt. A bejelentés a Fehér Ház hivatalos közleményében történt, éppen azelőtt, hogy Biden hivatalos látogatásra indult Angolába.
Joe Biden vasárnap aláírta a kegyelmi rendeletet, amelyről hivatalosan tájékoztatott. Az elnök hangsúlyozta, hogy a hivatalba lépésekor tett ígéretéhez híven nem avatkozik bele a szövetségi igazságszolgáltatás döntéshozatali folyamatába, még akkor sem, ha véleménye szerint a fia ellen folyó büntetőeljárás szelektív és méltánytalan.
Vasárnap meghozott döntését a kegyelemről
Joe Biden többek között azzal érvelt, hogy a vádhatóság rendkívül ritkán indít bűnvádat olyan súlyos ügyekben, amelyek a fia fegyvervásárlásához kapcsolódnak.
Joe Biden a fia elleni másik büntetőüggyel kapcsolatban úgy vélte, hogy az adófizetés súlyos függőség miatti elmulasztásának általában nincsenek büntetőjogi következményei, ha az elmaradást az érintett utólag pótolja.
Hunter Bident Delaware államban az esküdtszék a bírósági tárgyalást követően júliusban találta bűnösnek tiltott fegyverbirtoklás és hivatalos szövetségi nyomtatványon tett hamis nyilatkozat miatt. Az 54 éves üzletember 2018 őszén, súlyos kábítószer-függősége idején lőfegyvert vásárolt. Az amerikai törvények szerint függőséggel érintett személy nem birtokolhat legálisan fegyvert, a vásárláskor büntetőjogi felelősség tudatában kell nyilatkozatot tenni a kizáró tényezőkről.
A büntetési tétel kihirdetését az ügyben eljáró bíró először november 13-ra tervezte, azonban ezt követően a döntést decemberre halasztotta.
Hunter Biden ősszel Kaliforniában 1,4 millió dollár adó megfizetésének elmulasztása miatt került bíróság elé. Azonban a büntetőtárgyalásra végül nem került sor, mivel az elnök fia váratlanul vádalku keretében elismerte bűnösségét. A bíró az adóügy büntetési tételének kihirdetését december 16-ra tűzte ki.
Joe Biden a november 5-i választások előtt, amikor még elnökjelöltként indult, majd később, miután bejelentette visszalépését, többször hangsúlyozta, hogy nem áll szándékában fiát kegyelemben részesíteni.
Donald Trump, a leendő elnök, a választási kampány keretében kifejezte, hogy amennyiben ő kerül a hatalomra, nyitott lenne arra, hogy mérlegelje elődje fiának ügyét, mivel véleménye szerint az eljárás az ország érdekeit nézve káros hatással bír.