Egy 35 éves parlamenti pályafutás után távozik az Ősfideszes, döntése Orbán Viktor irányítását követi.


A tapasztalt kormánypárti politikus, aki hamarosan búcsút int a parlamenti karrierjének, valójában nem kerül hátrányos helyzetbe. Új pozíciójában a jelenlegi jövedelme közel kétszeresére nő majd, bár a mentelmi jogával sajnos le kell mondania.

"Ennél nemesebb és szebb pozíció egy közgazdász életében nincs" - mondta Varga Mihály jegybankelnök-jelölti meghallgatásán az Országgyűlés gazdasági bizottságában hétfőn. A jelenlegi pénzügyminiszternek - akinek távozásával a tárcáját is beszántják és összevonják egy Nagy Márton vezette csúcsminisztériummá a nemzetgazdasági tárcával - igaza volt: még a miniszteri bársonyszékből is előrelépés egy ilyen poszt.

Ugyan a Magyar Nemzeti Bank élén Matolcsy György mandátuma csak jövő márciusban jár le, akkor választja majd meg utódját a kétharmados kormánypárti parlamenti többség, az Orbán Viktor által kiszemelt Varga már januártól munkanélküli lesz, mivel egy frissen benyújtott törvénymódosító már január 1-től megszünteti az önálló Pénzügyminisztériumot. Teljesen azért átmenetileg sem marad munka- és jövedelem nélkül Varga, mivel ha miniszter nem is, parlamenti képviselő még marad.

A kinevezéséig a jegybankelnöki posztra minden a megszokott kerékvágásban halad, azonban utána elkerülhetetlenné válik az összeférhetetlenség megszüntetése, ami azt jelenti, hogy le kell mondania parlamenti képviselői mandátumáról. A két szerep egyidejű betöltése, mint tudjuk, nem lehetséges. Ez a váltás nem csupán formális, hanem számos gyakorlati aspektust is érint a tapasztalt fideszes politikus életében. A jegybankelnöki pozíció presztízse kétségtelenül egy előrelépést jelent, amelyet anyagi juttatások is kísérnek, emellett pedig a szakmai autonómia lehetősége is megszabadítja őt a közvetlen kormányzati befolyástól. Azonban a jövője nem csupán a státusz és a juttatások körül forog; számos más aspektus is radikálisan átalakulhat.

Először is, Varga búcsút int a közel 35 évnyi folyamatos országgyűlési képviselőségnek, valamint a direkt pártpolitikának is. E hosszú pályafutása során nem csupán az Orbán-kormányok különböző minisztereiként tevékenykedett, hanem a Fidesz egyik alapító tagjaként is, 17 éven át a párt alelnökeként. A rendszerváltás óta szinte megszakítás nélkül képviselte választóit - csupán 2018-ban hagyott ki négy hónapot, mivel a választások során nem került be, csak később, listás pótlással. Varga ezzel a ritka kiváltságosok sorát gyarapítja, akik 1990 óta folyamatosan képviselik a Fideszt, mint Orbán Viktor, Kövér László, Németh Zsolt és Kósa Lajos. Mivel Varga 2022-ben országos listáról jutott be a parlamentbe, megüresedett helyét is listás pótlással töltik fel, így időközi választásra nincs szükség.

A képviselői mandátum lemondásával Varga mentelmi joga is megszűnik, így többé nem élvezheti a képviselőknek járó immunitást. Ugyanakkor MNB-elnökként is kötelezett vagyonnyilatkozatot tenni, hasonlóan a képviselőkhöz. Azonban míg a képviselőség időtartama csupán négy év, addig a jegybankelnöki pozíciót hat évre szóló kinevezés keretében töltheti be. Érdekes, hogy Varga esete rávilágít arra, hogy valaki évtizedeken át lehet képviselő, viszont MNB-elnökként legfeljebb két ciklusra választhatják meg. És bár nem csupán a pénz számít, az tény, hogy...

Varga Mihály jövedelme jegybankelnökként várhatóan körülbelül kétszerese lesz jelenlegi pénzügyminiszteri fizetésének. Jelenleg havi bruttó 3,534 millió forintot keres, amihez a képviselői alapbér (havi bruttó 1,767 millió forint) is hozzájárul. Azonban még ezzel együtt sem éri el azt a bruttó 6,854 millió forintos összeget, amit jegybankelnökként fog keresni.

Arról, hogy milyen jegybankelnök lehet Varga Mihály, a HVG már írt, megállapítva, hogy érkezése egyszerre tűnik örvendetesnek és aggasztónak. Varga nevéhez a "megfontolt", "kiszámítható", "technokrata" jelzők kapcsolódnak, ezeket említi gyakran vele kapcsolatban Orbán Viktor is, aki szerinte a jelenlegi pénzügyminiszter a legtapasztaltabb gazdaságpolitikus Magyarországon. Egyébiránt nem elhanyagolható - bár ezt a kormányfő nem hangsúlyozza - Varga "jó fideszes" és "jó katona".

Az 59 éves Varga pályafutása során mindig is a feladatok teljesítése mellett állt ki, függetlenül attól, hogy hova irányították. Ez a hozzáállás azonban aggasztó lehet, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy jelenlegi főnöke, Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, aki a kormányban a gazdaságpolitika domináló alakjává vált, nyíltan a természetes kereteket túllépő gazdasági növekedés elérésére törekszik. Feltéve, hogy a belső és külső gazdasági feltételekben nem történik jelentős változás, a jövő kihívásai komoly próbára tehetik Varga elkötelezettségét.

egy Varga Mihály által vezetett jegybank sem nagyon vihet a jelenlegitől különböző monetáris politikát.

A karcagi Varga Mihályra gyerekkori ismerősei a HVG portréjában úgy emlékeztek, mint aki kétütemű Wartburgjával pöfögve, teljes szívvel és őszinteséggel vágott neki a politikai kampányolásnak, a liberális Fidesz színeiben. Bizalmi szerepét jól tükrözi, hogy már 2007-ben az akkori amerikai nagykövet feljegyzésében arról írt, Orbán Viktor őt potenciális utódjaként szemelte ki. Azóta 17 év telt el, és bár sok minden változhatott, az új pozíciója talán éppen hogy közelebb hozza őt ehhez a célhoz, vagy éppen ellenkezőleg, távolabb.

Related posts