Az Igazságügyi Bizottság zökkenőmentesen elfogadta a körzethatárok átrajzolására vonatkozó javaslatot.


Kedden a parlament Igazságügyi Bizottsága 8 igennel és 3 nemmel elfogadta a választási törvények módosítására vonatkozó törvénycsomagot, amelyet a képviselők csupán az előző este kaptak kézhez. Ez azt jelenti, hogy a javaslatot már benyújtották az országgyűléshez. Mészáros Juli és Windisch Judit cikkükben alaposan elemezték a javaslatot, amelyből kiderült, hogy a fővárosi választókörzetek száma a jelenlegi 18-ról 16-ra csökkenne, ami jelentős változásokat hozna a választási térképen.

A szavazás előtt Szabó Tímea, a párbeszédes politikus, kifejezte aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy ha a javaslatokat olyan későn, például este 11-kor vagy mindössze 45 perccel az ülés kezdete előtt terjesztik elő, az megnehezíti a megfelelő felkészülést a bizottsági vitára. Vejkey Imre, a KDNP képviselője és a bizottság elnöke viszont úgy véli, hogy a felkészülési idő nem játszik kulcsszerepet, mivel csupán a tárgysorozatba vételről van szó, és nem a javaslatok részletes megvitatásáról.

A fideszes Pajtók Gábor, a javaslat beterjesztője szerint a módosítások azt szolgálják, hogy a választópolgárok könnyebben gyakorolhassák a szavazati jogokat, valamint figyelembe veszik azokat a "migrációs folyamatokat is", amik Pest megyét érintették. De rendezi a szavaztaok újraszámlálásának kérdését is. A választókerületek átszabását a Nemzeti Választási Iroda javasolta, mivel olyan mértékben nőtt Pest megye lakosságszáma, hogy kettővel növelni kell a mandátumok számát. Egyben azt is javasolták, hogy a korrekció érdekében Budapesten legyen kettővel kevesebb hely. Somogyban indokolt lenne eggyel csökkenteni, míg Győr-Moson-Sopron megyében eggyel növelni a mandátumok számát, de ez nem szerepel a módosításban. Fejér megyéhez viszont hozzányúltak, amit szintén az NVI vetett fel. Csongrád megyében is módosítanának a körzeteken, de ez az NVI-s javaslatban nem szerepelt.

A DK-s Sebián-Petrovszki László sunyi, aljas, szemét megoldásnak nevezte a javaslatot, ami szerinte a megfelelő hangnem, hiszen se társadalmi vita, se szakmai előkészítés, se egyeztetés nem volt a körzetek átrajzolásáról szóló javaslat előtt. Elmondta, hogy gyakorlatilag minden budapesti körzetet átrajzolnak, amivel azt akarják elérni, hogy ne az ellenzéki jelöltek nyerjenek. Szerinte elég lenne csak azokon a körzeteken változtatni, ahol jelentős mértékben változott a lakosság. Elmondta, hogy például minden olyan körzetet szétszednek, ahol a DK képviselői tudtak nyerni. A XI. a IV. és a XVIII. kerületeket teljesen szétdarabolják, ahol a DK adja a polgármester. A legnagyobb drámának tartja, hogy a XI. kerületet négyfelé darabolják fel.

A független Jakab Péter szerint a törvénymódosítás egyetlen indokal, hogy a Fidesz rosszul áll. Majd rákérdezett, hogy a kormány tervez-e 7 vagy a kár 9 határon túli választókerületet létrehozni.

Szabó Szabolcs, a Csepeli Momentum képviselője kifejezte felháborodását amiatt, hogy az előző napon összehívott bizottsági ülésre olyan hatalmas mennyiségű anyagot küldtek ki, amelyet alig volt idő átnézni. Elmondása szerint a választási körzetekről szóló javaslatot éjfél előtt egy perccel kapta meg. Emlékeztetett, hogy 2022-ben Varga Judit javaslatára szigorították a törvények társadalmi egyeztetésének szabályait, ám most ennek érvényesítése elmaradt. Üdvözölte, hogy a jövőbeli szavazások során nem kell majd borítékot vagy lakcímkártyát használni, de hangsúlyozta, hogy a választókörzetek módosítása nem csupán a migrációval indokolható. Kiemelte, hogy a lakosságszám változására hivatkozott érv például Tolna és Somogy megyék esetében helytálló, ám ezekhez a területekhez a javaslat egyáltalán nem nyúl. Budapesten pedig csupán a belső kerületek átrajzolására lenne szükség, de a javaslat minden egyes részlethez hozzányúl. „Geográfus vagyok, de hogy nyomon kövessem a saját választókerületem átalakulását, kénytelen voltam elővenni a térképeimet” – mondta Szabó Szabolcs, aki szerint ez a jelenség klasszikus gerrymandering.

Szabó Tímea, a párbeszéd képviselője, határozottan kijelentette, hogy a hirtelen benyújtott javaslat a Fidesz félelmét tükrözi a 2026-os választásokkal kapcsolatban. Véleménye szerint a borítékos rendszer eltörlésével a választások titkosságát is veszélyeztetik, mivel a kisebb települések lakói még inkább kiszolgáltatottá válnak. Így a fideszes biztosok könnyedén ellenőrizhetik, hogy a szavazók valóban a megfelelő helyre tették-e az X-et. Tímea arra is utalt, hogy ha további területeket csatolnak Óbudához (10-es választókörzet), akkor sem fogja visszafogni magát, és úgy tervezi, hogy megsemmisíti a fideszes jelöltek esélyeit. Azt is hangsúlyozta, hogy Budapesten csupán egy választókerület megszüntetése lenne indokolt, míg a jelenlegi módosításokat a főváros ellen irányuló bosszúként értékeli.

Apáti István, a Mi Hazánk párt képviselője éles kritikát fogalmazott meg a legújabb választási módosítóval kapcsolatban, amelyet szerinte a választási csalás legalizálásának tekinthetünk. Kifejezte nemtetszését a javaslat éjszakai benyújtásával kapcsolatban, amelyet méltatlannak és megalázónak talált. Apáti számításai alapján a módosítás a Fidesz számára négy mandátumnyi előnyt jelenthet, mivel kevesebb bukott kerületet érintenek, míg Pest megyében viszont több győzelmet könyvelhetnek el. Szerinte a körzetek átalakítása csupán a választási matekra alapozva történik. Figyelmeztette a Fideszt, hogy ha a közvélemény eléggé elfordul tőlük, akkor bármilyen alternatív politikai formáció, például a második legnagyobb ellenzéki párt, könnyedén felülkerekedhet rajtuk. A vitát tovább színesítette, amikor a Tisza Párt nevét nem említette, csupán "folyami ezred"-ként utalt rá. Kijelentette, hogy a Mi Hazánk nem hajlandó támogatni a javaslatot, mivel az csak tovább rontja a politikai rendszert. Kérdésként merült fel benne, hogy a Fidesz tervez-e változtatásokat az 5 százalékos bejutási küszöbön vagy a listás mandátumok számán, utalva ezzel arra, hogy a választási rendszer átalakítása még korántsem ért véget.

Pajtók Gábor, a javaslat előterjesztője azt mondta, hogy nem az egyes pártok politikai szereplésvágyát kell kielégítenie a javaslatnak. A választási eljárásról szóló módosításáok szerint a választás tisztaságát és a részvétel megkönnyítését szolgálja. A körzethatárok módosítását azzal indokolta, hogy Pest megye lakossága nőtt, Budapesté pedig csökkent. Elhamarkodottnak tartja a kritikákat. Ha csak 4 választókerületet érint a lakosságváltozás, az még nem azt jkelenti, hogy csak 4 körzethez kell hozzányúlni.

Az ülés során szavazásra került a kérdés, hogy a független képviselő, Hadházy Ákos részt vehessen-e a vitában. A kormánypárti többség azonban nem támogatta ezt a javaslatot.

Related posts